وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ماما براي فردايي بهتر
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 روز جهانی ماما گرامی باد:
  ماما براي فردايي بهتر

پنجـم مـاه مـی مصـادف بـا ۱۵ اردیبهشـت، از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام «روز جهانی ماما» نام گذاری شده است. برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال ۱۹۹۲ به صورت رسمی، به افکار عمومی جهان، اعلام شد.

 

ماما کیست ؟

  ماما وظیفه مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت، نه تنها برای زنان بلکه برای خانواده و جامعه دارد. علاوه براین وظیفه ی اصلی ماما ، اتجام مراقبت هاي قبل، حين و پس از زايمان،انجام زايمان آموزش دوران بـارداری و آمـاده کـردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است که می تواند به وظایف و مسئولیتهای بیشتری همچون  مراقبت های کودک و باروري سالم و در بعضی از موارد، به مشاوره در مورد بیماریهای زنان نیزگسترش یابد. حضور و نقش ماما ارتباط تنگاتنگی با مادر و دوره بارداری مادر دارد، لذا اهمیت این نامگذاری تأکید بر نقش مهم مادری و امر ولادت نوزاد است که به کمک و یاری ماما انجام می گیرد. در واقع تمام نه ماه بارداری، مادر با حمایت های عاطفی، روانی و جسمی ماما به انجام می رسد.

 

اما طبق نظر عموم، ماما مترادف است با کلمه زایمان و به مفهوم مراقبت از دوران بارداری است. این در حالی است که حیطه ی خدمات مامایی بسیار وسیع تر و از ابتدای تولد تا انتهای عمر است و ابعاد مختلف بهداشتی در زمینه بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی را شامل می شود. این آموزش ها ضامن سلامت خانواده است.

 

تعريف بين المللي از ماما (  ICM 2005كنفدراسيون جهاني ماماها):

"ماما فردي است كه به طور منظم در برنامه آموزشي مامايي شركت داشته است و در جايي كه ساكن است به قدر كافي شناخته شده باشد. وي بايستي دوره تعيين شده را با موفقيت كامل كرده و مهارتهاي لازم جهت ثبت در نظام يا گواهي قانوني براي فعاليت مامايي را داشته باشد.

ماما شخصي است كه به عنوان فردي مسوول و قابل تكيه در ارتباط با زنان در دوره بارداري، زايمان و بعد از زايمان قادر به ارائه حمايت و خدمات مي‌باشد. او مي‌تواند مسووليت زايمان را به عهده بگيرد و توانايي مراقبت از نوزاد و كودك را داشته باشد كه شامل اقدامات پيشگيرانه، ارتقاء زايمان طبيعي، تعيين مشكلات مادر و نوزاد، دسترسي به مراقبت پزشكي و ساير كمكهاي مناسب و انجام اقدامات اورژانس مي‌باشد.

ماما وظيفه مهمي در امر مشاوره بهداشتي و آموزش نه تنها براي زنان بلكه خانواده آنها و جامعه دارد. اين امر شامل آموزش پيش از زايمان و آمادگي والد شدن مي‌باشد و مي‌تواند تا حد بهداشت زنان، بهداشت باروري و جنسي و مراقبتهاي كودك گسترش يابد.

يك ماما مي‌تواند در همه محيط ها همچون خانه، جامعه، بيمارستان، درمانگاه و واحدهاي بهداشتي به فعاليت بپردازد

بر اساس اين تعريف ماما داراي نقش كليدي در ارتقاء بهداشت و سلامت زنان و نيز خانواده آنها در دوران باروري ، قبل از بارداري، پيش از زايمان يا بعد از زايمان و همچنين تنظيم خانواده دارد.302

 
 سه شنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٤- ٠٩:٥١ / شماره خبر: ١٢٥٥١٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج