وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > خود مراقبتی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی ضروری است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:
  خود مراقبتی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی ضروری است

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به آنفلوانزا در زنان باردار 10 برابر زنان غیر باردار هم سن است.

به گزارش خبرنگار وبدا، دکتر محمود نبوی در همایش آموزشی آنفلوانزای انسانی که روز گذشته در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان این که در حال حاضر اپیدمی آنفلونزا در حال فروکش است، گفت: امسال اپیدمی آنفلوانزا از نظر وسعت بیماری بیشتر بوده است ولی در دو سال گذشته آنفلوانزا حداقل شیوع را داشته است.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به توجه بیشتر رسانه ها به اپیدمی بیماری آنفلوانزا در ماه های اخیر، افزود: البته هر تهدیدی می تواند فرصتی برای برانگیخته شدن مردم در جهت آشنایی با این بیماری و اطلاع از روش های پیشگیری ابتلا به آنفلوانزا باشد.

به گفته دکتر نبوی لازم است از تمامی فرصت ها به منظور موثرتر بودن آموزش های خود مراقبتی استفاده شود.

وی در ادامه، با تاکید بر تغییر در عادت های روزانه در افراد، گفت: یکی از عادت های انسان ها دست دادن و روبوسی است که یکی از موارد انتقال بیماری های ویروسی مثل آنفلوانزا از این طریق است، بنابر این لازم است این عادت حذف شود.

به گفته معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ویروس آنفلوانزا روی سطوح و وسایل تا 24 ساعت در تاریکی و سرما فعال می ماند.

وی با اشاره به زنده ماندن این ویروس به مدت 24 ساعت بر روی تمامی سطوح مثل دستگیره آسانسور، درب ماشین و غیره بر شستشوی مداوم دستها با آب و صابون و ژل ضد عفونی کننده تاکید کرد و افزود: این حرکت باعث می شود تا میزان انتقال ویروس آنفلوانزا به حداقل خود برسد.

دکتر نبوی در بخش دیگری از سخنان خود به شیوع وبا در دهه 60 اشاره کرد و افزود: متاسفانه در آن دوران مردم بر این باور بودند که با شستن میوه و صیفی جاتی مثل انگور و توت فرنگی طعم آنها از بین میرود، اما نشستن خوب میوه جات باعث شیوع بیماری های حصبه، وبا و اسهال خونی شده بود. البته با گذشت زمان شستن و ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات در میان مردم بخوبی جا افتاد و باعث شد موارد ابتلا به این بیماری ها به حداقل برسد. 

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین، با بیان این که افراط و تفریط دو امر مضر برای درمان و پیشگیری بیماری آنفلوانزا است، افزود: افراط موجب ترس و وحشت در میان مردم می شود و تفریط هم چون موجب بی تفاوتی نسبت به مسئله می شود خوب نیست.

وی گفت: سازمان جهانی بهداشت برای ساده کردن تشخیص بیماری های حاد تنفسی از نظر لزوم بستری و اندیکاسیون شروع داروهای ضد ویروسی تنفسی این گروه بیماری های را که بیشتر منشاء ویروسی دارند را به دو گروه عفونت حاد تنفسی( ARI) و عفونت حاد تنفسی شدید(SARI) تقسیم بندی می کند.

دکتر نبوی تب و سرفه بدون تنگی نفس با یا بدون سایر علائم گرفتاری دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی خفیف و عمومی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سردرد و درد عضلات را از علائم عفونت حاد تنفسی بیان کرد و افزود: در این موارد نیاز به درمان ضد ویروسی جز در موارد ضعف ایمنی نبوده  ولی به علت امکان تشدید با اضافه شدن پنومونی 3 روز بعد لازم است که کنترل شوند.

وی افزود: عفونت حاد تنفسی شدید با علایم تب و سرفه با تنگی نفس، برونشیت شدید و پنومونی های ویرال و باکتریال است و نیاز به بستری کردن و درمان ضد ویروس آنفلوانزا با گرفتن نمونه ویروس شناسی دارد و غالبا نیاز به مصرف آنتی باکتریال دارد.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان این که در عفونت حاد تنفسی برای افرادی که در گروه های پرخطر نیستند، نیازی به درمان ضد ویروس نیست، افزود: درمان علامتی با تب بر( غیر از آسپرین در زیر 19 سال) ترجیحا استامینوفن به همراه آنتی هیستامین یا ترکیبات دکونژسان یا با هم و شربت یا قرص تسکین دهنده سرفه کافی است.

وی بر عدم استفاده از کورتیکواستروییدها جز در موارد حمله آسم یا عود برونشیت مزمن یا نارسایی تنفسی تاکید کرد و افزود: 80 درصد آنفلوانزا بدون عارضه خوب می شود و 20 درصد موارد عفونت حاد تنفسی در هنگام مراجعه، عفونت باکتریال دارند یا در حین سیر بیماری عوارض باکتریال سینوزیت یا برونشیت یا 1 درصد پنومونی پیدا می کنند و نیاز به آنتی بیوتیک هست.

دکتر نبوی 4 علت عمده مرگ در اثر آنفلوانزای H1N1 در کشور را 55 درصد به دلیل پنومونی ویروسی و نارسایی دو ریه (ARDS)، 22 درصد پنومونی های باکتریال، 9 درصد مننگوآنسفالیت و 5 درصد میوکاردیت (ورم عضله قلب) بیان کرد و افزود: بقیه به علل غیر اختصاصی مانند Sepsis، خونریزی گوارشی، ترومبوآمبولی ریوی، خونریزی مغزی، سکته های قلبی و مغزی یعنی عوارض بستری شدن و بیماری های شدید فوت کرده اند.

به گفته وی، بیماری که در عارضه اول با تب و سرفه مراجعه می کند، اگر ظرف سه روز تب و سرفه فرد قطع نشد باید به پزشک و در صورت تعطیلی به اورژانس مراجعه کند.

دکتر نبوی افزود: نصف بستری های بیماران مشکوک به آنفلوانزا در بیمارستان به دلیل وحشت ایجاد شده بوده  که البته خود بیمار اعلام می کرده است که حالش خوب بوده و بعد از بررسی های انجام شده، بیمار مرخص می شد.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر در ادامه، در خصوص تزریق واکسن آنفلوانزا به گروه هایی خاص به منظور کاهش میزان تلفات و ابتلا به آنفلوانزا، گفت: لازم است گروه های پزشکی و درمانی و زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم، واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

وی افزود: میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به آنفلوانزا در زنان باردار 10 برابر زنان غیر باردار همسن می باشد. به عبارتی دیگر میزان مرگ در اثر این بیماری در زن غیر باردار همسن یک در ده هزار است و در زن باردار همسن یک در هزار.

دکتر نبوی با تاکید بر تزریق واکسن آنفلوانزا به افراد مبتلا به بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مثل افراد دیابتی تاکید کرد و افزود: بیماران دیالیزی، پیوندی، تالاسمی ماژور، بیماران مبتلا به نارسایی ارگان های بدن مثل قلب، کبد، کلیه و بیمارانی که ضعف ایمنی دوره ای دارند مثل بیماران سرطانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی می کنند ، بیماران مبتلا به اچ آی وی و سکته های قلبی و مغزی و افراد مبتلا به بیماری های عروقی و تنفسی و آسم، بیماران صرعی، افرادی با بیماری های عصبی پیش رونده مثل ام اس نیاز به واکسن آنفلوانزا  دارند.

وی با بیان این که در افراد بالای 65 سال میزان مرگ و میر به دلیل وجود بیماری های زمینه ای در آنها در اثر ابتلا به آنفلوانزا بیشتر است، افزود: در پاندمی در 100 هزار مورد ابتلا بچه های زیر 5 سال 4 مورد مرگ، گروه های سنی 5 تا 65 سال 15 مورد و بالای 65 سال 104 مورد مرگ داشتیم.

به گفته وی، برای کادر درمانی و بیماران خاص، وزارت بهداشت واکسن را تهیه می کند و بقیه افراد که لازم است تزریق کنند می توانند از طریق نسخه پزشک آن را دریافت کنند.

دکتر نبوی ضمن اشاره به موانع مصرف واکسن آنفلوانزا گفت: افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند و کسی که سندرم گیلن باره دارند نباید این واکسن را بزنند.

وی افزود: در سال 68 تا سال گذشته 3.5 میلیون نفر از پرسنل بهداشتی را واکسن زدیم و یک مورد گیلن باره و یک مورد هم فقط حساسیت به تخم مرغ داشتیم./203

 
 سه شنبه ٢٩ دی ١٣٩٤- ١٣:٣٣ / شماره خبر: ١٣٨٨٩٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج