وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ارثی بودن سنگ سازی کلیه در برخی از افراد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  ارثی بودن سنگ سازی کلیه در برخی از افراد

در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ سازی کلیه ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد.

به گزارش وب دا؛ متخصص جراحی کلیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی درآب و هوای گرم و ننوشیدن مایعات کافی باعث تغلیظ ادرار و رسوب کریستال های موجود در ادرار و تشکیل سنگ می شود.

دکتر سید محسن حسامی گفت: در صورت وجود غلظت های بالا از موادغیر قابل حل در ادرار وننوشیدن مایعات کافی وتغلیظ ادرار خطرتشکیل سنگ افزایش می یابد.

وی اظهارداشت: به صورت طبیعی محصولات زاید فرایندهای شیمیایی بدن از طریق ادرار دفع می شوند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه ادرار محتوی فرایندهای زاید مانند کلسیم، اگزالات، اسید اوریک و فسفات در مواردی داخل کلیه رسوب کرده و تبدیل به سنگ می شوند، اظهارداشت: مکانیزم تشکیل سنگ مانند تشکیل مواد است (با اضافه کردن شکر داخل آب وقتی که کریستالهای (بلور) شکر به حد فوق اشباع برسند رسوب داده ونبات تشکیل می شود  .

به گفته وی کمبود ترکیبات شیمیایی داخل ادرار مانند سیترات ومنیزیم که به صورت طبیعی از به هم چسبیدن کریستالها جلوگیری می کنند باعث تشکیل سنگ می شود.

دکتر حسامی با اشاره به اینکه فرایند تشکیل سنگ چند سال طول می کشد، اظهارداشت: سنگهای کلیه در اکثر موارد کوچک بوده و با جداشدن از کلیه وارد حالب (میزنای ) می شود. دراین حالت است که بیمار با سابقه ی دفع سنگ و یا بدون سابقه ی قبلی دچاردرد ناگهانی پهلو همراه با تهوع ونفخ شکم می شود.

وی بیان کرد: سنگهای ریز کمتر از پنج میلی متر در اکثر موارد با تجویز دارو و دستورات داده شده توسط متخصص کلیه ومجاری ادرار دفع می شود. سنگهای بزرگتر از هفت میلی مترعمدتا داخل کلیه و میزنای باقی مانده و باعث صدمه به بافت کلیه (در صورت عدم تشخیص به موقع و یا عدم پی گیری بیمار ) و یا از کار افتادن کلیه می شود.

دکتر حسامی گفت: بیماری های کلیوی ، دفع زیاد اگزالات موجود در (آجیل، مرکبات، گوجه فرنگی و توت فرنگی) و سیستین موجود در (تخم مرغ) باعث تشکیل سنگ از طفولیت می شود براساس آنکه کدام فرآورده ی زائد داخل ادرار به صورت کریستال (بلور) درآید انواع متفاوتی از سنگ کلیه وجود دارد.

دکتر حسامی با بیان اینکه اکثر سنگ های کلیه از نمک های اگزالات کلسیم ساخته شده اند، گفت: درصورت پرکاری غده پاراتیروئید (که هورمون تولید شده توسط آن باعث جذب کلسیم از روده ها می گردد و برای عملکرد طبیعی استخوان ها لازم است ) میزان کلسیم خون افزایش یافته و دفع آن از طریق کلیه ها باعث ایجاد سنگ های متعدد محتوی کلسیم در هر دو کلیه می شود .

وی با اشاره به اینکه درصد کمی از سنگها حاوی اسید اوریک (که در نتیجه ی سوخت وساز مواد پروتئینی مانند: گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه و کله پاچه می شوند) هستند، اظهارداشت: عفونت های طولانی مدت ادرار و فرایندهای قلیایی شدن ادرار باعث تشکیل سنگهای بزرگ کلیه (سنگ شاخ گوزنی ) می گردد که متاسفانه به علت بزرگی سنگ وخارج نشدن آن از کلیه و رد شدن ادرار از کنار آن بدون علائم بوده و زمانی تشخیص داده می شود که باعث صدمه جبران ناپذیر ودر مواردی از بین رفتن بافت کلیه شده اند .

این متخصص افزود: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه ای را درمان کرد. به بیمار توصیه می شود که روزانه 2 تا 3 لیتر مایعات بنوشد و در مواردی رژیم غذایی خاص را مصرف کند. در تعداد قابل توجهی از بیماران سنگ سازی ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد بیش از نیمی از افرادی که برای سنگ کلیه درمان می شوند بعداز 5 سال دوباره آن را بروز می دهند. مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگها و جلوگیری از تشکیل آن است مراجعه ی به موقع برای بررسی ودرمان لازم به ندرت باعث آسیب دائمی به کلیه می شود./128/205/201

 
 سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٢- ٠٨:٤٠ / شماره خبر: ٩٧٥٥٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج