وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > از مصرف مواد شوینده و پاک کننده در فضاهای بسته بپرهیزید
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 کارشناس معاونت غذا دارو;
  از مصرف مواد شوینده و پاک کننده در فضاهای بسته بپرهیزید

مهندس علی اکبر کمالی اردکانی کارشناس مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو یزد در خصوص "مصرف مواد شوینده و پاک کننده در فضاهای بسته " هشدار داد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مهندس کمالی اردکانی گفت: آسیب­های بهداشتی هنگام استفاده نادرست از مواد شوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت می تواند مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی های مختلف تا سرطان را به همراه داشته باشد.

وی گفت: ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی بسیار خطرناک است چون در اثر فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد، گاز کلر آزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می کند که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.

وی در ادامه گفت: بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آن­ها را با آب گرم مخلوط کنند یا از آن­ها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده شود.

مهندس کمالی اردکانی تاکید کرد: توصیه می شود از مواد شوینده و پاک کننده ای استفاده شود که دارای پروانه بهداشتی ساخت از وزارت بهداشت و درمان باشند. همچنین از مصرف مواد شوینده و پاک کننده در فضاهای بسته خودداری گردد. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است، بنابراین باید از ترکیب این دو ماده جدا پرهیز شود. همچنین هنگام شست و شوی حمام و دستشویی باید از ماسک های محافظ استفاده شده و پنجره ها باز و تهویه روشن باشد تا جریان هوا برقرار شود. بسیاری از مواد ضد عفونی کننده به راحتی از ماسک های کاغذی عبور می کنند و می توانند موجب آسیب ریه شوند؛ بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند.

این کارشناس مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو یزد همچنین افزود:  افراد به توصیه های ایمنی روی برچسب محصولات مانند پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از محصولات سوزاننده، حتما توجه کنند. استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی ممکن است موجب تشدید بیماری های قلبی، عروقی و ریوی شود؛ هنگام استفاده از شوینده ها مطمئن باشید که استفاده، نگهداری و دفع این موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده است.

وی خاطر نشان کرد: توصیه می شود مواد شوینده در مکانی دور از دسترس کودکان نگهداری شود و درب این گونه محصولات به طور کامل بسته شود. در صورت جابجا کردن مواد شوینده و پاک کننده، بقیه ماده باید به ظرف اصلی بازگردانده شود؛ هرگز نباید برچسب روی ظروف مواد شیمیایی را برداشت، اگر برچسب روی ظروف دچار پوسیدگی شد لازم است دوباره روی آن بر چسب زده شود.

این کارشناس در رابطه با مشاهده افراد در شرایط اضطراری گفت: اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هوا است زیرا استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل کرده و موجب آرامش می شود. همچنین استفاده از بخور به ویژه بخور سرد بسیار کارآمد بوده و خودداری از صحبت کردن نیز مفید است. ارجاع هرچه سریع تر آسیب دیدگان و مسمومان به پزشک یا تماس با اورژانس در این موارد ضروریست.

مهندس کمالی در مورد خطرات مواد شیمیایی پاک کننده توضیح داد و گفت: انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر از جمله خطرناک ترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتی درموارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند. مواد شوینده همچنین می نوانند موجب ایجاد زخم های شدید در پلک شده و چسبندگی های کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشی از این مواد ممکن است آن قدر جدی باشد که بینایی به طور کامل از بین برود بنابراین استفاده از عینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم توصیه می شود. 306

 
 يکشنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٣- ١١:٠٠ / شماره خبر: ١٢١٣١١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج