وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > دستيابي به پيشرفتي جديد در درمان بيماري ديابت با شناسايي دو ژن
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  دستيابي به پيشرفتي جديد در درمان بيماري ديابت با شناسايي دو ژن

دو ژن كه باعث افزايش بروز توسعه بيماري‌هاي كليوي ناشي از ديابت مي‌شوند، به تازگي كشف شد.  

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه Plos Genetics ، گروهي از محققان بين‌المللي از دانشگاه هاروارد و هلسينكي با بررسي 4750 فرد مبتلا به بيماري كليوي ناشي از ديابت و حدود 7000 فرد مبتلا به ديابت به طور طولاني مدت اما بدون بيماري كليوي دريافتند كه دو ژن خاص مي‌توانند احتمال خطر بروز بيماري‌هاي كليوي وابسته به ديابت را افزایش دهند.

براساس اين گزارش، محققان با تجزيه و تحليل بيش از 2 ميليون نشانگر DNA‌ در هر فرد مشاهده كردند كه تغييرات وابسته به دو ژن AFF3  و ERBB4  در افزايش خطر ابتلا به بيماري كليوي وابسته به ديابت به شدت مؤثر است.

نتايج حاصل از اين گزارش حاكي است در حال حاضر داروهاي در دسترس نمي‌توانند نارسايي كليوي را درمان كنند اما ممكن است بتوانند پيشرفت آنرا آهسته‌تر كنند كه در اين ميان دانستن اين كه كدام بيمار در معرض خطر عوارض بيماري‌هاي كليوي قرار مي‌گيرد در مديريت بيماري ديابت بسيار مفيد خواهد بود.

به گفته محققان بيماري‌هاي كليوي ناشي از ديابت از علل منجر به نارسايي كليوي است كه به دياليز و پيوند كليه نياز پيدا خواهد كرد و نتايج اين يافته‌هاي پژوهشي در سرعت بخشيدن به توسعه روش‌هاي درماني جديد در اين زمينه بسيار مؤثر است.

گفتني است: بيماري‌هاي كليوي عارضه‌اي شايع و جدي از ديابت است كه با افزايش خطر وقوع حمله قلبي و سكته مغزي نيز همراه است. / 204

 
 يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩١- ١٣:٣٤ / شماره خبر: ٧٣٥٣٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج