وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > كري شغلي در صنعت
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 کاهش شنوایی
  كري شغلي در صنعت

صوت شایع­ترین عامل فیزیکی زیان­آور در محیط کار است. صدا با شدت­های مختلف تقریبا در تمام صنایع وجود دارد و در مناطق مختلف جهان تقریبا هیچ نژادی را نمی­توان یافت که نسبت به آثار سوء آن به خصوص کاهش شنوایی مقاوم باشد. نسبت افراد مبتلا به کاهش شنوایی با افزایش سن بالا می­رود که این نسبت در افراد شاغل در صنایع پرسر و صدا بیشتر است و بر اساس سازمان NIOSH کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا را به عنوان یکی از ده بیماری عمده مربوط به کار معرفی کرده است. در صنایعی نظیر صنعت نفت، تولید چوب والوار، تولید فرآورده­های غذایی، ممكن است ۲۵درصد كارگران در تماس با سروصدا بیش از حد مجاز بین المللی یعنی ۹۰ دسی بل در۸ ساعت كار روزانه، باشند. كارخانجات سازنده وسایل منزل، فلزكاری، لاستیك­سازی و پلاستیك­سازی نیز در صورتی كه كارگران به طور صحیح از مقادیر زیان آور سروصدا محافظت نشوند، دچار ناراحتی­های شنوایی می­شوند. از سایر مشاغل در معرض خطر می­توان به صنایع دخانیات، نساجی، چرم­سازی، چاپ، حمل ونقل، كاغذسازی و معدن­كاری اشاره كرد. ولی به طور كلی تقریبا هیچ صنعتی را نمی­توان یافت كه از نظر آلودگی صوتی ایمن باشد.

 

کاهش شنوایی ناشی از صدا

در فرکانس حدود 4000 هرتز ظاهر می­شود و به تدریج فرکانس­های بالاتر و پایین­تر از این رنج را فرا می­گیرد. علت احتمالی آن مجاورت غشاء پایه و سلول­های درک کننده فرکانس حدود 4000 هرتز با دریچه گرد و پیچی می­دانند که ممکن است سر و صدا هنگام ورود به گوش داخلی ابتدا بر این ناحیه اثر بگذارد.

 

اثرات صدا بر انسان

اثرات صدا شامل مستقیم و غیر مستقیم است. اثرات مستقیم یعنی صدماتی كه به سیستم شنوایی انسان وارد می‌شود. آثار غیر مستقیم نیز شامل تاثیر بر راندمان كار، اثر روانی، اثر بر وضع عمومی ‌بدن و آثار پوششی بر شنوایی است.

 

اثر مستقیم:

صدمه به دستگاه شنوایی كه موجب كری موقت، كاهش شنوایی و كری دایم می­گردد.

 

اثر غیرمستقیم:

·         تداخل در مكالمه و اختلال در ایجاد ارتباط كه می ‌تواند باعث بروز اشتباه در فهمیدن گفتار شخص شود.

·         اتساع مردمك چشم

·         ترشح هورمون از تیروئید

·         تپش قلب

·         ترشح هورمون آدرنالین

·         تحرك معده و روده‌ها

·         تحریك ماهیچه­ای

·         تنگ شدن رگ­های خونی

·         اثر روی سیستم تعادلی بدن

·         افت شنوایی

 

افت شنوایی شامل دو نوع موقت و دائم است:

در افت شنوایی موقت، فرد در معرض صدایی با شدت نسبتا زیاد و در مدت زمان كم قرار می­­گیرد و با قطع تماس، افت شنوایی(با توجه به زمان تماس، شدت و حساسیت فرد) از بین می­رود. این افت در فركانس 3000 تا 6000 هرتز می­‌باشد.

افت دایم شنوایی، در صورت تماس مداوم با صدا به وجود می­‌آید و از نوع حسی، عصبی و غیر قابل درمان(به دلیل نابودی سلول‌های عصبی) می­‌باشد. این افت از فركانس 4000 هرتز شروع می­شود و تا فركانس‌های 6000 و 8000 هرتز ادامه می­‌یابد.

 

مراحل كری شغلی

شروع : اوایل اشتغال فرد، خستگی شنوایی، افت شنوایی در فركانس 4000 هرتز، احساس ناراحتی، گرفتگی گوش و خستگی عمومی اتفاق می­افتد.‌

پنهان: ناشنوایی در فركانس 4000 هرتز و امكان كاهش شنوایی در سایر فركانس‌ها وجود دارد.

نیمه پنهان:  ناشنوایی در فركانس 2000 و 1000 هرتز و نشنیدن صدای آهسته.

كری واضح : نقصان در فركانس بم و زیر و شنیدن دشوار صدای مكالمه دیده می­شود.

در كری شغلی دو طرفه و متقارن، پرده صماخ سالم است و عدم برگشت شنوایی حسی، عصبی، و شروع افت از فركانس 4000 هرتز وجود دارد و غیر قابل درمان است.

در كری شغلی عواملی چون شدت، فركانس، ریتم، زمان تماس، محیط كار، سن فرد، ضایعات قبلی و حساسیت فردی مداخله می­‌نماید.

 

با افزایش شدت صوت، زمان تماس و افزایش سن، میزان افت شنوایی بیشتر می‌­شود.

 

اثرات صدا برانسان از چند جنبه مورد بررسی قرار می گیرد:

 

1- صدمه به دستگاه شنوایی: این صدمات به طور عمده شامل چند اثر می­باشد:

الف.افت موقت شنوایی( Temporary Threshold Shift)

ب. افت دائم شنوایی (Permenent Threshold Shift)

 این دو تحت عنوان كلی افت شنوایی (Noise Induced Hearing Loss) ناشی از صدا بیان می­شوند.

ج. ضربه صوتی( Acoustic Throuma)

ج.وزوز گوش( Tinitus)

 

افت موقت شنوایی

تغییر موقت آستانه شنوایی یا افت موقت شنوایی زمانی اتفاق می­افتد كه فرد به طور اتفاقی یا به صورت غیرشغلی با امواج صوتی بالاتر از ٦٥ دسی بل مواجهه داشته باشد. این تغییر به صورت افزایش آستانه شنوایی می­تواند از چند دسی­بل تا ده­ها دسی­بل باشد. در این عارضه شخص احساس سنگینی و گرفتگی در گوش دارد. ویژگی این آسیب این است كه موقت بوده و پس از قطع مواجهه با صدا، عمدتا در مدت چند ساعت بهبود پیدا می كند.

اصوات با فركانس پایین اثر كمتری در ایجاد TTS داشته و محدوده فركانس ۲ تا ۶ کیلو هرتز بیشترین اثر را دارند. حداقل تراز فشاری كه می تواند باعث TTS گردد، ٦٥ دسی­بل است. عارضه TTS بسته به تراز فشار صوت و مدت مواجهه می­تواند از چند ساعت تا چند هفته طول به كشد.

 

افت دائم شنوایی

در صورتی كه مواجهه با صدا تكرار گردد و به صورت دائمی درآید افت موقت به افت دائم تبدیل می­شود. این افت نه در اثر خستگی دستگاه شنوایی بلكه در اثر تخریب سلول­های مژكدار اندام كرتی صورت می­گیرد و اغلب بهبودی به دنبال ندارد.

افرادی كه دچارPTS هستند ممكن است به طور همزمان دچارTTS نیز باشند. برای مشخص كردن مقدار واقعی كارگر را صبح روز بعد از كار جهت شنوایی سنجی هدایت می­نمایند. افت دائم شنوایی در اثر صدا عمدتا از فركانس ۴ کیلو هرتز شروع می­گردد و میزان آن بسته به عوامل مختلف فردی و محیطی، متفاوت می­باشد. خصوصیات فردی مهم شامل سن، سابقه كار، نژاد، تغذیه و بیماری­ها می­باشد. مسمومیت به اكسیدكربن، جیوه، فسفر، سرب و برخی داروها نظیر استرپتومایسین، سالیسیلات، جنتامایسین نیز می­تواند با ایجاد كم شنوایی اثر صدا را بر دستگاه شنوایی تشدید نماید. مقدار PTSتوسط ادیوگرام صنعتی معلوم می­گردد كه در آن میزان افت و درصد معلولیت دستگاه شنوایی تعیین می­شود.

ضربه به سر، عفونت­ها و برخی بیماری­های غیرشغلی نیز می­تواند دلیل افت شنوایی باشد.

 

عوامل محیطی موثر برافت شنوایی شامل:

 نوع صدا، تراز فشار صوت و مدت زمان مواجهه روزانه فرد می­باشد.

 

2- تداخل با مکالمه

مکالمه در محیط­های کاری به عنوان یکی از راهکارهای ارتباط می­باشد که در صورت وجود صدای زمینه مخصوصا در فرکانس های حدود مکالمه( 100 تا 2000 هرتز) می­تواند ارتباط بین افراد را از طریق کلامی مختل سازد و باعث بروز اشتباه و حوادث گردد. در ارزیابی صدا، تراز تداخل مکالمه نیز محاسبه می­گردد.

 

3- اثر روی اندام بینایی

 در مواجهه با صدا، کنترل تطابق و تعقیب اشیا به هم می­خورد و عکس­العمل به نور کم می­شود.

 

4- اثر بر روی سیستم تعادلی

گیجی، تهوع، اختلال در راه رفتن

 

5- ناراحتی­های اجتماعی

مانند اثر بر خواب و روابط اجتماعی و خانوادگی خصوصا هنگامی که افت شنوایی به ناحیه مکالمه سرایت نموده باشد. افرادی که دارای افت شنوایی دائم می شوند، میل دارند این عارضه مخفی بماند. لذا در اجتماعات کمتر شرکت می کنند.

 

6- اثرات عصبی

 اثر بر دستگاه گوارش شامل اختلالات و حتی درد های شکمی و ترشح زیاد اسید معده و تشدید بیماری های مرتبط

 

7- اثر بر روی الکترولیت­ها

مخصوصا روی نگهداری سدیم در ادرار نقش محدود کننده دارد. مواجهه با صدا در تطابق بدن با گرما نقش منفی دارد.

 

8- اثرات جانبی

 شامل کاهش راندمان کار، افزایش ریسک حوادث

 

9- اثرات روانی

 هیجان، تحریک پذیری و اختلالات روانی، مطالعات نشان می دهند افرادی که مواجهه مستمر با صدا دارند، بیشتر به اختلالات روانی دچار می شوند.

 

10- اثرات فیزیولوژیک عمومی

 صدا می تواند باعث تحریک عصبی شده و ضربان قلب، فشا خون و مصرف اکسیژن و تعداد تنفس را افزایش می دهد که این تغییرات بر عملکرد دستگاههای بدن اثر نامطلوب دارد. این عوارض برای کسانی که دارای یماری های قلب و عروق هستند، و همچنین زنان باردار بسیار خطرناک است.

 

11- اثر ذهنی صدا

 برای همه افراد جامعه چه در محیط کار و چه در اجتماع اثر ذهنی صدا یکسان نبوده و افراد مختلف از نظر اثرات روانی و عصبی آن یکسان تحت تاثیر قرار نمی­گیرند، لذا ممکن است یک صدای واحد برای بعضی از افراد قابل تحمل و برای دیگران آزار دهنده باشد. این عامل مستقل از تراز فشار است و منحصر به ترازهای بالاتر نیز هست.

موارد فوق اگر چه تهدیدی بر سلامتی انسان به شمار می­آیند، ولی با پیشگیری و کنترل سر و صداهای قابل کنترل، می­توان در کاهش آن­ها تاثیر مثبت گذاشت. شاید با کمی تغییر عادات و توجه بیشتر به سلامتی سیستم شنوایی به عنوان یکی از ارگان­های حیاتی بدن، آرامش بیشتری را در زندگی احساس کنیم. 306

 
 چهارشنبه ١ مرداد ١٣٩٣- ١٢:٢٧ / شماره خبر: ١١٠٩٩٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج