وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > چهارشنبه سوری و آسیبهای شدید چشمی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 .
  چهارشنبه سوری و آسیبهای شدید چشمی

به روزهای آخر سال نزدیک می‌شویم و یکی از مسائلی که هر سال با آن مواجه هستیم، چهارشنبه سوری است. متاسفانه همه ساله برخی از هموطنان در اثر حوادث چهارشنبه آخر سال مصدوم شده و در بسیاری موارد سلامت چشم‌های خود را از دست می‌دهند. سنت‌های این شب باستانی اکنون جای خود را به انفجار مهیب مواد محترقه و حوادث ناشی از آن داده است و هر سال در آخرین روزهای اسفند، جان و مال عده زیادی را به خطر می‌اندازد. در حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته 60درصد مصدومان نوجوانان و جوانان بودند.
یکی از شایع‌ترین حوادث این شب، ورود جسم خارجی ناشی از براده‌های آتش یا انفجار شدید ترقه به درون چشم (آسیب نافذ) است که در بسیاری از موارد به سطح چشم و قرنیه آسیب جدی می‌رساند. مشکل عمده و خطرناکی که در این شب سلامت بینایی افراد را تهدید می‌کند آسیب نافذ چشم است که اغلب برای کودکان و نوجوانان حین کار با وسایل محترقه اتفاق می‌افتد و می‌تواند فاجعه بار باشد. بهترین راه پیشگیری از این موارد نیز آموزش و آگاهی بخشی به خانواده‌ها و به دنبال آن کودکان، نوجوانان و جوانان است.
اگر قرنیه در اثر ضربه پاره شود، عواقب شدیدی دارد و حتی پس از ترمیم، بینایی فرد ممکن است دچار مشکل شود؛ در موارد حاد، درمان سخت‌تر است و گاهی ممکن است به عمل‌های پیچیده‌ای مثل جراحی آب مروارید منجر شود.
همان‌طور که گفتیم اول باید از وقوع آسیب پیشگیری کرد و در صورت بروز حادثه، بلافاصله باید مصدوم را به نزدیک‌ترین اورژانس چشم رساند. آسیب تا زمانی که در حد خراشیدگی قرنیه باشد به روش دارویی درمان می‌شود. حتی خونریزی‌ها نیز با همین روش قابل درمان هستند. اما در صورت پارگی یا خونریزی‌های داخل چشم ممکن است نیاز به درمان جراحی باشد.

از این مورد که بگذریم به آسیبهای کوبنده می‌رسیم که در اثر زمین خوردن، اصابت توپ و... رخ می‌دهد. این آسیبها خراشی ندارند اما شدت بالایی دارند و ضربه ناشی از آن به کبودی اطراف پلک، خونریزی داخل ملتحمه و خونریزی های داخلی منجر شده و در این حالت افت دید ایجاد می‌شود.

آسیبهای کوبنده حتما باید توسط چشم پزشک معاینه شوند؛ به ویژه در مواردی که خونریزی داخل چشمی وجود دارد. در این حالت به بیمار محدودیت حرکتی داده می‌شود تا تحرک عادی فرد کمتر شده و با تجویزی داروهای ویژه احتمال خونریزی مجدد کاهش یابد. از دیگر تمهیدات مرتبط با این آسیب کاهش فعالیت‌های حرکتی و منع مراجعه به مدرسه در افراد کم سن و سال است. حدود یک هفته تا 10 روز باید بیمار زیر نظر مستقیم پزشک باشد و به طور مستمر معاینه شود تا عواقب ناخوشایند دائمی برای بینایی فرد ایجاد نشود. فراموش نکنید که اگر این مراقب‌ها صورت نگیرد مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد. 303

منبع بیمارستان چشم پزشکی نور - «دکتر هیوا پارسافر» جراح و متخصص چشم پزشکی

 
 دوشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٣- ١١:٥٢ / شماره خبر: ١٢٣٠٢٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج