وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > قلیان، دروازه ورود به اعتیاد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  قلیان، دروازه ورود به اعتیاد

قلیان، دروازه ورود به اعتیاد

برخی عادات در جامعه منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور شده‌اند یکی از این عادات نادرست مصرف قلیان است که متأسفانه در کشور به وفور به چشم می‌خورد؛ مصرف یک بار قلیان معادل مصرف 180 تا 300 عدد سیگار است.

آثار استعمال قلیان بر روی سلامتی


برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان­زا و سمی بیشماری است که باعث سرطان­های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی عروقی و دیگر بیماری­ها و سرطان­ها می شود.

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواد دخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کنده این مواد نیستند.


هشدارهایی در مورد مصرف قلیان

دود حاصل از مصرف قلیان، ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی می­باشد که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می­شود. مصرف کنندگان قلیان واطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند، همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی عروقی، تنفسی خواهند شد.

12درصد بیماریهای قلبی و عروقی، 66درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماریهای حاد تنفسی در جهان به مصرف سیگار و قلیان اختصاص دارد.

زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته­اند، وزن نوزادشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماریهای ریوی در این نوزادان بیشتر است.

چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب­ها، زردی و فساد دندان­ها، از دیگر مصارف قلیان است. استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری­های واگیر دار همچون سل و هپاتیت می­باشد.

معمولا طعم شیرین و طعم مطبوع توتون­های معسل قلیان باعث می­شود برخی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، اشتباها به مصرف قلیان روی آورند.

آب مقدار بسیار کمی از نیکوتین موجود در توتون را جذب می­کند، مصرف کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه کافی نیکوتین دریافت می کند و به آن اعتیاد پیدا می­کند.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا از بی­کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود و از خطرناک­ترین آنها می­باشد از طرفی اسانس ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معسل یا میوه­ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

دبیر خانه ستاد کشوری کنترل دخانیات

306

 
 شنبه ٢ خرداد ١٣٩٤- ١٠:٤٦ / شماره خبر: ١٠٣٤٠٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج