وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > درمان اچ‌آي‌وي، همه گيري را مهار مي‌كند پيشگيري كنيد، درمان كنيد، زندگي كنيد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 روز جهانی ایدز:
  درمان اچ‌آي‌وي، همه گيري را مهار مي‌كند پيشگيري كنيد، درمان كنيد، زندگي كنيد

مقدمه

 

بيش از سه دهه از شناخت اچ‌آي‌وي و بيماري ايدز مي‌گذرد. اثرات سوء اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی ایدز بر جوامع بشري و به ویژه  اثر بر سلامت انسان باعث شده است تا ایدز مورد توجه دانشمندان قرار گيرد. امروزه پيشرفت‌هاي زيادي در عرصه تشخيص و درمان اين بيماري حاصل شده است. مطالعه متن زير كمك مي‌كند تا ضمن آشنایی با كليات ایدز، با بخشي از خدمات  ارائه شده در  کشور در مقابل اين بيماري آشنا شويم.

 

ايدز چیست؟

 

ایدز مرحله نهايي بیماری است که توسط ویروسی به نام اچ‌آي‌وي (ویروس نقص ایمنی انسانی) ایجاد می‌شود. این ویروس به سلول‌هاي دفاعي بدن حمله نموده، بتدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌کند. به طوری که فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت از پاي در مي‌آيد.  از زمان ورود اچ‌آي‌وي به بدن، تا شروع بیماری ایدز ممکن است بیش از 10 سال طول بکشد. در این مدت فرد ظاهر سالم داشته  و می‌تواند به کار و فعالیت ادامه دهد ولی احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد .

 

اچ‌آي‌وي چگونه وارد بدن می‌شود؟

 

راه‌های انتقال اچ‌آي‌وي عبارتند از:

·       تماس جنسی بدون استفاده از کاندوم با فرد مبتلا

·       استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مثل تیغ و سوزن خالکوبی

·       دریافت خون و فرآورد‌ه‌های خونی آلوده

·       انتقال از مادر مبتلا به نوزاد طی حاملگی، زایمان و شیردهی

اچ‌آي‌وي از طریق تماس‌های معمولی مثل دست دادن، در آغوش گرفتن، روبوسی کردن، عطسه و سرفه، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، استفاده از استخر، توالت و حمام مشترک و نیش حشرات منتقل نمی‌شود. پس نيازي نيست تا مبتلايان را  از سایر افراد جدا كرده و يا از زندگي اجتماعي محروم كنيم. 

 

مواد مخدر، الكل و شيشه ،  قدرت تصميم گيري را مختل نموده و فرد را در معرض خطر رابطه جنسي محافظت نشده قرار مي دهد

 

چگونه از خود در برابر اچ‌آي‌وي محافظت کنیم؟

 

ايدز خاص افراد يا گروه‌هاي خاصي از جمعيت نيست و هر فردي در هر سني مي‌تواند به آن مبتلا شود  اگر از خود در برابر اچ‌آي‌وي محافظت نكند. راه‌هاي پيشگيري از ابتلاي به آن عبارتند از:

·         خویشتن‌داری در زمان تجرد

·         وفاداری به همسر

·         استفاده از کاندوم در تماس جنسی با افراد مبتلا و تماس‌هاي جنسي خارج از چارچوب خانواده

·         پرهیز از مصرف مواد مخدر و یا محرک

·         پرهیز  از  استفاده از وسايل تیز و برنده مشترک مثل وسایل تزریق، تیغ اصلاح، سوزن خالکوبی

·         پیشگیری از ابتلا نوزاد به اچ‌آی‌وی  با مصرف داروهاي ضد ويروس در طي بارداري، به همراه ساير مراقبت‌هاي لازم برای مادران مبتلا  

 

كاندوم مهم‌ترين وسيله حفاظت از انتقال اچ‌آي‌وي در تماس جنسي است

 

اچ‌آي‌وي چگونه تشخيص داده مي شود؟

 

فرد مبتلا به اچ‌آي‌وي ممكن است براي مدت طولاني هيچ علامتي از بيماري نداشته باشد. به همین علت تنها راه تشخيص آن، انجام آزمايش خون از نظر اچ‌آي‌وي است. اچ‌آي‌وي آزمايش تشخيصي اختصاصي دارد و در آزمايش‌هاي متداول انجام شده مشخص نمي‌شود. انجام آزمایش اچ‌آي‌وي به جز در موارد اهداي خون و اهداي عضو اجباری نیست و فرد باید با رضایت اقدام به آزمایش نماید. توصیه می‌شود  تا قبل و بعد از آزمایش، فرد تحت مشاوره قرار گیرد.

 نکته مهم دیگر این که، از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان تشخیص با آزمایش خون، ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد که به این مدت دوره پنجره گفته می‌شود. در این زمان علیرغم منفی بودن آزمایش، امکان انتقال ویروس وجود دارد. با توجه به پیچیدگی‌های تفسیر نتیجه آزمایش، لازم است تا  نتیجه آزمایش چه مثبت باشد و چه منفی، همراه با مشاوره به فرد اعلام شود. مشاوره و آزمايش اچ‌آي‌وي، هم در پيشگيري از ابتلا و هم در مراقبت و درمان موثرتر،  اهمیت دارد.

 

چه خدماتي براي اچ‌آي‌وي در كشور  وجود دارد؟

 

با وجود آن كه در حال حاضر درمان  قطعی که ویروس را از بین ببرد وجود ندارد، اما درمان‌های موجود می‌توانند بیماري را تحت كنترل در آورده و باعث بهتر شدن کیفیت زندگی افراد مبتلا شوند.  از این رو توصيه مي‌شود افرادي كه سابقه رفتارهاي پرخطر دارند با آزمايش اچ‌آي‌وي، هر چه سريع‌تر از وضعيت ابتلاي خود به اچ‌آي‌وي مطلع شوند تا بتوانند از خدمات درماني و مراقبتی مناسب در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری بهره‌مند شوند.

مصرف داروهاي ضدويروس ، باعث كاهش احتمال انتقال اچ‌آي‌وي از بيمار به ديگران و كاهش انتقال از مادر مبتلا به فرزند  مي‌شود

اگر مشکوک به ابتلای خود یا همسرتان هستید و یا نیاز دارید در خصوص ایدز اطلاعات بیشتری کسب نمایید،  می‌توانید به نزديك‌ترين مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری محل سكونت خود مراجعه کنید. در این مراکز کلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ‌آي‌وي، وسایل پیشگیری از انتقال بیماری و داروهاي ضد ويروس ايدز  به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارائه‌ می‌شود. مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در سراسر كشور فعاليت  می نمایند.

 

آدرس و تلفن مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری شهر شما با نام "مراكز مشاوره ايدز" در سامانه  تلفنی 118 ثبت شده است.

302

 
 دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٣- ١٠:٥١ / شماره خبر: ١١٧١٢١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج