وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > معنويت، استعداد روحي نامحدودي است كه در تمام انسان‌ها به صورت بالقوه وجود دارد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 حجت‌الاسلام والمسلمين حميدرضا مظاهري :
  معنويت، استعداد روحي نامحدودي است كه در تمام انسان‌ها به صورت بالقوه وجود دارد

حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا مظاهري سيف با اشاره به اهميت معنويت در انسان گفت: معنويت استعداد روحي نامحدودي است كه در تمام انسان‌ها به صورت بالقوه وجود دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ،به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی ،عضو گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي با اشاره به اهميت معنويت در انسان گفت: معنويت استعداد روحي نامحدودي است كه در تمام انسان‌ها به ثورت بالقوه وجود دارد.

وي افزود: كساني كه اين استعداد را در خود شكوفا مي‌كنند از سلامت معنوي برخوردار هستند و اضطراب و افسردگي از علائم آسيب‌هاي معنوي است.

حجت‌الاسلام والمسلمين مظاهري سيف اذعان داشت: كسي كه با ياد خدا نوراني شده است در سخت‌ترين شرايط دچار اضطراب و افسردگي نمي‌شود و منبع بي‌پايان صبر خداوند متعال است و خداوند با دادن صبر به انسان‌ها آرامش را به آنها القاء مي‌كند.

وي گفت: وقتي معنويت دروني شكوفا مي‌شود انسان دچار بحران رواني نمي‌شود و در نتيجه بيماري در اين فرد بروز نخواهد كرد.

عضو گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي با بيان اينكه قرآن راهنماي ارتباط با خداست و راهبر اين شكوفايي معنوي است افزود: تلاوت قرآن، نگاه به آن و شنيدن آيات متبرك قرآن تاثير سلامت بخشي را به لحاظ معنوي به انسان القاء مي‌كند و اعتقاد به فرشتگان به عنوان عاملان الهي بر روي زمين نقشي اساسي در تقويت معنويت در انسان دارد.

وی به مراحل رشد معنوي كودكان اشاره كرد و گفت: مرحله نخست كه دوره تثبيت معنويت است در دوره جنيني اتفاق مي‌افتد و روح معنويت در دوران جنيني در انسان دميده مي‌شود و استعداد معنويت شكل مي‌گيرد و برنامه‌ها و مراقبت‌هاي معنوي مادر تامين كننده اين مهم مي‌باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمين مظاهري سيف عنوان كرد: دستورالعمل‌هاي بسياري در اديان وجود دارد و يكي از آنها تغذيه حلال است كه نقش موثري دارد چرا كه جسم انسان قرار است با روح خدا همراه شود. دوره بعد دوره خروج معنويت است و نوزادي كه پا به اين دنيا مي‌گذارد داشته‌هاي معنوي بسياري دارد و به ربوبيت خداوند متعال شهادت داده است و اين سرمايه عظيم معنوي به صورت استعداد در او نهادينه شده است.

وي ادامه داد: خروج معنويت در 18 ماهگي كه نوزاد رشد حسي و حركتي دارد اتفاق مي‌افتد و از دنياي معنوي و روحاني خود خارج مي‌شود و ذهن او آماده است كه داده‌هاي حسي را ذخيره كند.

حجت‌الاسلامم والمسلمين مظاهري افزود: دوره سني دو تا چهار سال دوره نهفتگي نام دارد و در اين دوره كودك با مفاهيم و تصورات آشنا مي‌شود و تخيلات پنهان شده فراواني دارد كه براين اساس بايد براي شكوفايي و تامين سلامت معنوي تخيلات مطبق با واقعيات معنوي به وي آموزش داده شود و اين امر به عهده رسانه است كه با ساخت برنامه‌هاي كودك، تخيلات منطبق با واقعيات معنوي را در كودكان افزايش دهند و همچنين رشد هوش معنوي در كودكان بايد از دوره پيش دبستاني آغاز مي‌شود.

گفتني است، همايش سلامت معنوي در تاريخ 12 و 13 آذرماه سال جاري در محل سالن امام خميني (ره) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.302

 
 يکشنبه ١١ آبان ١٣٩٣- ١٥:١٨ / شماره خبر: ١١٥٥٩٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج