وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > افرادي كه ازدواج مناسب دارند، از طول عمر بيشتر و سلامت روان بهتري برخوردار هستند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس:
  افرادي كه ازدواج مناسب دارند، از طول عمر بيشتر و سلامت روان بهتري برخوردار هستند

نشست تخصصی جمعیت، ازدواج و سلامت جوانان، به میزبانی دانشگاه  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین و با حضور مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ،رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، معاون سیاسی – امنیتی استانداری و جمعی از معاونان، مدیران و کارشناسان واحدهای حوزه بهداشت استان و شهرستان ها برگزار شد.

براساس گزارش مرکز روایط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی  به نقل از روابط عموممی دانشگه علوم پزشکی قزوین ،دکترمحمداسماعیل  مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس ارتقا، پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت را با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، از مهم ترین سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در موضوع جمعیت عنوان کرد و گفت: سیاستمداران جمعیتی و بهداشت جهانی می گویند، زمانی که میزان جمعیت در کشوری به حد زیر جایگزینی رسید، در بُعد سلامت، تهدیدی برای آن جمعیت به حساب می آید و کشورها تلاش می کنند که این اتفاق محقق نشود.

وی  با بیان اینکه منظور از نرخ باروری کلی، متوسط تعداد فرزندی است که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد، اظهار کرد : برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، باید کمینه این میزان، 1/2 فرزند (سطح جانشینی) باشد.وی میزان باروری کلی را بر طبق آخرین داده های مرکز آمار 8/1 در کشور و 7/1 در استان قزوین اعلام کرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از چالش های مهم دیگر، بالا رفتن سن ازدواج در کشور است، گفت: بيش از 11 ميليون دختر و پسر در آستانه ازدواج، در كشور وجود دارد و افزود: بخش قابل توجهي از آنان در حال پشت سر گذاردن سنین مناسب ازدواج و باروري هستند.ایشان، كاهش سن ازدواج و حمايت از زوج‌هاي جوان را یکی دیگر از سیاست های مهم کشوری عنوان کرد.

 

50 درصد از طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگي مي باشد

دکتر مطلق با اشاره به اینکه 80 درصد مطلقه ها زير 30 سال سن دارند و 50 درصد از طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگي مي باشد، در بیان مشکلات پیش رو گفت: طبق آمار موجود، با توجه به کم شدن میزان ازدواج ها از یک سو و افزایش وضعیت طلاق از سوی دیگر، سیاست های مهم دیگر رفع موانع ازدواج، شامل: تسهيل و ترويج تشكيل خانواده و تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش مهارت های فرزند پروری و تأکید بر آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و ارایه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزش های اسلامی - ایرانی می باشد.

 

ساير عوامل تاثير گذار بر كاهش نرخ باروري كلي

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در بیان ساير عوامل تأثير گذار بر كاهش نرخ باروري كلي، تأخیر در ازدواج و فرزندآوری، تک فرزندی در برخی خانواده ها و فاصله زیاد بین فرزندان را از فاکتورهای مهم در موضوع جمعیت ذکر کرد و گفت: در بررسی میانگین فاصله بین تولد فرزندان زنان ایرانی در سال 1388 مشخص شد، از ازدواج تا تولد فرزند اول، حدود 5/3 سال و از تولد فرزند اول تا دوم حدود 4/5 سال طول می کشد.

دکتر مطلق در بیان عوارض تک فرزندی، به عوارض اجتماعی) به هم خوردن توازن و تعادل نسلی، کمرنگ شدن همبستگی اجتماعی، افزایش احتمال طلاق در نسل آینده در صورت تربیت نادرست، افزایش احتمال انزوای والدین در سنین پیری) و عوارض روانی ( بالاتر بودن

احتمال افسردگی اجتماعی، اضطراب، وابستگی بین فردی) اشاره کرد و نقش اقناعی مشاوره را در پرهیز از تک فرزندی و فاصله گذاری های غیر متعارف،مهم دانست.

ایشان همچنین سن مادران را از شاخص های مهم باروری دانست و گفت: با افزایش سن، علاوه بر کاهش باروری، مشكلاتي براي سلامت مادر و جنین ايجاد مي شود.

 

تاثیر ازدواج بر سلامت

دکتر مطلق با بیان اینکه ازدواج سالم بُعدی از سلامتی است، در خصوص تأثیر ازدواج بر سلامت، گفت: افرادي كه ازدواج مناسب دارند، از طول عمر بيشتر و سلامت روان بهتري برخوردار هستند.

 وی افزود: آنان به طور معمول، شادترند؛ ارتباطات اجتماعي مناسب تري دارند؛ از نظر جسماني سالم ترند؛ احساس امنيت مي كنند؛ کمتر در معرض رفتارهاي مخاطره آميز قرار دارند و رشد عاطفی، فکری و اجتماعی بیشتری دارند.

وی دیگر اثرات ازدواج را توسعه خودِ فرد، افزایش ایمان در زندگی مشترک، نیاز به استقلال و پاسخ ازدواج به این نیاز، تجربه مدیریت جدید، شکوفایی استعدادها در زندگی مشترک، افزایش حمایت های خانواده بعد از ازدواج و افزایش اعتبار اجتماعی عنوان کرد و گفت: تجربه همسرشدن و پس از آن پدر و مادر شدن، نوعی کمال شخصیت محسوب می شود و فرددر اثر این تجربه ها دیگران رابخشی از خود احساس می کند.

 

رویکردهای وزارت بهداشت

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، رویکردهای این وزارت خانه را به منظور ارتقاي نرخ باروري كلي و با هدف ارتقاي كمي و كيفي ازدواج، تهيه و تدوين محتواهای آموزشی (با تأکید بر آموزش مهارت های زندگی) و تدوين محتواهاي جديد (بر اساس نياز نوجوانان و جوانان) در راستاي خانواده، همسر گزيني و ارتقاي مشاوره هاي هنگام ازدواج و پس از ازدواج (با تأكيد بر مهارت هاي زوجين و سلامت جنسي و با رعايت چارچوب هاي مذهبي، فرهنگي و اجتماعي) دانست.

گفتنی است، نشست تخصصی جمعیت، ازدواج و سلامت جوانان، روز 12 بهمن 1393 در سالن کنفرانس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

 
 سه شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٣- ١٢:٣٥ / شماره خبر: ١٢٠٦٩٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج