وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > در مواجهه با حوادث مدیریت منسجم تر لازم است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  در مواجهه با حوادث مدیریت منسجم تر لازم است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیریت غیرمتمرکز، عدم استفاده از کارشناسان و افراد صاحب فن و عدم توجه کافی به تقویت زیرساخت‌ها را از مهم‌ترین عوامل آسیب‌پذیری کشور در برابر حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی دانست.
به گزارش وبدا ،داوود خراسانی در گفت‌وگو با شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: «برای حوادث، تقسیم بندی‌های متعددی وجود دارد. گاهی حوادث به عمدی و غیرعمدی تقسیم می‌شوند، گاهی به طبیعی و انسان‌ساز تقسیم می‌شوند، گاهی به حاد و تدریجی تقسیم می‌شوند و البته تقسیم‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد.» وی با تاکید بر اینکه ایران، کشوری بلاخیز است، گفت: «متاسفانه در بسیاری از تقسیم‌بندی‌ها، ایران جزو کشورهای بالای جدول قرار می‌گیرد.»
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها گفت: «34 حادثه از 43 بلا یا حادثه شناخته شده در دنیا، در کشور ما اتفاق افتاده است و معمولا هم در رنکینگ جهانی جزو 10 کشور اول هستیم.»
وی با اشاره به میزان بالای حوادث ترافیکی در کشورمان خاطرنشان کرد: «براساس رنکینگی که سازمان جهانی بهداشت در سال 1383 ارائه کرد، کشور ما از آخر مقام ششم را داشت. در رنکینگی که در سال 1391 منتشر شد هم از میان 175 کشور جهان، ما رتبه پنجم را از آخر داشتیم. بنابراین جایگاه ایران از حیث حوادث ترافیکی اصلا جایگاه مناسبی نیست.»

خراسانی ادامه داد: «ما در سایر انواع حوادث و بلایا هم جایگاه بسیار نامناسبی داریم. مثلا در بحث زلزله، گسل‌های فعالی در کشور ما وجود دارد. یا از نظر تغییرات اقلیمی و حوادث مربوط به آن، جایگاه نامناسبی داریم. درعین حال که با خشکسالی مواجه هستیم، در برخی مناطق دراثر سیل، آسیب‌های زیادی به ما وارد می‌شود. بنابراین می‌طلبد که در مواجه با انواع و اشکال مختلف حوادث، مدیریت بابرنامه و منسجم‌تری در کشور وجود داشته باشد.»
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که چرا کشورهایی مانند ژاپن که در شرایط بلاخیزتری نسبت به ما قرار دارند، بسیار کمتر از ما آسیب می‌بینند، گفت: «این نکته‌ای است که باید به آن توجه شود. در بعضی کشورها مثل ژاپن تعداد حوادثی که اتفاق می‌افتد مانند زلزله و سونامی و . . . به مراتب خیلی بیشتر از کشور ما است اما میزان آسیب‌پذیری آنها بسیار کمتر است. مثلا در ژاپن یک زلزله 7 ریشتری تنها 2 مجروح به جا می‌گذارد ولی در کشور ما یک زلزله 6 ریشتری تلفات زیادی به بار می‌آورد همان‌طور که متاسفانه این تجربه تلخ را در زلزله بم یا رودبار و منجیل یا بوئین زهرا و ... شاهد بودیم.» وی با تاکید براینکه مهم‌ترین علت آسیب‌پذیری زیاد ما در برابر حوادث به عامل مدیریت برمی‌گردد، تصریح کرد: «در همان کشورهایی که مثال زدیم، مدیران به تقویت زیرساخت‌ها توجه زیادی دارند در حالی که ما اولویت‌ها را درنظر نمی‌گیریم. مثلا می‌خواهیم با آموزش در مدارس، همه موضوع را حل کنیم. البته شکی نیست که آموزش در جای خود اهمیت زیادی دارد ولی وقتی زیرساخت‌های ما مشکل داشته باشد که دارند، ما همچنان آسیب‌پذیر خواهیم بود.»
نوسازی‌های غیراصولی، موضوع دیگری بود که داوود خراسانی با اشاره به آن، گفت: «در شهرهای ما به نوسازی ساختمان‌ها و بناها توجه می‌شود ولی اکثر این نوسازی‌ها اصولی نیستند. طبیعی است که وقتی ما در کشورمان با زلزله مواجه هستیم، لازم است که به مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله توجه کافی داشته باشیم ولی متاسفانه هنوز هم هستند کسانی که نه دانشی از زلزله دارند و نه اطلاعات درستی در رابطه با استراکچرها و زیرساخت‌ها، اما به عنوان پیمانکار یا بساز و بفروش مشغول انجام این نوسازی‌ها هستند.»

وی افزود: «شاهد بودیم که در بم، بعضا ساختمان‌های قدیمی مقاومت بیشتری نسبت به ساختمان‌های نوساز داشتند اما متاسفانه هنوز همان رویه را ادامه می‌دهیم.»
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در پایان تاکید کرد: «بنده عامل اول در آسیب پذیری در برابر حوادث را نبود یک مدیریت قوی، متمرکز و یکپارچه و اولویت اول این مدیریت را توجه به تقویت زیرساخت‌ها می‌دانم. ضمن اینکه لازم است از افراد متخصص و صاحب فن استفاده بیشتر و بهتری شود.»
یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره www.jpsh.ir ارسال کنند.

 
 چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩٦- ١٣:٢٧ / شماره خبر: ١٦٥٨٨٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج