وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اهمیت اطعام و آثار معنوی آن
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 سلامت معنوی
  اهمیت اطعام و آثار معنوی آن

سلامت معنوی از آن كسانی است كه ارتباط آنها با خداوند، خود، ديگر افراد جامعه و با محيط، كامل، مناسب و مطلوب است، وقتی كه انسان معنويت را به عنوان مسئله اصلی خود در زندگی قرار ‌دهد هم خالق خود را مورد توجه قرار می‌دهد و هم به خود‌باوری دست می‌يابد و هم افكار، بينش و اعمال او تحت‌الشعاع معنويت قرار گرفته و درون او پاك می‌‌شود چنين فردی از سلامت معنوی برخوردار می‌شود و می‌تواند با افراد ديگر بهتر رفتار كند و جامعه را سالم‌تر نگاه دارد. عشق ورزیدن و کمک به دیگران از جمله مسائل مهمی است که هر انسانی نیازمند به آن است.

 

اهمیت اطعام

همکاری و کمک­رسانی به دیگران، نیازمند داشتن روحیه برادری و برابری است. همان گونه که معصومین و ائمه اطهار در تمامی مراحل زندگی خود از هیچ کوششی برای کمک و دستگیری به یتیمان و نیازمندان دریغ نکرده و آن را به دیگران سفارش کرده­اند، اطعام ارزش بالایی از نظر مادی و معنوی به همراه دارد. نعمتی را که به دیگران می بخشید و دوست دارید دیگران هم از آن بهره­مند شوند  نه تنها باعث همدلی و محبت خواهد شد و مشکلات بی­شماری از یک همنوع را حل خواهد کرد، بلکه نشان دهنده سلامت نفس و ایمان قوی است و  این را به خود و دیگران می نمایانید که می توانید در عرصه های خطرناک زندگی پیروز از میدان در آیید و بار معنوی آن به قدری است که زمینه ساز موفقیت شما در بسیاری از مراحل فرسایش بار زندگی تان خواهد شد.

از نظر رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌ علیه ‌و آله‌ و سلم، اطعام، تأثیر فراوان بر افزایش روزی دارد و خانه‌ای که در آن اطعام شود، خیر و برکت به سرعت به سوی آن سرازیر می‌شود. اطعام نیز نظیر هر عمل خیری در اسلام دو فایده دارد: دنیوی و اخروی. از نظر دنیوی، اطعام موجب صیقل دادن صفات والای انسانی و اطعام به نیازمندان موجب افزایش همبستگی میان افراد جامعه می شود و همدلی و محبت را در میان آنان گسترش داده و زمینه های همكاری و نزدیکی قلوب را فراهم می آورد. اما اطعام از نظر اخروی نیز ثواب بسیاری نزد خدا دارد. خداوند در « آیات 11 تا 15 سوره بلد» اطعام یتیمان را سبب رهایی از هوای نفس و وسوسه های شیطانی برمی شمارد و قرار گرفتن در زمره اصحاب یمین و اهل بهشت را از آثار اطعام آنها می­داند.

برخی اثرات اطعام شامل

- ثواب اخروی شاد نمودن مسلمان
ایشان فرمودند ثواب شاد کردن مومن نیز در اطعام وجود دارد که فرمودند برترین عمل نزد خدای متعال است.
- رسیدن به کمالات معنوی
حضرت صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند:خداوند به واسطه‌ی اطعام کننده‌ی غذا بر ملائکه افتخار می‌کند و در روایتی عجیب فرمودند تنها علتی که حضرت ابراهیم علیه‌السلام به مقام والای خلّت الهی رسید و خلیل‌الله شد این بوده است که اطعام می‌نموده است و نماز شب می‌خوانده است.
و در روایتی فرمودند: خدای متعال در روز قیامت به بنده‌ خود خطاب می‌کند که ای فرزند آدم، من از تو غذا و آب خواستم اما تو به من ندادی و او می‌گوید خدایا من چگونه تو را غذا دهم و حال آن که تو پروردگار (و غذا دهنده‌ی هر پروریده) در تمام خلقتی؟ می فرماید به یاد داری که بنده‌ام فلان شخص از تو غذا و آب خواست و تو به او ندادی؟ اگر او را آب و غذا می‌دادی مرا در کنار او می‌یافتی که این «یافتن خدای متعال» تعبیری بسیار لطیف و قابل دقت فراوان است.
- ایجاد رقت قلب
همانطور که فردی به ایشان از قساوت قلب شکایت نمود و ایشان فرمودند برای نرم نمودن قلب ، نیازمندان را غذا بده.  که از راه‌کارهای مهم در درمان قسادت قلب است.
- تطهیر نفس از رذایل متعلق به مال
قرآن کریم از از انسان‌هایی بسیار وارسته یاد می‌کند که با وجود نیازی که به غذای خود داشته‌اند اما آن‌را در راه خدا و صرفاً برای رضای خدا و رسیدن به وجه‌الله به یتیم و مسکین و اسیر می‌بخشند..
- پاک شدن از گناهان
- نجات از جهنم
- رسیدن به بهشت و تنعم به نعمات بهشتی

روایات اهمیت اطعام كردن
1. از حضرت رسول صلى الله عليه و آله روايت شده است كه فرمود: «كسى كه سير بخوابد در حالى كه برادر مسلمانش گرسنه است، به من ايمان نياورده است».
2. در حديثى ديگر فرمود: «بهترين اعمال نزد خداوند متعال سه چيز است: سير كردن شكم مسلمان گرسنه، پرداخت بدهى مسلمان، برداشتن غمى از دل او».
3. از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمود: «هيچ‌يك از مخلوقات پروردگار ثواب سير كردن شكم مؤمن را نمى‌داند، نه ملك مقرّب ونه پيامبر مرسل، بلكه فقط پروردگار جهانيان ثواب آن را مى‌داند».


پاداش‌هاى دنيوى اطعام كردن
1. از حضرت رسول صلى الله عليه و آله روايت شده است كه فرمود: «خير وبركت در خانه‌اى كه در آن اطعام مى‌شود سريع‌تر وارد مى‌شود»
رسول گرامی اسلام صلی­ الله ­علیه­ وآله­ وسلم اطعام را از اجزای ایمان و از برترین اعمال دانسته است.
 اطعام از موارد مهم نیکی به دیگران است که در آیات قرآنی بر آن بسیار تاکید شده است و در وصف ابرار چنین آمده است: آنان که غذای خود را با آن که بدان نیاز دارند به مسکین و یتیم و اسیر می دهند و می گویند: «ما شما را برای خدا اطعام می کنیم و از شما پاداش و سپاس­گزاری نمی خواهیم.» امام صادق علیه السلام از اجدادش از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت کرد: «بهترین شما کسی است که اطعام کند و در حالی که مردمان در خواب اند نماز بگزارد.»
2. در روايتى آمده است: هر كس برادر مؤمن خود را براى رضاى خدا اطعام كند، گويا صد هزار تن از ديگر انسان‌ها را غذا داده است.
3. در حديثى مى‌خوانيم كه امام صادق عليه السلام خطاب به سدير صرّاف فرمود : «چرا هر روز يك برده آزاد نمى‌كنى؟» عرض كرد: توانايى مالى ندارم. حضرت فرمود: «براى تحصيل اين ثواب كافى است روزى يك مسلمان را سير كنى». عرض كرد: مسلمان فقير يا مالدار؟ فرمود: (تفاوتى نمى‌كند) «مالدار هم گاه نيازمند غذاست».
4. در حديثى ديگر فرمود: «غذايى كه برادر مسلمان نزد من بخورد، از آزاد كردن يك بنده براى من بهتر است».
5. در روايتى ديگر فرمود: «هر كس مؤمن ثروتمندى را غذا دهد، گويى يك برده از فرزندان حضرت اسماعيل را از مرگ نجات داده است. وهر كس مؤمن نيازمندى را طعام دهد، گويى صد برده از فرزندان حضرت اسماعيل را از مرگ نجات داده است».


پاداش‌هاى اُخروى اطعام كردن
1. از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمود: «هر كس مؤمنى را سير كند، بهشت بر او واجب مى‌شود وهر كس كافر(ى را كه با مسلمانان دشمنى دارد) سير كند، بر خداوند لازم است شكم او را از زقّوم جهنّم پر كند».
2. در حديثى ديگر فرمود: «هر كس سه تن مسلمان را سير كند، خداوند متعال به او از سه قسمت بهشت غذا مى‌دهد: جنّة الفردوس، جنّة العدن، وجنّة طوبى».
3. نيز در روايتى فرمود: «از جمله چيزهايى كه آمرزش الهى را واجب مى‌گرداند، غذا دادن به مسلمان گرسنه است».
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمود: از موجبات مغفرت پروردگار اطعام است.»

- امام صادق علیه السلام فرمود: «هر کس با اطعام خود مومنی را سیر کند احدی جز خدا پاداش اخروی او را نمی داند نه فرشته مقرب الهی و نه پیامبر مرسل.»
- امام سجاد علیه السلام فرمودند: «هر کس با شکم سیر بخوابد در حالیکه در نزدیکی او مومنی گرسنه باشد خدا می فرماید: ای فرشتگانم شما را بر این بنده گواه می گیریم که به وی فرمان دادم ولی نافرمانی کرد و از دیگری فرمان برد و او را به عملش وانهادم به عزت و جلالم سوگند هرگز او را نمی بخشم.» به هرحال كسی كه بخواهد از عنایت خاص خداوند در دنیا و آخرت برخوردار گردد و از مقام ابرار و یا اصحاب یمین در بهشت برخوردار شود می بایست اطعام را مورد توجه قرار داده و آن را سیره و روش زندگی خویش گرداند.

مجازات ترك اطعام كردن
از زين العابدين امام سجّاد عليه السلام روايت شده است كه فرمود: «هر كس سير بخوابد ومؤمن گرسنه‌اى نزديك او باشد، خداوند متعال به فرشتگان گويد: شما رابراين بنده گواه مى‌گيرم كه من به او امرى كردم ونافرمانى كرد واطاعت ديگران نمود. بدانيد كه او را به سبب عمل خودش رها كردم وهرگز او را نمى‌بخشم».


پوشانيدن برهنه وسكنى دادن بى‌خانمان‌ها
1. از زين‌العابدين امام سجّاد عليه السلام روايت شده است كه فرمود: «هر كس لباس اضافه‌اى داشته باشد وبداند كه برادر مؤمنش به آن نياز دارد وبه وى ندهد، خداوند متعال او را در آتش جهنّم سرنگون خواهد كرد».
2. از امام صادق عليه السلام روايت شده است كه فرمود: «هر كس خانه‌اى داشته باشد ومؤمنى به آن نياز داشته باشد وصاحب خانه راضى نشود كه از خانه‌اش استفاده كند، خداوند متعال فرمايد: بنده من به سكونت بنده ديگر من در خانه‌اش بخل ورزيد. به عزّتم سوگند كه هرگز او را در بهشت سكونت نخواهم داد.»

بسیاری از نعمت های الهی با اطعام و توجه به دیگران به ویژه نیازمندان و یتیمان و مسافران بدست می آید. بهره مندی از نعمت های بهشتی و عبور از صراط و برخورداری از لقای الهی نیز از این راه فراهم می شود. البته که اطعام مومنان و یاری رساندن به آنها نباید مایه خواری و ذلت آنان شود.306

 

 
 يکشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٣- ١٧:٠١ / شماره خبر: ١١٤٤١٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج