وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > بهار، آشکارترين تجلي سلام خداوند است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 زمزمه تحول
  بهار، آشکارترين تجلي سلام خداوند است

 

چرا هفت تا سين و عدد هفت

·         خداوند در سوره قاف آيه 4 درباره خلقت جهان به 7 طبقه زمين و آسمان اشاره مي كند و علاوه بر آن هفت هاي مقدس ديگري هم مثل هفت بار طواف خانه خدا - هفت مرحله عشق - هنگام سجده هفت نقطه از بدن روي زمين قرار مي گيرد كه نقاط مقدس ناميده مي شوند و ... ....

سين هاي سفره هفت سين

·         هر يك از عناصر هفت سين به نماد خاصي در فرهنگ شرقي و فلسفه اشراق اشاره مي كند كه بايد از ظاهر سفره پا بيرون نهاد تا به رازها ي نهفته و نكته هاي نگفته آن دست يافت . هفت سين يك سفره حقيقي و صميمي است و چيزي مستقل از كار ، زندگي روزانه و ملموسات حيات نيست .

·         سفره هفت سين نماد يك زندگي كامل است كه با عمل به هر يك از سين ها مي توان به يك برنامه جامع براي چگونه زيستن دست يافت .

سنجد سين اول ، نماد فرازنگي و زايش

·         در روايات مي خوانيم نخستين خلقت خداوند عقل بوده است . از طرفي در طب قديم و جديد سنجد به عنوان تقويت كننده عقل و حافظه شناخته شده است .پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگي و سنجيده عمل كردن قبل از همه سين ها بر سر سفره هفت سين مي نشيند .

سيب سين دوم ، نماد سلامتي

·         همه اين جمله را بارها شنيده ايم كه هر كس روزي يك سيب بخورد به طبيب نيازي ندارد . سيب كليد راه يابي به شهر سلامتي است . مفهوم آن بر اين استوار شده كه تن و جان و جامعه انساني را از گزند و آسيب دور مي سازد .

سبزه سين سوم ، ياد آور سبزي و نشاط

·         سبزه نشانه خوش اخلاقي ، خرمي و شادي است اما رنگ سبز و سبزه در سراسر حوزه مديترانه و يونان رنگ دل دادگي شناخته شده چنانچه در ايران و بسياري كشورها رسم است براي مسافران در هنگام بازگشت سبزه مي اندازند و به او هديه مي دهند .

سمنو سين چهارم ، سمبل قدرت

·         بشر همواره در آرزوي توانمندي بوده است . سمنو غذاي مقوي است از آرد و گندم تهيه مي شود ، به آن غذاي مرد آفرين مي گويند و سرشار از ويتامين اي و مواد مغذي است و سمنو نماينده اي از جهان قدرت بر سفره هفت سين مي رود .

سير سين پنجم ، نماد دوري از آلودگي

·         سير براي ما بيانگر عدم تجاوز به حقوق ديگران و نماد گندزدائي و دوري از آلودگي ست.

سركه سين ششم ، نماد تسليم و رضا

·         ادبيات و امثال ايراني در توصيف اضطراب و اشك گريه استفاده مي شود و مولانا از گريه و زاري با عنوان سركه فشاني ياد مي كند .

·         سركه بر سر خوان نوروزي ما را به پذيرش ناملايمات زندگي و تسليم و رضا در برابر سختي ها دعوت مي كند

سماق ، سين هفتم ؛ سنبل صبر

·         آخرين سيني كه بر سفره هفت سين مي رود سماق سنبل صبر و بردباري است . سماق در ضرب المثل آمده و سماق مكيدن حكايت از دعوت كسي به صبر و بردباري دارد302
 

 

دفتر سلامت خانواده ،جمعیت و مدارس

 
 دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٦- ٠٩:١٩ / شماره خبر: ١٢٢٩٧٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج