وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سیگار عامل ایجاد کننده بیماری ام اس است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  سیگار عامل ایجاد کننده بیماری ام اس است

با توجه به عوامل محطیی ایجاد کننده بیماری ام اس در فرد، ثابت شده که سیگار یک عامل ایجاد کننده و تشدید کننده بیماری ام اس است.

به گزارش وب دا، یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ضمن بیان این مطلب گفت: کمبود ویتامین D از دیگر عوامل محیطی ایجاد کننده ام اس در افراد است.

دکتر بهناز صدیقی اظهار داشت:  اگر یک فرد عادی در شرایط معمولی حداقل روزانه  10 دقیقه  خود را در معرض نور آفتاب قرار دهد، کمبود ویتامین D نخواهد داشت.

وی با بیان این که متاسفانه حدود 70 تا 80 درصد افراد سالم نیز کمبود ویتامین D دارند، گفت: نور خورشید را مهمترین منبع ویتامینD عنوان است که خیلی ها خود را از این منبع محروم کرده اند.

دکتر صدیقی توصیه کرد: روزانه 10 دقیقه تابش آفتاب برای اینکه کمبود ویتامین D در فرد ایجاد نشود، ضروری است.

این متخصص  بیماری های مغز و اعصاب در ادامه گفت: در ابتدای ابتلای  فرد به بیماری ام اس علائم این بیماری حالت رفت و برگشت دارد و فرد علائمی را پیدا می کند و  این علائم می تواند در قسمت های مختلف بدن باشد.

وی یکی از شایع ترین علائم این بیماری را علائم حسی به شکل سوزن سوزن شدن و بی حسی در قسمت هایی از بدن عنوان کرد.

دکتر صدیقی، گفت: رفت و برگشتی بودن علائم و پراکندگی علائم، مهمترین معیار تشخیص بیماری ام اس در فرد است.

این متخصص با بیان اینکه استرس نیز نقش مهمی در بروز  بیماری ام اس دارد، افزود:  این بیماری به سیستم ایمنی مربوط است و استرس به دلیل اینکه سیستم ایمنی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد یکی از عواملی است که باعث بروز بیماری ام اس می شود.

وی در مورد علائم بیماری ام اس، گفت: ضعف بدن ضعفی که با عملکرد معمول شخص مغایرت دارد، دو بینی همراه با سرگیجه و عدم تعادل و علائم حسی از علائم این بیماری به شمار می رود.

دکتر صدیقی با تاکید بر اینکه تشخیص بیماری ام اس را  متخصص می دهد، گفت: در صورت قطعی شدن بیماری،  مهمترین اصل تشخیص زودرس همراه با درمان زودرس است.

وی بیان کرد: تشخیص بیماری ام اس فقط در حیطه متخصص مغز و اعصاب است و هرکسی مبتلا به بیماری ام اس نخواهد شد.

وی تاکید کرد: علی رغم همه پیشرفت هایی که در علم داشته ایم علت قطعی ایجاد  بیماری ام اس در افراد مشخص نشده است./133/205/201

 
 يکشنبه ١ بهمن ١٣٩١- ١١:٤٥ / شماره خبر: ٨١١٢٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج