وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > محافظت از گوش ها در چهارشنبه سوری
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 با تندرستی به پیشوار بهار برویم;
  محافظت از گوش ها در چهارشنبه سوری

قرارگیری در معرض سروصدای بلند ناشی از انفجار ترقه ها، نویز های محیطی و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از علل اصلی بروز اسیب های شنوایی در نوجوانان و جوانان است. کم شنوایی ناشی از نویز، نوعی آسیب شنوایی ماندگار یا گاهی موقتی است که به دلیل قرارگرفتن در معرض اصوات بلند ناگهانی مانند صدای انفجار ترقه یا اصوات بالاتر از 85 دسی بل برای مدت نسبتا طولانی رخ می دهد. هر نوع صدای بلندتر از 85 دسی بل، بالقوه آسیب زا است و صدای انفجار ترقه ها نیز اغلب بالاتر از 125 دسی بل است که می تواند آسیب شنوایی غیرقابل جبرانی را پدید آورد.

احساس درد در گوش، زنگ زدن یا سوت کشیدن گوش و عدم فهم صحبت دیگران بلافاصله پس از صدای انفجار ترقه از علایم شایع وقوع آسیب شنوایی در چهارشنبه سوری هستند. به جز عوارض شنوایی، قرارگیری در سروصدای بلند می تواند موجب استرس، بدخوابی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و حتی حملات قلبی شود.

حتی یکبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی گردد. اما با رعایت نکاتی چون فاصله گرفتن از مکان هایی که ترقه بازی انجام می شود و استفاده از محافظ های گوش و یا پوشاندن گوش های خود با انگشت می توانید به خوبی از گوش های خود مراقبت کنید و این محافظ های گوش فومی یا سیلیکونی را می توان از طریق کلینیک های شنوایی شناسی یا داروخانه ها تهیه کرد.

حفاظت از شنوایی نوزادان و کودکان کم سن که خود قادر به انجام آن نیستند امری ضروری است زیرا کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب شنوایی در آنان سریع­تر رخ می دهد. ضمنا می توانید به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش های خود را با انگشتان­شان بگیرند. 306

 

 

-به گزارش سلامت نیوز به نقل از دکتر محسن احدی استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر انجمن علمی شنوایی شناسی ایران
 
 سه شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٣- ٠٩:٢٧ / شماره خبر: ١٢٣٠٧٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج