وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > همه مردان بالای 40 سال ،سالیانه آزمایشات پروستات را انجام دهند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 پیام سلامتی:
  همه مردان بالای 40 سال ،سالیانه آزمایشات پروستات را انجام دهند

                                                               شاخص های سلامت مردان

به لطف خداوند متعال، کشور ایران از نظر پیشرفت های علمی، در سطحی است که شاخص های سلامت آن در سطح استانداردهای جهانی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا است. شاخص های سلامت مردان ایران نیز مثل سلامت مردان کل دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته در سطح بالایی قرار دارد. چه بسا که بیمار یابی، تشخیص، درمان و پیشگیری، در عالی ترین سطح برای مردانی که به سیستم بهداشتی – درمانی مراجعه می کنند، وجود دارد.

                           توصیه  به مردان با سابقه خانوادگی بیماری پروستات

پیشنهاد می شود بررسی پروستات از 40 سالگی آغاز شود. البته در خانواده های که سابقه بیماری پروستات در آنها وجود دارد، حتماً سالی یکبار به پزشک ارولوژی مراجعه کنند تا با انجام آزمایشاتی و تصویربرداری، بیماری احتمالی، زودتر تشخیص داده شود.

همانند بیماری های خاصی که در زنان وجود دارد؛ بیماری پروستات نیز در مردان باید مورد توجه قرار گیرد و اگر مورد معالجه قرار نگیرد، عواقب ناخوشایندی برای فرد، جامعه و سیستم درمانی کشور خواهد شد.

                                                             علایم اولیه سرطان پروستات

متأسفانه، علایم خاصی ندارد، یعنی ممکن است فردی 10 سال سرطان پروستات داشته باشد و متوجه آن نباشد. علایم ادراری هم ناشی از بزرگی پروستات است، نه سرطان پروستات.

باید توجه کرد که پروستات دو گونه بیماری دارد، یکی، خوش خیم و دیگری، بدخیم است. بیماری خوش خیم را بیشتر مردم مبتلا می شوند و علایم ادراری آن شامل: تکرّر و کاهش فشار ادراری و قطره قطره آمدن ادرار است.

بیماری بدخیم (سرطان پروستات) به طور معمول با انجام آزمایش و تصویربرداری مشخص می شود. به همین منظور، همه مردان در سن 40 سال به بالا و به ویژه کسانی که در فامیل های درجه اول خود (پدر، عمو، دایی و یا برادر) مشکل پروستات دارند ، باید کمینه یکبار در سال به پزشک مراجعه کنند. نوع بدخیم، قابل درمان نیز می باشد.

 302

دکتر علی اکبر کرمی، متخصص اورلوژی، عضو انجمن ارولوژی آمریکا، استادیار وعضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین

 
 چهارشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٣- ١٤:٥٠ / شماره خبر: ١٢٢٤٢٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج