وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تشریح محورهای دومین همایش ملی سلامت معنوی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  تشریح محورهای دومین همایش ملی سلامت معنوی

 دبير اجرايي دومين همايش ملي سلامت معنوي با اشاره به برگزاري موفق نخستين همايش در سال گذشته به تشريح محورهاي اصلي اين همايش پرداخت و گفت در دومين همايش سلامت معنوي به موضوعاتي همچون سلامت معنوي و آموزش و پژوهش پزشكي ، سلامت معنوي و تكامل دوران اوليه كودكي، سلامت معنوي و سبك زندگي اسلامي- ايراني و سلامت معنوي و مراقبت هاي بهداشتي و درماني پرداخته خواهد شد .

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دكتر محمود عباسي تاكيد كرد: با توجه به نوع و ميزان مقالات واصله و نتايج طرح ها و فعاليت هاي پژوهشي گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي ، همايش سه روزه سلامت معنوي در قالب چهار پانل تخصصي بر اساس محورهاي همايش و دو سمپوزيوم علمي شامل" مقياس سلامت معنوي" و "سلامت معنوي و نشاط اجتماعي" برگزار خواهد شد.

دبير گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي طراحي و تدوين مقياس سلامت معنوي بر اساس آموزه هاي ديني و عرفان شيعي را يكي از دستاوردهاي گروه سلامت معنوي دانست كه با چاپ و انتشار مقاله و پرسشنامه آن در فصلنامه علمي پژوهشي اخلاق پزشكي فصل پاييز كه به صورت ويژه نامه سلامت معنوي چاپ و منتشر گرديد و در سمپوزيوم علمي مقياس سلامت معنوي همايش هاي مباني نظري و پرسشنامه آن به بحث گذاشته خواهد شد. ‌زمينه و مبناي مناسبي براي تحقيقات بعدي در عرصه سلامت معنوي است.

وي همچنين سمپوزيوم سلامت معنوي و نشاط اجتماعي را حاصل و عصاره يك پروژه تحقيقات ملي توصيف كرد كه در همايش به بحث گذاشته خواهد شد و نقد و نظر انديشمندان حوزه هاي مختلف زمينه اجماع كلي درباره آن را فراهم خواهد ساخت.

دكتر عباسي در پاسخ به سوالي در زمينه سلامت معنوي و سبك زندگي اسلامي-ايراني تاكيد كرد: اوج سبك زندگي اسلامي-ايراني را بايد در سلامت معنوي جستجو كرد .نگاهي كه در پرتو آن برنامه هاي آموزش پزشكي و پرستاري و مراقبت هاي بهداشتي و درماني معنا مي يابد. تفاوت اساسي برنامه هاي راهبردي نظام سلامت در ايران با برنامه هاي نظام سلامت كشورهاي غربي در اخلاق و معنويت است كه بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

دبير اجرايي دومين همايش سلامت معنوي برگزاري دومين همايش سلامت معنوي را عرصه مناسبي براي همفكري و تعامل انديشمندان حوزه هاي مختلف علوم انساني و علوم پزشكي توصيف كرد و گفت: با ايجاد زمينه هم انديشي و همگرايي انديشمندان حوزه هاي فقهي فلسفي، حقوقي اخلاقي و مذهبي و فعالان عرصه نظام سلامت مي توان به بسط و گسترش اخلاق و معنويت و تحكيم و نهادينه كردن آن در نظام سلامت اميدوار بود. برگزاري نخستين همايش سلامت معنوي در سال گذشته حداقل اين زمينه را ايجاد نموده است كه امروز سلامت معنوي دغدغه فكري انديشمندان حوزه هاي مختلف بويژه فعالان عرصه سلامت را تشكيل مي دهد.

دكتر عباسي همگامي و همراهي وزارت بهداشت، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، مجلس شوراي اسلامي صدا و سيما، سازمان نظام پزشكي، سازمان نظام روانشناسي، سازمان نظام پرستاري، سازمان بهزيستي، معاونت امور زنان و خانواده، رياست جمهوري، انجمن بين المللي اخلاق زيستي اسامي، كميته اخلاق در علوم و فناوري، كميسيون ملي آسيكو، گروه سلامت معنوي مركز تحقيقات اخلاق و حقو پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، موسسه امام خميني (ره)، دفتر مقام معظم رهبري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، انجمن هاي علمي گروه پزشكي، دانشگاه هاي علوم پزشكي مستقر در تهران، وزارت آموزش و پرورش در برگزاري دومين همايش سلامت معنوي را نشان از اهميت اين همايش توصيف كرد و ابراز اميدواري كرد كه برگزاري اين همايش بتواند زمينه بسط و گسترش اخلاق و معنويت و نهادينه كردن در جامعه به ويژه در نظام سلامت را فراهم آورد.

وي در پايان تاكيد كرد: همايش دو روزه سلامت معنوي رايگان مي باشد و داراي امتياز فرهنگي و حداكثر امتياز بازآموزي براي مشمولين آموزش مداوم پزشكي است و در اين همايش از چهار جلد كتاب جديد گروه سلامت معنوي فرهنگستان در زمينه هاي " سلامت معنوي چيست، چرايي و چگونگي" ، "سلامت معنوي در برنامه هاي نظام سلامت" ، "سلامت معنوي در عرفان اسلامي" و "سلامت معنوي در اديان ابراهيمي" رونمايي مي شود.

گفتنی است دومين همايش ملي سلامت معنوي در تاريخ هاي 12 و 13 و 14 آذرماه در تالار امام خميني دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي شود./222/203/201

 

 
 يکشنبه ٩ آذر ١٣٩٣- ٠٩:٠٠ / شماره خبر: ١١٧١٠٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج