وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کبد چرب، محصول مصرف رژیم غذایی پُرکالری و فعالیت بدنی اندک است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 فوق تخصص گوارش و کبد بالغین:
   کبد چرب، محصول مصرف رژیم غذایی پُرکالری و فعالیت بدنی اندک است

یک فوق تخصص گوارش و کبد بالغین گفت: بیماری های عملکردی گوارشی، نظیر درد شکم یا اختلالات اجابت مزاج و بیماری کبد چرب، شایع ترین اختلال کبدی است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر آرش میر اولیایی ضمن بیان این مطلب درخصوص بیماری رفلاکس گفت: بیماری رفلاکس، برگشت محتویات معده و یا قسمت ابتدایی روده باریک به مری می باشد که به طور عمده به علت رژیم غذایی نامناسب، افزایش فشار داخل شکم، نظیر: چاقی، استفاده از لباس های تنگ و اختلال عملکردی دریچه تحتانی مری، به وجود می آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: بیماری روده تحریک پذیر، سندرمی، شامل درد شکمی همراه با تغییرات اجابت مزاج و کاهش درد با اجابت مزاج است که عامل آن عدم کارکرد مناسب سیستم عصبی دستگاه گوارش است.

وی برای این دسته از بیماران توصیه کرد: به طور کلی، باید کنترل بیماری روده تحریک پذیر با کاهش و مدیریت استرس انجام شود. البته برای کاهش علایم، باید درمان های دارویی و رژیم غذایی، با نظر پزشک معالج باشد.

این فوق تخصص گوارش و کبد بالغین گفت: دسته سوم بیماری ها، یعنی کبد چرب یا تجمع چربی در کبد، ناشی از مصرف رژیم غذایی پُرکالری و فعالیت بدنی اندک است. البته مصرف برخی داروها، الکل و یا اختلالات متابولیک، نظیر: افزایش قند یا چربی خون نیز می تواند عامل باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب گفت: راه حل این مورد، تعادل بین کالری دریافتی و مصرفی است و آن به معنای کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی است که بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

وی در ادامه افزود: به طور کلی آنتی بیوتیک ها جزء داروهایی هستند که بدون تجویز پزشک نباید مصرف شوند. هر چند، حتی با تجویز درست، آنتی بیوتیک ها، چه با تغییر فلورباکتریال روده و چه با بروز عفونت کلستریدیایی، می توانند منجر به بروز اسهال شوند.

دکتر میر اولیایی در خصوص این که آیا علائم سوء هاضمه به سنگ کیسه صفرا ربط پیدا می کند، گفت: سنگ های کیسه صفرا می توانند با التهاب حاد کیسه صفرا منجر به درد شدید شکمی شده و ضرورت جدی درمانی را به وجود بیاورند. سنگ کیسه صفرا، گاه می تواند، دردهای روده ای را(به ویژه با مصرف غذاهای چرب) ایجاد کند که به عنوان دردهای صفرایی تلقی می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: کولیت به معنای التهاب روده بزرگ می باشد. این واژه یک مفهوم آسیب شناسی است که در اثر بیماری های مختلفی نظیر: عفونتها، اختلالات خود ایمن، اختلالات خون رسانی، داروها و غیره ایجاد می شود. این بیماری با درد شکم و علایم سیستماتیک، نظیر تب و اسهال مشخص می شود./301/129/205/201

                                                               

 
 دوشنبه ٦ مرداد ١٣٩٣- ١٠:١٧ / شماره خبر: ١١١١٥٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج