وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > دود قلیان با گذشتن از آب تصفیه نمی شود ؛بلکه باعث تشدید عوارض توتون می شود
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 سرپرست دفتر آموزش سلامت خبر داد:
  دود قلیان با گذشتن از آب تصفیه نمی شود ؛بلکه باعث تشدید عوارض توتون می شود

بسیاری از ما درباره ضررهای سیگار میدانیم و نسبت به آن سختگیر هستیم و اگر متوجه شویم فرزندمان سیگاری است او را توبیخ میکنیم و دچار نگرانی میشویم اما این حساسیت را درباره قلیان نداریم.

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی دکتر شهرام رفیعی فر،سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت با بیان مطلب فوق گفت: قلیان را راحت به خانه های خود راه میدهیم و حتی اگر فرزندمان لبی هم به آن زد ناراحت نمی شویم و سختگیری نمی کنیم.

وی با اشاره به این که بسياري از مردم به اشتباه تصور ميكنند كه قليان از سیگار خطر كمتري دارد،افزود: در بسیاری از موارد قليان مضرتر هم هست. توتون قليان بسيار نامرغوب است و مواد مصنوعي افزودني به آن گازهاي سمي زيادي توليد مي كند.

دکتر رفیعی فر خاطر نشان کرد:: قلیان 400 مادۀ سمّی و سرطانزا داردو تنباكوهاي ميوهاي علاوه بر اين 400 نوع سم،مواد مضرتری نيز دارند زیرا که از پوست ميوه تخمير شده با مواد افزودني تهيه می شوند و میتوانند باعث آلرژي، آسم و حساسيت شوند.

وی ادامه داد: نيكوتين هم که مادۀ اعتيادآور تنباكو است،باعث می شود فردی که قليان می کشد براي تأمين نياز خود در طول زمان قليان بيشتري بکشد. علاوه بر آن شما در هنگام كشيدن قليان، پُكهاي عميقتري ميزنيد و همچنين مدت زمان زيادتري را صرف مي كنيد. در نتيجه، يك قليان ميتواند دهها برابر يك سيگار دود و گازسمي وارد ريه شما كند.

وی با اشاره به اینکه بيش از 80 درصد افراد معتاد ، ابتدا باسيگار شروع كرده اند گفت: تحقیقات نشان داده افرادي که قليان مي كشند بيشتر از سيگاري ها مستعد اعتياد به موادمخدر و حشیش مي شوند. هرچند کشیدن قليان بلافاصله فرد را معتاد نمي کند اما دردرازمدت آثار سوء خود را مشخص مي کند.

رفیعی فر افزود: به عبارت ديگر قسمت عمده اي از اعتياد و عادت به قليان مربوط به آداب و رسوم کشيدن قليان در برخي جمع های دوستانه و خانوادگی است که متاسفانه به دلیل باورهای غلط و عدم اطلاع از ضرر و زیان آن باعث می شود تا جوانان و نوجوانانی که در این جمع ها قلیان می کشند مورد نکوهش قرارنگيرند و نيز به دلیل بوي خوش، نداشتن سرفه و سوزش گلو، لذت و وقت گذراني با استقبال روبرو شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت گفت: قلیان دود پرخطرتري از دود سیگار دارد. اگر می خواهید قلیان را از خود و خانواده وخصوصاَ جوانان دور کنید باید به این یقین دست پیدا کنید که قلیان مضر است در حالی که یک سوم قلياني ها و بسیاری از کسانی که قلیان نمی کشند بر اين باورند که قليان هيچ تأثيري روي سلامت آنها ندارد و حتی ضرر قليان کمتر از سيگار است.

وی افزود: آنها بر این باورند که به دلیل گذشتن دود قليان از آب؛ دود توتون تصفيه می شود درحالی که حتی این عمل باعث تشدیدعوارض توتون می شود.

خطر اسانس های پرعارضه قلیان

دکتر رفیعی فر اظهار داشت: ذغال قلیان مونوکسیدکربن دارد. ذغالي كه براي سوزاندن تنباکوي قليان استفاده مي شود،خطرات قليان را افزايش ميدهد زيرا سوخته هاي ذغالي حاوي مونوكسيد کربن، آهن و موادشيميايي سرطانزا هستند. قلیان اسانس های پرعارضه اي دارد. اسانسها و عطرهايي که براي معطرشدن توتون استفاده مي شوند، خود عوارض جداگانه و شديدي را به همراه دارند. مشخص است که از سوخت اين ترکیبات ناشناخته چندین مادۀ سمّي، سرطانزا و کشنده توليد مي شود.

وی ادامه داد: درجه حرارت و دود ناشى از تنباکو در سیگار حدود 600 درجه سانتیگراد و در قلیان بسیاربالاتر است. از سویى ذغال هاى نیمه سوخته و سوختۀ آتشدان قلیان، گاز مونواکسیدکربن رامستقیماَ به درون ريهها انتقال می دهد و احساس گیجى بعد از مصرف تنباکو که افراد آن رانشانۀ مرغوبیت تنباکو مىدانند، در واقع ناشي از آن است. یکی دیگر از مضرات قلیان، ناشي ازاسانسهاى شیمیایى با بو و مزه میو هاى است که این نوع توتونها بر اثر حرارت بالا هیدرولیزمی شوند.

وی بیان داشت: در مصرف قلیان، مکش ریوى است و باید ریهها را پرکرد. در حالى که در كشيدن سیگار،مکش دهانى است و دود آن قورت داده می شود. بنابراین دود قلیان که مضرتر است با مکشریوى عمیقتر تا انتهایی ترین منافذ ریه نفوذ می کند.

دکتر رفیعی فر گفت: در زمینه خاصیت آب در قلیان هم باید گفت برخلاف دیدگاههایى که از طرف مصرفکنندگان قلیان مطرح می شود، آب قلیان در كاهش زیانهاى تنباکو، نقش اساسى ندارد.

وی افزود: آب در واقع دوکار انجام می دهد؛ ابتدا اینکه دماى دود را پایین می آورد زیرا محفظه آتشدان دماى بسیاربالایى دارد که این امر استعمال دود ناشی از تنباکو را غیرممکن می کند و از طرف دیگر آب،نقش صافى (فیلتر) سیگار را بازى می کند و مقدارى از تار یا قطران حاصل از سوختن تنباکورا می گیرد که کدرشدن آب پس از قلیان کشى به خاطر حل شدن اين مواد درآن است.

بیماری های ناشی از قلیان کشیدن

وی ادامه داد: انتقال عفونتهايي از قبيل سل، ويروس تبخال، میکروب هلیکوباکترپيلوري عامل زخم معده، هپاتيت و ويروسهاي عامل عفونتهاي تنفسي و سرماخوردگي و بيماريهاي روده ای تنها گوشه ای از بیماری هایی است که همگي از طريق مصرف قليان مشترک انتقال مييابد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت گفت: همچنین كشيدن قليان ميتواند باعث افسردگي، رنگ پريدگي، سردرد، سرگيجه، اختلالات گوارشي، بروز ناراحتي هاي قلبي و عروقي و زمينه سازي ابتلا به انواع سرطان ها شود.

وی افزود: اگزماي دست، مشكلات دنداني و تحليل استخواني فك و صورت از ديگر عوارض مصرف قلیان است.302

 
 دوشنبه ١٣ بهمن ١٣٩٣- ٠٨:٢٤ / شماره خبر: ١٢٠٥٦٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج