وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > محیط خانوادگی سالم و بدون تنش عامل مهم در پیشگیری از ابتلای فرزندان به اعتیاد است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  محیط خانوادگی سالم و بدون تنش عامل مهم در پیشگیری از ابتلای فرزندان به اعتیاد است


فرزندان بیش از همه از والدین خود تاثیر می پذیرند. آگاه سازی والدین یکی از مهمترین بخش های موثر در هر برنامه پیشگیری از اعتیاد به شمار مي رود.

 

به گزارش وب دا ، اغلب والدين باور ندارند که مشکل اعتياد برای فرزندان آن ها نیز ممکن است پیش آید بنابراين در ابتدا والدین باید از خطر اعتیاد آگاه شوند و در مورد پیشگیری از آن احساس مسئولیت نمایند. این آگاه سازی می بایست به طور مکرر از راه های مختلف مانند کتاب خواندن، جزوه، روزنامه، شرکت در جلسات مشاوره، سمینار و پیوستن به تشکل هاي اجتماعي انجام شود.

بر اساس تحقيقات انجام شده ، جوانانی که پیوند های قوی و مثبت درون خانواده داشته باشند کمتر احتمال دارد به گروه ها و دوستی هایی که صرفا حول مصرف مواد شکل می گیرد بپیوندند. محیط خانوادگی سالم و بدون تنش عامل مهمی در پیشگیری از ابتلای فرزندان به اعتیاد می باشد.

لزوم آگاه سازي خانواده ها نسبت به علائم و نشانه هاي مصرف مواد

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اين زمينه اظهار داشت: اعتیاد به طور مرتب در حال تغییر است و سودجویان این عرصه سعی می کنند که از طریق مختلف و با شکل های متفاوتی وارد شود بنابراین در راستای گسترش اقدامات درمانی و به روز رسانی مسائل قانونی پیشگیری ، بایستی اطلاعات خانواده ها و جامعه نسبت به مواد غیر قانونی جدید افزایش یابد.

دکتر رضا افشاري با تاکيد بر آشنايي والدين به اثرات سوء و علائم مصرف مواد مخدر صنعتي و سنتي خاطر نشان کرد: در باور عموم ، مصرف مواد مخدر با نشانه هايي از جمله پرخوابي و يا پرحرفي همراه است در حالي که علائم مصرف و ترک مواد صنعتي و مواد مخدر سنتي کاملا با هم متفاوت هستند.

دکتر رضا افشاری اظهار داشت :‌در مواد مخدر سنتی فرد با مصرف آن دچار پرخوابی و در صورت مصرف نکردن با علائم ترک همچون درد عضلات ، بیقراری و آبریزش بینی مواجه می شود در حالی که در مواد غیر قانونی جدید فرد در صورت مصرف دچار بیخوابی، بی اشتهایی ، لاغری ، خشونت ، عصبی و در دراز مدت مشکلات اجتماعی و خانوادگی می شود.

دانشيار گروه سم شناسي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد: ‌مواد غیر قانونی جدید بر خلاف مواد سنتی در صورت عدم مصرف به ویژه در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و با پرخوابی گاها تا چند روز  و پراشتهایی همراه می شود.

وي  افزود :‌با ترک مواد مخدر سنتی فرد می تواند پس از مدتی به زندگی عادی خود بر گردد در حالی که فردی که حتی یک بار مصرف شیشه را تجربه کرده و مغز وی آسیب دیده است باید تا پایان عمر با عوارض آن مواجه باشد .

مصرف اعتياد گونه قرص ترامادول عوارض جبران ناپذيري به همراه دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اينکه ‌یکی از داروهای پرعارضه مخدر که برخي جوانها و بدون اطلاع والدین از آن استفاده می کنند ترامادول است که یکی از داروهای مسکن مخدر به شمار می رود و فروش آن بدون نسخه و نظارت پزشک جرم محسوب می شود اظهار داشت:‌مصرف بدون تجویز و اعتیاد گونه این دارو موجب بروز تشنج ، نارسایی کبد و کلیه ، مشکلات قلبی و عروقی و مرگ می شود.

رئیس منتخب جامعه سم شناسی پزشکی آسیا اقیانوسیه خاطر نشان کرد: میزان بار بیماری که این داروی مخدر ایجاد می کند اندازه کریستال هروئین است و بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران توزیع این دارو به صورت غیر مجاز جرم محسوب می شود.

اعتیاد یک بیماری است و باید بر روی علل پیدایش آن و پیشگیری از این پدیده فعالیت شود

وی با تاکید بر اینکه اعتیاد یک بیماری است و باید بر روی علل پیدایش آن و پیشگیری از این پدیده فعالیت انجام شود اظهار داشت : بر اساس تحقیقات انجام شده بخشی از اعتیاد به خانواده و علل ژنتیکي باز مي گردد و افرادی که به سبب ژنتیکی به طور مثال  تحمل به درد کمتری دارند زمینه رفتن به اعتیاد را بیشتر  دارندهمچنین بخشی از اعتیاد نیز  به زمینه های خانوادگی ، اجتماعی و رفتاری افراد و میزان دسترسی به مواد  مربوط مي شود.

دکتر رضا افشاری در خصوص راهکارهای پیشگیری از اعتیاد  خاطر نشان کرد:  پیشگیری از بروز اعتیاد یک برنامه اجتماعی جامع و کلی ر ا می طلبد که سیاستگذاران از جنبه های مختلف پزشکی ، روانپزشکی ، بهداشتی ، اجتماعی و خانوادگی به آن توجه کنند تا از طریق برنامهایی که طراحی و اجرا می شود روند اعتیاد را کند کنند.

گفتني است: هفته دوم تير ماه، هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاري شده است

 

 
 سه شنبه ٩ تير ١٣٩٤- ٠٨:٢٦ / شماره خبر: ١٢٨٣٥٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج