وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ترويج ازدواج سالم درجوانان و ایجاد فضای مثبت در ازدواج افزايش يابد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 كارگاه ازدواج سالم درجوانان برگزار شد;
  ترويج ازدواج سالم درجوانان و ایجاد فضای مثبت در ازدواج افزايش يابد

كارگاه ازدواج سالم درجوانان، در دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی وخدمات بهداشتی درمانی كاشان با حضور مسئولین بهداشتی، حوزه علمیه كاشان، استانداری،  آموزش وپرورش، شورای شهر، هلال احمر، دادستانی برگزار شد.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  آقای دكتر مروجی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی وخدمات بهداشتی درمانی كاشان گفت: جمعیت شهری روستایی كاشان 95250، نفر می باشد و حدود 25 درصد جمعیت آن جوان هستند.

 وی اهداف برگزاری سمینار را برشمرد و گفت: تروِیج ازدواج سالم درجوانان به منظور ارتقاء شاخص­های سلامتی در جوانان، ایجاد فضای مثبت در مورد ازدواج، ارتقای مهارت­های ارتباطی و اجتماعی جوانان و افزایش آگاهی های مربوط به ازدواج در میان آنها، از اهداف مهم برگزاری كارگاه می باشد.

دکتر مروجی اظهار کرد: یکی از ظرفیت های بالقوه، بخش جوانان است که در صورت برنامه ریزی دقیق می توان در راستای توسعه ملی از آن بهره­مند شد.

 وی همچنین از آمار  25درصدی جمعیت جوان در شهرستان­های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان خبر داد و گفت: هر چند جوانان از لحاظ شاخص های بهداشت و سلامت، در میان سالم­ترین  گروه­های جمعیتی قرار دارند، اما بار اختلالات از جمله تصادفات رانندگی و حوادث، سوءمصرف مواد، اضطراب وافسردگی، فشار روانی، اختلالات استرس پس از سانحه، خودکشی، خودزنی یا دیگر اشکال خشونت دراین قشر بالاست.

دکترمروجی ادامه داد: جمعیت در سال 1420 حداکثر به حدود 88 تا 90 میلیون نفر، خواهد رسید و سپس روند رشد آن معکوس خواهد شد و نسبت سالمندان بالای 65 سال در جمعیت کشور به حدود 18 الی 20 درصد،  می رسد (تقریباً از هر پنج نفر، یک نفر سالمند خواهد بود).

دکتر مروجی با فرض عدم افزایش الگوی سنی ازدواج خاطر نشان کرد: به ازای هر 10 خانوار، 7 جوان در معرض سن ازدواج، می باشند و این هدف اصلی برنامه های سلامت باروری و توانمند سازی خانواده­ها می­باشد، تا در این راستا ضمن پرهیز از بارداری­های پر خطر، بارداری های مبتنی بر برنامه­ریزی والدین و خواسته بودن فرزندان تضمین گردد.

وی گفت: بیشترین آمار طلاق بر حسب طول مدت ازدواج در سال اول ازدواج بوده است، لذا آموزش جوانان در خصوص معیارهای صحیح همسر گزینی در اولویت می باشد.

دکتر مروجی با ارائه پیشنهاداتی برای  ارتقاء ازدواج مناسب در جوانان گفت: ارتقا همكاری­های درون و برون بخشی، جهت تقویت نگرش جامعه، جوانان  و خانواده آنها از طریق آموزش مناسب در خصوص ازدواج و تشکیل زندگی مشترک از مواردی است كه باید به آن پرداخته شود.

در ادامه معاون سیاسی امنیتی استانداری گفت: اگر قرار است تغییراتی درسبك زندگی اتفاق بیفتد باید در باورهای ما تغیِیر، رخ دهد. از آنجایی كه فرمانداری یك نهاد حاكمیتی می باشد، می­تواند از برنامه های ارتقاء سلامت كه در حوزه جوانان اتفاق می­افتد حمایت نماید و سازوكارهای مناسب در حوزه تسهیل فرایند ازدواج جوانان را،  فراهم آورد.

 حجه الاسلام فرجی، مدیرحوزه های علمیه كاشان نیز در این کارگاه اظها ر کردند: در 7 سال اول زندگی فرد نیاز به بیان تربیتی دارد. در 7سال دوم تئوری های تربیتی را پذِیراست و در 7سال سوم، فرزندان مشاوران تربِیتی پدر و مادر می باشند. در سال­های اخیر پل ارتباطی فیمابین والدین و فرزندان را فضاهای مجازی پر كرده است. اشتراك رفتارهای تربیتی پدرومادر می تواند الگوی مناسبی را برای فرزندان ایجاد نماید. از موارد مهم بین والدین و فرزندان یكی محبوبیت و دیگری مقبولیت است. از آنجایی كه رابطه والدین و فرزندان فطری و غرِیزی است بحث محبوِبیت معمولا، وجود دارد ولی بحث مقبولیت در سال­های اخیر دچار خدشه شده است. بشر دارای احساس نیاز و اعلام نیاز است دردوران جوانی احساس نیاز و اعلام نیاز منفی است. لذا زمانی كه جوان اعلام نیاز نمی كند والدین از خواسته­هایش بی­خبرند و به تبع آن جوان به دنبال ارضا خواسته هایش دچار رفتارهای مخاطره آمیز می شود. آسیب شناسی ازدواج از مباحث مهمی است كه باید به آن پرداخته شود. وقتی فیمابین والدین روابط خوبِی وجودندارد فرزندان تاثیرمنفی گرفته والگوی بدی از این روابط می گیرند، در حال حاضر جوامع با ازدواج دینی، ازدواج سنتی غیردینی وازدواج فانتزی روبه رو هستند. الگوی ازدواج سالم در جوامع كم­رنگ شده است  و نیاز است كه به آن بیش از گذشته پرداخته شود.

دادستان  كاشان نیز به بحث آسیب های اجتماعی و ازدواج سفید در كاشان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سال 93 ،707 مورد طلاق توافقی ودر سال­های 93-91 صرف نظر از آمار دادخواست ها  1001 موردحكم طلاق، درسال 92 ، 975 مورد ودرسال 93 ، 861 مورد حكم طلاق گزارش شده است. 306

 

 
 يکشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٤- ١٤:٤٥ / شماره خبر: ١٢٧٦٥١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج