وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > استفاده بیش از حد یا نادرست از آنتی بیوتیک ها
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 آنتی بیوتیک ها
  استفاده بیش از حد یا نادرست از آنتی بیوتیک ها

آنتی­بیوتیک­ها (یا در اصطلاح عموم چرک خشک­کن­ها) در بین داروهای امروزی، بیشترین داروهای تجویزی هستند. آنتی­بیوتیک­ها از طریق کشتن میکروب­ها یا توقف تکثیر آن­ها با عوامل بیماریزا مقابله می­کنند.

  پنی سیلین

امروزه متجاوز از 100 آنتی­بیوتیک مختلف وجود دارد که پزشک برای درمان ناراحتی­های کوچک تا عفونت­های تهدیدکننده حیات از آنها استفاده می­کند، ولیکن اگر نابجا مصرف شوند بسیار خطرناک خواهند بود. با شناخت اهمیت مصرف بجا و نابجای آنتی بیوتیک­ها، شما می توانید به سلامتی خود وخانواده خود کمک کنید.

هرچند برخی آنتی­بیوتیک­ها علیه انواع گسترده­ای از عفونت­ها مؤثر هستند ولی مهم است که بدانیم هر آنتی بیوتیکی تمام عفونت­ها را نمی­تواند درمان کند و نیز آنها فقط علیه عفونت­هایی به کار می­روند که توسط باکتری­ها٬ قارچ­ها و انگل­های بیماریزا به وجود آمده باشند و علیه بیماری­های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیری ندارند. بهترین کاری که شما می­توانید در این مواقع انجام دهید این است که جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید

تنها پزشک است که می­تواند از بین انواع مختلف آنتی بیوتیک­ها٬ آنتی بیوتیک مؤثر بر بیماری شما را تشخیص دهد. به عنوان مثال اگر شما عفونت گوش داشته باشید٬ پزشک تشخیص می­دهد که چه نوع از باکتری­ها اغلب می­تواند باعث عفونت گوش شود. اگر عفونتی باشد که بتواند توسط گونه­های مختلفی از باکتری­ها ایجاد شود یا توسط باکتری­هایی ایجاد شود که قابل پیش بینی نباشد که به چه آنتی بیوتیکی حساس است، از طریق تکنیک­های خاصی در تعیین آنتی بیوتیک­ها کمک خواهد شد.. عوامل مؤثر دیگر در انتخاب آنتی بیوتیک از طرف پزشک٬ اطلاع از سابقه حساسیت بیمار به یک آنتی بیوتیک خاص٬ قیمت دارو ٬ زمانبندی دوز دارو٬ عوارض عمومی دارو٬ سن بیمار٬ بقیه داروهایی که فرد دریافت می­کند و محل اکتساب عفونت در جامعه است٬ مثلا اینکه آیا بیمار در خانه سالمندان زندگی می­کند یا نه٬ زیرا باکتری­های متفاوتی در این گونه محیط ها می­توانند عامل بیماری باشند.

مقاومت آنتی بیوتیکی

مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از مهمترین معضلات بهداشتی جامعه امروز است. این مساله به طور آشکار باعث خطر برای افرادی می­شود که عفونت ساده ای داشته و در صورت درمان تحت نظارت پزشک می­توانستند به خوبی بهبود یابند٬ اما با مصرف نابجای آنتی بیوتیک در دفعات قبل باعث بی­تاثیر شدن این داروها شده اند.

زمانی که آنتی­بیوتیک نتواند تاثیر کند، نتیجه این خواهد بود که :

·         بیماری طولانی­تر می­شود.

·         بیماری پیچیده­تر می­شود.

·         مراجعه متعدد به پزشک یا حضور طولانی در بیمارستان را به دنبال خواهد داشت.

·         نیاز به داروهای گران­تر و سمی­تر خواهد بود.

·         چه بسا عفونت­های مقاوم منجر به مرگ ایجاد شود.

بیماران تنها کسانی نیستند که از این نتیجه رنج می­برند٬ بلکه افراد سالم جامعه هم ضربه خواهند خورد. باکتری­های مقاوم به سرعت بین اعضای خانواده٬ همکلاسی­ها و همکاران گسترش خواهد یافت و سلامت افراد جامعه با گونه بیماریزای جدیدی که به سختی و با هزینه زیاد درمان میشود ٬ تهدید خواهد شد.

گونه­هایی از انواع باکتری­هایی که به آنتی­بیوتیک مقاوم شده­اند٬ شامل انواع ایجاد کننده عفونت­های پوستی٬ مننژیت٬ بیماری­های قابل انتقال از راه جنسی و عفونت­های دستگاه تنفسی مثل ذات الریه و نیز فارنژیت یا گلودرد چرکی است.  

 

استفاده بیش از حد یا نادرست از آنتی بیوتیک­ها

·         در صورت داشتن بیماری ویروسی از پزشک تقاضای آنتی بیوتیک نکنید و پزشک را برای تجویز آنتی بیوتیک تحت فشار قرار ندهید.

·         دوره درمان را حتی در صورت بهبودی کامل کنید٬ در غیر این صورت باکتری ها بطور کامل از بین نمی­روند و باکتری­های باقیمانده باعث عفونت مجدد می­شوند که ممکن است این بار مقاوم شده و دیگر به آنتی بیوتیک­ها جواب ندهند.

·         داروهای باقیمانده را دور بریزید و برای روز مبادا ذخیره نکنید٬ زیرا آنتی بیوتیک تجویزی روی همان عفونت به خصوص مؤثر و صرفاً برای شما در آن ایام تجویز شده است.

·         دارو را در ساعات معین شده توسط پزشک یا داروساز مصرف کنید. آنتی بیوتیک زمانی مؤثر خواهد بود که به طور منظم مصرف شود.

·         آنتی بیوتیک­های خود را به دیگران پیشنهاد نکنید حتی اگر علایم شما یکسان باشد٬ زیرا ممکن است برای بیماری آنها مناسب نباشد. دریافت داروی اشتباه ممکن است درمان صحیح را به تاخیر بیندازد و باکتری­ها در این فاصله تکثیر پیدا کنند.

·         در مورد نحوه مصرف صحیح آنتی بیوتیک­ها با پزشک یا داروساز مشاوره کنید.  مصرف نادرست آنها می­تواند جذب آنها را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش یا حذف اثر آنها شود.

·         در صورت فراموش کردن دوز مصرفی یا اشتباه در مصرف٬ با پزشک یا داروساز مشاوره کنید.

 زمانی که شما آنتی بیوتیک را به درستی مصرف کنید ٬ بهترین کار را برای سلامت خود ٬ خانواده و اطرافیان انجام داده اید .

عوارض جانبی آنتی بیوتیک­ها

عمدتا شامل ناراحتی­های ملایم گوارشی٬ تهوع٬ اسهال یا مدفوع نرم است. بعضی آنتی بیوتیک­ها ممکن است باعث حساسیت به نور آفتاب شوند.

واکنش های حساسیتی

بعضی افراد به بعضی گروههای آنتی بیوتیک­ها (عمدتاً گروه پنی سیلین ها) حساسیت دارند، در این صورت پزشک در صورت آگاهی، آنتی بیوتیک آن گروه را تجویز نخواهد کرد.  علائم حساسیت شامل جوشهای ریز قرمز، خارش، کهیر٬ ورم لب٬ صورت و زبان و موارد شدیدتر مثل سختی در تنفس و کاهش فشار خون می باشد. 306

 
 دوشنبه ٣ شهريور ١٣٩٣- ١٦:٥٢ / شماره خبر: ١١٢٢٣١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج