وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کاهش آمار مرگ و میر معتادان بر اثر بیش مصرفی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رئیس اداره پیشگیری، درمان و سوءمصرف مواد
  کاهش آمار مرگ و میر معتادان بر اثر بیش مصرفی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس اداره پیشگیری، درمان و سوءمصرف مواد در خصوص راهکارهای وزارت بهداشت برای جلوگیری از مرگ و میر معتادان براثر بیش مصرفی گفت: اگر نگاهی به آمار مرگ ومیر معتادان در طول 10 سال اخیر داشته باشیم با کاهش آمار مرگ و میر معتادان بر اثر بیش مصرفی مواد مواجه می‌شویم چرا که با دسترسی راحت و آسان نگهدارنده متادون و بوپرنورفین در بین معتادان به مواد افیونی، آنان از بازار غیرقانونی مواد جدا شده‌اند.

 

دکتر نوروزی اظهار داشت: عوامل مختلفی در مرگ و میر معتادان نقش دارد. فوت بر اثر ناخالصی مواد یا بیش مصرفی مواد (اُوردوز) یکی از چند دلیل اصلی مرگ و میر معتادان است. تغییرات در خلوص مواد باعث می‌شود برخی بیماران ناگهان ماده‌ای با خلوص به صورت نسبی بالاتر استفاده کرده و در اثر آن دچار بیش‌مصرفی شوند. یکی دیگر از گروه‌های در معرض خطر بالای بیش‌مصرفی بیمارانی هستند که وارد جایگاه‌های تأدیبی شده و در طول زندان تحت درمان نگهدارنده نبوده یا پس از ترخیص درمان خود را ادامه نمی‌دهند.

 

وی افزود: مطالعات در کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد شیوع مرگ و میر در این گروه 40 برابر بیش از سایر معتادان است. علاوه بر این، باید توجه کنیم که آمار ارائه شده ازسوی پزشکی قانونی نیز همه مرگ و میر معتادان را در برنمی‌گیرد زیرا تعداد زیادی از مرگ و میرها به دلیل رازداری خانواده در آمار و اسناد قانونی ثبت نمی‌شود. از سوی دیگر در بسیاری از موارد مرگ و میرهای ناشی از برخی بیماری‌ها و تصادفات به دلیل مصرف مواد یا بیش‌مصرفی مواد رخ می‌دهد اما در گزارش موارد مرگ آن بیماری یا تصادف به عنوان علت مرگ ذکر می‌شود.

 

دکتر نوروزی گفت: وزارت بهداشت در حال فراهم آوردن تسهیلات درمانی مناسب برای پیگیری درمان معتادان رها شده از حبس است. امیدوارم با تسهیلاتی که ایجاد می‌شود مراقبت بعد از خروج و تداوم درمان بیماران پس از ترخیص از مراکز تأدیبی بیش از گذشته تسهیل شود. 306

 
 چهارشنبه ١ بهمن ١٣٩٣- ٠٩:٣٠ / شماره خبر: ١١٩٩٤٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج