وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > گرفتن روزه برای مبتلایان به نقرس و بعضی از بیماران قلبی می تواند مفید باشد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  گرفتن روزه برای مبتلایان به نقرس و بعضی از بیماران قلبی می تواند مفید باشد

گرفتن روزه برای مبتلایان به نقرس و بعضی از بیماران قلبی می تواند مفید باشد ولی روزه داری در بیماران کلیوی باید تحت نظارت پزشک معالج صورت گیرد.

به گزارش وب دا مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: روزه داری درصورت نارسایی متوسط و شدید کلیه مانند وقتی کلیه از کار افتاده و بیمار باید تحت درمان با دیالیز قرار گیرد یا دفع شدید پروتئین از ادرار دارد یا بیمار دفع مکرر سنگ های کلیوی دارد از لحاظ پزشکی ضرر جدی دارد و منع شده است.

دکتر صفورا محبی گفت: روزه داری صحیح برای مبتلایان به نارسایی های خفیف کلیه که عمدتا علت زمینه ای بیماریشان فشار خون، نفریت مزمن کلیه یا علل مادرزادی است بسیار مناسب است چراکه بسیاری از این بیماران به چاقی مبتلا بوده و برای کنترل بیماریشان باید کاهش وزن داشته باشند.

وی افزود: روزه داری برای مبتلایان به نقرس نیز مفید است زیرا روزه داری در این بیماران باعث می شود که از مصرف غذاهای اضافی جلوگیری کرده و باعث پایین آمدن اسیداوریک خون می شود.

وی درخصوص شایعترین بیماری کلیوی که عفونت کلیه و مثانه است ، گفت: روزه داری در این افراد بلامانع است زیرا داروهای مصرفی این افراد در دو گروه آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی می گنجد که در ماه رمضان می توان با نظر پزشک به جای استفاده از دو تا سه نوبت آنتی بیوتیک خوراکی از داروهایی استفاده کرد که اثر آن ها ماندگارتر باشد و در موقع سحر و بعد از افطار مصرف شود.

مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص روزه داری در بیماران قلبی، اظهار داشت: گرفتن روزه برای بعضی از بیماران قلبی می تواند مفید باشد چرا که روزه گرفتن باعث کاهش عوامل خطرزای بیماری های قلبی می شود و روزه داری صحیح با رژیم غذایی مناسب موجب کاهش وزن، کاهش کلسترول بد یعنی LDL، کاهش فشار خون و افزایش چربی های خوب یعنیHDL می شود. ولی بیمارانی که سکته قلبی جدید داشته اند نباید به علت احتمال غلیظ شدن خون و نیاز به مایعات فراوان روزه بگیرند.

وی به کسانی که بیش از سه ماه از عمل قلبشان گذشته باشد و تحت نظر پزشک معالج باشند، توصیه کرد: این افراد می توانند با نظر پزشک شان روزه بگیرند اما باید از نظر مصرف دارو و غذا مراعات کنند که دارو به موقع مصرف شود و غذا نیز زیاد خورده نشود که فشار بیشتر به قلبشان وارد نشود.

دکتر محبی بیان داشت: روزه داری برای بیمارانی که دریچه مصنوعی و باطری دارند یا به خاطر جلوگیری از لخته شدن خون داروی رقیق کننده مصرف می کنند با نظر پزشک منعی ندارد اما اگر لخته در رگهای پا وجود داشته باشد با توجه به خطر حرکت لخته بهتر است روزه نگیرند.

دکتر صفورا محبی چند نکته را به بیماران قلبی یادآور شد: بیماران قلبی نباید چربی، نمک، قند و کالری را در ماه مبارک رمضان افزایش دهند و سعی کنند از خشک شدن آب بدن جلوگیری کنند به خصوص امسال که ماه رمضان با هوای گرم همراه است./147/205/202

 
 دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٢- ٠٩:٠٥ / شماره خبر: ٩١٤٧٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج