وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > عفونت ادراری کودکان به کلیه ها آسیب جدی می رساند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  عفونت ادراری کودکان به کلیه ها آسیب جدی می رساند

عفونت ادراري يكي از شايع‌ترين عفونت‌هاي دوران كودكي است و مي‌تواند به آسيب كليه بينجامد.

به گزارش خبرنگار وب دا، متخصص بيماري‌هاي كليوي و مجاري ادراري با بیان این مطلب اظهار داشت: عفونت ادراري بيماري‌ است كه بر اثر وارد شدن ميكروب به مجاري ادرار ايجاد مي‌‌شود. عفونت يا فقط مثانه را درگير مي‌كند يا ممكن است دستگاه ادراري فوقاني يعني كليه را نيز درگير كند.

دكتر محمدرضا نوروزي افزود: بسياري از ميكروب‌ها كه در داخل بدن حضور دارند، به مناطقي انتقال مي‌يابند كه باعث آزار و اذيت مي‌شوند و معمولا در كودكان اين ميكروب‌ها در داخل دستگاه مدفوع قرار دارند اين ميكروب‌ها به دستگاه ادراري رفته، تكثير مي‌شوند و كودك مستعد آزار و اذيت مي‌شود. چنانچه ميكروب‌ها در مثانه باشند، اختلال در ادرار و عوارضي مانند سوزش و خون در آن و قطره‌اي شدن ادرار را به همراه دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران تصریح کرد: برخي از بيماران كه دچار عفونت در ادرار مي‌شوند، ادرار به جاي اين كه به مثانه بيايد، به بيرون پس مي‌زند و برمي‌گردد به سمت بالا و به داخل كليه مي‌رود و در درازمدت نارسايي كليه به وجود مي‌آورد.

وی در خصوص علائم عفونت ادراري گفت: علائم عفونت ادراري بستگي به اين دارد كه درگيري سيستم ادراري محدود به مثانه است يا كليه‌ها را هم درگير كرده است. اگر درگيري فقط در محدوده مثانه باشد، معمولا علائم به صورت تكرار ادرار، سوزش ادرار، بي‌اختياري ادرار، زور زدن هنگام ادرار، بوي بد ادرار و در مواردي وجود تب (معمولا خفيف و كمتر از يك درجه) خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اغلب نشانه‌هاي عفونت ادراري در كودكان بيقراري در ادرار كردن، تب، لرز و شير نخوردن كودك است. /203

 
 يکشنبه ٣ دی ١٣٩١- ١١:٠٧ / شماره خبر: ٧٩٣٧٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج