وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پيشگيري از حوادث آخرين چهارشنبه سال
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 با تندرستی به پیشواز بهار برویم
   پيشگيري از حوادث آخرين چهارشنبه سال

مراسم چهارشنبه سوری هرساله با حوادث ناگواری همراه است و به کشته یا مجروح شدن گروهی از نوجوانان و جوانان می انجامد. خانواده ها در پيشگيري از حوادث نقش مهمي را ايفاء مي كنند. باید كودكان و نوجوانان را تشویق كرد كه از حوادث درك خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد كه آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش‌بازی آسیب‌پذیر هستند. آموزش آسیب‌پذیري در مقابل خطرات مذكور، از اهمیت خاصی برخوردار است.هشدارها ممكن است تکراری باشد، اما باید باز هم تکرار شود.

سخني با والدين :

-1والدين ومسئولين واحد‌هاي آموزشي بايد با هشدار به نوجوانان و جوانان آنها را از خطرات و عوارض وحشتناک بازي با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.

-2به محض مشاهده خريد و فروش مواد محترقه به هر شکل سريعا مامورين نيروي انتظامي‌ را در جريان قرار دهيد.

-3کبريت و مواد آتش زا مانند نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور کرده و اجازه ندهيد که با آتش زدن بته و هيزم و امثال اينها در محيط خانه يا پارکينگ براي جان خود و ديگران مخاطره ايجاد کنند.

-4معمولا کودکان خود زشتي آتش بازي را به دليل خطرات آن درک مي‌کنند و به همين دليل اغلب کبريت و ترقه و مواد آتش‌زا را در نقاط غير قابل ديد مثل انباري، زيرزمين يا در داخل کمد و کيف و وسايل شخصي خود مخفي مي‌کنند که اين امر از عوامل اصلي بروز حريق و حادثه است، بنابراين بايد كنترل بيشتري را اعمال نماييد.

-5کودکان در صورت عدم دسترسي به کبريت و مواد آتش‌زا در منزل جهت تهيه مواد محترقه به فروشگاه‌هاي رنگ و مواد شيميايي و داروخانه‌ها مراجعه مي‌کنند لذا به فروشندگان اين قبيل مواد توصيه مي‌شود که اکيدا از فروش مواد آتش زا به کودکان و نوجوانان خودداري کنند.

-6در صورت بروز هرگونه حريق و حادثه خونسردي خود را حفظ کرده و در صورت گسترده بودن حريق سريعا افراد مسن و کودکان و ديگر افراد را از محل حريق به جاي امن انتقال داده و سريعا با تلفن 125 آتش‌نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشاني دقيق و نوع حادثه به ستاد فرماندهي آتش نشاني اطلاع داده و در هنگام حضور آتش‌نشانان در محل حريق نهايت همکاري را با آنان انجام دهند.

-7در صورت مواجهه با فردي که دچار سوختگي شده، ضمن حفظ خونسردي از ماليدن مواد غير بهداشتي مثل خمير دندان، سيب زميني و ... بر روي محل سوختگي خودداري نموده و مصدوم را هرچه سريعتر به مرکز درماني منتقل نماييد و در صورت شدت مصدوميت با اورژانس 115 تماس بگيريد.

-8والدین در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی نمايند. کودکان به هيچ عنوان شخصاَ نبايد از مواد آتش بازي و محترقه استفاده نمايند.

-9مواد آتش بازي (محترقه و انفجاري) را از محل هايي که مطمئن هستند خريداري کنيد. اين مواد را از دست فروش تهيه نکنيد.

-10هميشه در مواقع آتش بازي جهت اطفاء حريق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتي الامكان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد.

-11مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهيد.

-12استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست، حتي در صورتي که مراقبت کامل صورت گيرد. حوادث نه تنها ممکن است براي کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست مي کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد. پس از مكان هايي كه از مواد محترقه در آن استفاده مي شود دوري كنيد. شما مي توانيد از عينك هاي محافظ يا حداقل عينك هاي طبي خود استفاده كنيد.

-13بقاياي مواد آتش بازي را سريعاً جمع آوري نکنيد. حتماً 15 تا 20 دقيقه صبر کنيد. بعد آن را جمع آوري کرده و در يک سطل محتوي آب بريزد و سپس دفع کنيد.

-14در صورت امکان يک شيلنگ آب در نزديکي محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شويد.کودکان و نوجوانان از اقشار آسيب پذير هستند ،استفاده از اين مواد توسط آنان خطرات جدي به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

سخني با نوجوانان :

-1 از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،‌زير زمين،‌ محل كار و ... جداً جلوگیری كنيد. اين مواد خاصيت خودبه خودي آتش گيري و انفجاري دارند.

-2از حمل مواد محترقه و آتش گير و انفجاري حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداًً خودداري کنيد.

-3مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد.

-4هيچگاه مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد.

-5هيچگاه از الکل براي آتش گيري مواد استفاده نکنيد.

-6از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر ، کوچه و خيابان خودداري نماييد.

-7 از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روي درخت ها، بام و بالکن منازل كه از عوامل عمده بروز آتش سوزي است جداً‌ خودداري كنيد.

-8 از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و غيره بر روي مواد آتش گير جداً خودداري شود.

-9 از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري، حشره کش ها و غيره بر روي آتش خودداري شود.

-10از سوزاندن وسايلي چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن جداً خودداری نماييد.

-11 از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی پرهیز كنيد.

-12 از برپایی آتش‌های حجیم و غیرقابل مهار خودداری كنيد .

-13 هيچگاه ماده محترقه و منفجره اي که يک بار استفاده شده است را مجدداً استفاده نکنيد.

304

 
 دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٣- ٠٨:٥٢ / شماره خبر: ١٢٢٦٥٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج