وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > كم وزني در بدو تولد و بروز بيماري‌هاي مختلف
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  كم وزني در بدو تولد و بروز بيماري‌هاي مختلف

 

داشتن وزن كم در هنگام تولد مي‌تواند عاملي براي بروز بيماري‌هاي قلبي، كليوي و ديابت باشد.

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه فاسب، محققان با مقايسه روند رشد و زندگي موش‌هاي متولد شده با وزن كم و موش‌هاي تولد يافته با وزن نرمال دريافتند كه كم وزن بودن نوزادان هنگام تولد ممكن است فراتر از اثرات كوتاه مدت، عواقب بلندمدتي بر سلامتي آنها در طول زندگي داشته باشد.

براساس اين گزارش محققان با مشاهده بيشتر رشد موش‌هاي آزمايشگاهي همچنين افزودند: موش‌هاي كم وزن در هنگام تولد، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري‌هاي قلبي – عروقي، بيماري‌هاي كليوي و ديابت مي‌باشند كه در اين ميان زنان مسن با بيشتر در معرض خطر بودن ابتلا به پرفشاري خون در زمان قبل از بارداري و نيز در طول دوران بارداري نقش مهمي در محدود كردن رشد جنين در رحم خود دارند و احتمال به دنيا آوردن فرزند خود با وزن كم را افزايش مي‌دهند.

از طرفي نتايج ديگر اين مطالعه با ارزيابي وضعيت سلامتي موش‌هاي ماده مسن از جمله فشارخون، عملكرد كليه و ديابت در مقايسه با موش‌هاي جوان افزود: موش‌هاي مسن‌تر حاملگي مشكل‌تري داشته و تأثير بيشتري بر رشد و توسعه فرزندان خود دارند و در واقع اين نتايج حتي بدون در نظر گرفتن وزن هنگام تولد خود مادران نيز نشان مي‌دهد كه مادران مسن‌تر توانايي كمتر و موفقيت ضعيفتري در بارداري داشته و سطح قند خون آنها نيز در هنگام بارداري تغيير مي‌كند و اغلب كودكاني سبك وزن به دنيا مي‌آورند.

به گفته محققان وزن نوزادان در هنگام تولد مهم‌ترين عامل بقا در طول دوران نوزادي و همچنين پيش‌بيني‌ كننده توانايي جسمي، تكاملي و ابتلا به بيماري‌ها در دوران بلوغ و بزرگسالي آنهاست. / 204

 

 

 


 

 
 چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩١- ١٣:٠١ / شماره خبر: ٧٣٣١١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج