وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پیشگیری از اعتیاد با طراحی و اجرای روش های بومی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 یک متخصص حوزه طب سنتی تاکید کرد;
  پیشگیری از اعتیاد با طراحی و اجرای روش های بومی

یک متخصص حوزه طب سنتی تاکید کرد: راهبرد مقابله با اعتیاد و پیشگیری از این معضل مطابق با الگوهای غربی نتیجه بخش نیست و باید روش های بومی در این زمینه طراحی و اجرا شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر مهدی فهیمی، متخصص حوزه طب سنتی گفت: ویژگی های اقلیمی و مزاجی مردم ایران با دیگر کشورها به ویژه کشورهای غربی متفاوت است و لذا نسخه های غربی و حتی شرقی برای پیشگیری و کنترل اعتیاد پاسخ مناسبی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: از نگاه طب سنتی، اقلیم کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به لحاظ محل قرارگیری بر روی کره زمین می تواند بر روی مزاج های چهارگانه انسان تاثیر گذار باشد که یکی از ویژگی های شاخص آن وجود عنصر حرارت در مزاج ساکنان این نقطه از زمین است.

فهیمی، تحرک، ضریب هوش و فهم بالا، سرعت و هیجان را از جمله ویژگی های عمومی مردم ایران با توجه به ویژگی های اقلیمی و زمین شناسی دانست و افزود: ظرفیت خاصی که در طبیعت گرم وجود دارد اگر هدایت نشود، می تواند موجب تخریب روحی و جسمی فرد شود.

متخصص و پژوهشگر حوزه طب سنتی بر تخلیه هیجانات روحی افراد به ویژه جوانان از طریق بازی های سالم و فعالیت های بانشاط جسمی تاکید کرد و گفت: انرژی قدرتمند و پرشتاب جوانان باید مدیریت و هدایت شود تا در دام عوامل پرخطری همچون اعتیاد گرفتار نشوند.

وی، اختلالات جنسی را یکی از عوامل گرایش برخی افراد به مواد مخدر عنوان کرد و یادآور شد: کارگاه­های آموزشی رفتارهای صحیح جنسی و مقابله با بیماری های جنسی می تواند گرایش به اعتیاد را کاهش دهد.

فهیمی با بیان اینکه صرف کردن هزینه های کلان برای دورکردن جوانان از اعتیاد کافی نیست، افزود: اولویت نخست مسئله آگاهی بخشی و آموزش صحیح مولفه های زندگی در کنار تامین نیازهای عاطفی و کنترل و تخلیه درست هیجانات روحی افراد به ویژه در جوانان است. 306

 

 
 دوشنبه ٤ اسفند ١٣٩٣- ١٠:٣٠ / شماره خبر: ١٢١٨٠٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج