وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > با به کارگیری روش های حفظ باروری، شانس باروری افراد در آینده محفوظ می ماند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  با به کارگیری روش های حفظ باروری، شانس باروری افراد در آینده محفوظ می ماند

کاهش توان باروری علل گوناگونی دارد که برخی از آنها شناخته شده و برخی ناشناخته اند. گذشته از نقایص ارگانیک و بیولوژیک مرتبط با سیستم تولیدمثل، برخی شرایط نیز می توانند فرآیند تولیدمثل را متأثر یا مختل سازند و در این راستا افراد با به کارگیری روش های حفظ باروری می توانند شانس باروری در آینده را برای خود حفظ نمایند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ به نقل از پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا، دکتر محمدمهدی آخوندی، جنین شناس و رئیس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، با اشاره به برخی از شرایطی که فرآیند تولیدمثل را متأثر و یا مختل می سازند، گفت: نارسایی زودرس تخمدان، برخی بیماری های خود ایمن و ژنتیکی، برخی از روش های پیشگیری از بارداری مانند وازکتومی و همچنین ازدواج در سنین بالا از جمله این شرایط می باشند.

رئیس مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بیماری های بدخیم را از دیگر عوامل مهم تهدید کننده قدرت باروری دانست و افزود: روش های درمانی این بیماری ها، به ویژه پرتو درمانی و شیمی درمانی، با تخریب بافت های تولیدمثل بر قدرت باروری بیماران مبتلا به سرطان اثر می گذارد.

دکتر آخوندی در ادامه تأکید کرد: اغلب بیماران پس از طی دوره های درمان و بهبود یافتن، ناچار از تحمل این عارضه در باقی مانده عمر خود هستند و این مسأله، به ویژه در مورد کودکان مبتلا به سرطان، اهمیتی دو چندان می یابد.

این متخصص جنین شناسی، با بیان اینکه در سال های اخیر، همگام با پیشرفت های درخشان در زمینه فن آوری های نوین تولیدمثل، دانش پزشکی در زمینه درمان بدخیمی ها نیز گام های بسیار بزرگی برداشته است، گفت: امروزه امکان درمان انواع سرطان و بدخیمی ها، افزایشی چشمگیر یافته است که با توجه به پیشرفت های مذکور در حوزه درمان انواع سرطان، نگاه متخصصان و پژوهشگران حوزه باروری و علوم مرتبط به آن موضوع (حفظ باروری) معطوف گردید و سبب شد تا با پیش رو نهادن روش هایی برای حفظ باروری مبتلایان به انواع سرطان ها و بدخیمی ها و سایر شرایط مؤثر بر قدرت باروری، به ارتقاء کیفیت زندگی، پس از درمان کمک کنند.

ایشان استفاده از تکنیک جدید انجماد بافت تخمدان را از جمله روش های حفظ باروری زنان عنوان کرد و افزود: این تکنیک در زنان مبتلا به سرطان قبل از شروع درمان (شیمی درمانی، رادیوتراپی)، قبل از درمان بیماری های خود ایمنی، در زنانی با سابقۀ فامیلی یائسگی زودرس، تمایل به بارداری در سنین بیش از 35 سال و در زنان مجرد جهت حفظ باروری در سنین بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر آخوندی همچنین انجماد و نگهداری اسپرم در طولانی مدت را از دیگر راه های حفظ باروری در مردان دانست و عنوان کرد: در زوج های نابارور، قبل از اعمال جراحی دستگاه تناسلی مردان، قبل از درمان بیماری های بدخیم و قبل از استفاده از شیمی درمانی در مردانی که در تماس با سموم و مواد مضر و آلودگی های شغلی و محیطی می باشند، جهت حفظ قدرت بالقوه باروری در مردانی که با افزایش سن با کاهش قدرت باروری مواجه می شوند و ... می توان از تکنیک انجماد و نگهداری اسپرم بهره برد.

رئیس مرکز درمان ناباروری این سینا با بر شمردن روش های حفظ باروری به صورت کلی در چهار گروه بانک اسپرم، بانک تخمک، انجماد بافت تخمدان و انجماد بافت بیضه تأکید کرد: با بکارگیری این روش ها، افراد می توانند با استفاده از گامت ها یا بافت های منجمد و ذخیره شده خود، شانس باروری در آینده را برای خود حفظ نمایند./201

 
 چهارشنبه ٣ دی ١٣٩٣- ١١:٢٠ / شماره خبر: ١١٨٣٥٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج