وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > دروغ نوعی پرخاشگری است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 یک متخصص حوزه بهداشت روان گفت:
  دروغ نوعی پرخاشگری است

یک روانشناس بالینی گفت: دروغ گفتن نوعی پرخاشگری است و متأسفانه گاهی والدین و معلمان رفتار پرخاشگرانه را با تشویق دانش آموزان به دروغ گفتن تقویت می‌کنند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، عبداله امیدی گفت: زمانی برخی رفتارها طبیعی نبود، مثلا چنانچه فردی پرخاشگری نشان می‌داد رفتار او نابهنجار تلقی می شد، اما متأسفانه امروز شاهدیم که رفتار پرخاشگرانه در بین بسیاری از افراد جامعه رواج دارد و فردی که پرخاشگری نشان می‌دهد مانند گذشته از رفتار خود شرمگین نمی‌شود.

وی افزود: در گذشته وقتی کسی رفتار پرخاشگرانه‌ای انجام می‌داد طرف مقابل تعجب می‌کرد، اما امروز به نظر می‌رسد رفتارهای پرخاشگرانه پذیرفته شده است چرا که طرف مقابل نیز انتظار این رفتار را دارد.

این روانشناس بالینی تأکید کرد: امروز حدود بهنجار بودن یک رفتار تغییر کرده است. یکی از ملاک‌های حدود بهنجار بودن رفتار، افراد مهم جامعه هستند. مثلاً والدین، معلمان و پلیس جزو افراد مهم و تأثیرگذار جامعه محسوب می‌شوند.

وی افزود:‌ متاسفانه گاهی والدین رفتار پرخاشگرانه را با تشویق فرزندان خود به دروغ گفتن تقویت می‌کند چرا که دروغ نیز نوعی پرخاشگری محسوب می‌شود.

در واقع هر رفتاری که با هدف ضربه زدن به دیگران باشد، پرخاشگری محسوب می‌شود. گاهی از فرزندان خود می‌خواهند با پرخاشگری حق خود را بگیرند. همچنین مربیان و معلمان نیز که جزو افراد بسیار مؤثر در جامعه هستند باید مراقب رفتار خود باشند چرا که دانش‌آموزان تاثیرپذیری زیادی از اولیا مدرسه دارند.

این روانشناس بالینی اظهار داشت: پرخاشگری معلم می‌تواند پرخاشگری دانش‌آموز را در پی داشته باشد و حدود بهنجار بودن رفتارهای پرخاشگرانه را تغییر دهد.

وی گفت: طبق الگوی یادگیری مشاهده‌ای کودک رفتار ناپسند را از محیط‌هایی که در آن قرار دارد یاد می‌گیرد. گفتن این جملات که حقش را کف دستش می‌گذارم، نشانش می‌دهم و … تنها رفتار پرخاشگرانه را در کودکان تقویت می‌کند و به آنها می‌آموزد که با این روش‌ها به خواسته خود برسد.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: پرخاشگری مانند ترافیک می‌ماند همانطور که در حال حاضر مردم به ترافیک عادت کرده‌اند در صورتی که وقوع پرخاشگری در جامعه افزایش پیدا کند افراد رفتارهای پرخاشگرانه را انجام می‌دهند.

امیدی گفت: پرخاشگری به انواع کلامی و غیرکلامی تقسیم می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند فعال و منفعل باشد. در پرخاشگری فعال فرد پرخاشگری را نشان می‌دهد اما در پرخاشگری منفعل با انجام رفتارهایی که به فرد به طور غیرمستقیم ضربه می‌زند نسبت به او پرخاشگری نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مهارت‌های ارتباطی و بین فردی از خانواده و مدرسه می‌تواند افراد را برای ارتباط موثر با دیگر افراد جامعه آماده کند. 306

 
 يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٣- ٠٩:٤٠ / شماره خبر: ١٢٠٨٩٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج