وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سیگاری ها 4 تا 7 برابر بیشتر از غیر سیگاری ها به سرطان مثانه دچار می شوند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  سیگاری ها 4 تا 7 برابر بیشتر از غیر سیگاری ها به سرطان مثانه دچار می شوند

مصرف سیگار شایع ترین و مهم ترین دلیل ابتلا به سرطان مثانه است که اگر مصرف آن با مصرف مواد مخدر همراه شود خطر ابتلا به چند برابر افزایش می یابد.

به گزارش وب دا؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ضمن اعلام این مطلب گفت: متاسفانه افزایش مصرف سیگار در ایران به ویژه در سنین پایین باعث کاهش سن ابتلا به تومور مثانه شده است و افرادی که یک بار به این سرطان مبتلا شدند شانس بیشتری برای ابتلای دوباره به آن را دارند.

دکتر علیرضا گلشن سرطان مثانه را جزو سرطان های شایع مجاری ادراری اعلام کرد و گفت: درصد ابتلا به سرطان مثانه در مردان بیش از زنان است و با وجود آن که بیشتر افراد در سنین بالای 40 سال به این بیماری دچار می شوند اما بروز این بیماری در سنین پایین هم مشاهده می شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری وجود خون در ادرار را شایع ترین علامت سرطان مثانه ذکر کرد و گفت: مشاهده حتی یک بار خون بدون علامت دیگر در ادرار باید جدی گرفته شود و دلیل آن توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: انجام سالیانه آزمایش ادرار ضروری است زیرا گاهی اوقات میزان خون به قدری کم است که با چشم مشاهده نمی شود و فقط در آزمایشات و به شکل میکروسکوپی قابل تشخیص است بنابراین بهتر است تمام افراد بالای 40 تا 50 سال سالانه یک بار با انجام آزمایش ادرار از میزان عملکرد کلیه و دیگر اختلالات مجاری اداری خود آگاهی شوند.

دکتر گلشن گفت: وجود خون در ادرار همیشه دلیل بر ابتلا به سرطان مثانه نیست و شایع ترین دلیل آن سنگ های کلیوی، عفونت های ادراری و تنگی مجاری ادرار و بیماری های پروستات است، اما به دلیل خطرناک بودن و عواقب جبران ناپذیر تومور مثانه، مراجعه بهنگام و بررسی کامل دلیل این علامت لازم و ضروری به نظر می رسد.

وی سوزش و تکرر ادرار را از علایم این نوع سرطان دانست و گفت: این بیماری در مشاغلی که با مواد پلاستیکی و چرم سازی سر و کار دارد و هم چنین در افرادی که در کارخانجات رنگ سازی، پتروشیمی و نظایر آن مشغول به کار هستند بیش از دیگر گروه ها مشاهده می شود.

وی خاطر نشان کرد: مهم ترین مسئله در سلامت مجاری اداری رعایت بهداشت، شستشوی مکرر و پیشگیری از عفونت است و پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در ابتلا به سرطان مثانه نقشی ندارد.

دکتر گلشن با بیان این که سرطان مثانه دارای 2 مرحله سطحی و پیشرونده است، گفت: اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی با کمک روش های کنونی درمان بهبودی کامل حاصل می شود.

وی افزود: اگر سرطان مثانه دیر تشخیص داده شود فرد وارد مرحله پیشرفته می شود و ممکن است تومور کل مثانه را درگیر کند که درمان های سطحی در این موارد جوابگو نیست و در نهایت باید مثانه به طور کامل خارج شود.

وی تصریح کرد: مصرف مایعات فراوان، تحرک کافی، ورزش منظم، مصرف نکردن سیگار و مواد مخدر، بررسی سالیانه به ویژه در افراد بالای 40 سال و دارای سابقه خانوادگی سرطان و افرادی که در مشاغل پرخطر هستند در پیشگیری از سرطان مثانه تاثیر به سزایی دارد.

این پزشک متخصص مجاری اداراری در پایان گفت: با توجه به آن که سرطان مثانه بدون درد و علامت است، پی گیری و بررسی وضعیت سلامت آن در پیشگیری و تشخیص زودرس تاثیر گذار است./116/205/201

 
 دوشنبه ٥ خرداد ١٣٩٣- ٠٨:٤٥ / شماره خبر: ١٠٨٦٢١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج