وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > عقب ماندگی ذهنی، کاملا قابل پیشگیری و اصلاح است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران:
  عقب ماندگی ذهنی، کاملا قابل پیشگیری و اصلاح است

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: عقب ماندگی ذهنی که نوعی از اختلال تکاملی محسوب می شود، کاملا قابل پیشگیری و اصلاح است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ روانپزشک کودک و نوجوان ، افزود: با رعایت رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و مراقبت های لازم در زندگی روزمره مادر جهت جلوگیری از صدمات احتمالی به او، می توان از اختلال کم توانی ذهنی یا عقب ماندگی ذهنی جنین از دوران رحمی ، پیشگیری کرد.

دکتر بهروز جلیلی  ادامه داد: همچنین جبران کمبود پروتئین خانمی که باردار است و پیشگیری از عفونت هایی مانند سرخجه و توکسوپلاسموز در وی، باعث پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی جنین در این دوران می شود.

وی، درباره پیشگیری از کم توانی ذهنی کودک پس از تولد ، نیز گفت: مراقبت از جمجمه کودک برای جلوگیری از ایجاد هرگونه ضربه به سر نوزاد و رژیم غذایی مادری که شیردهی دارد، از اهمیت بسزایی در پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی کودک ، برخوردار است.

   این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین تاکید کرد: پس از تولد، احتمال بروز اختلال تکاملی کودک که حاصل از کم کاری تیروئید او خواهد بود و یا اختلالی به نام " فنیل کتونیوری " وجود دارد که حتی رژیم غذایی مناسب و کنترل شده، می تواند از این نوع اختلالات جلوگیری کند.

وی افزود: البته هرچه این نوع اختلالات، زودتر تشخیص داده شوند و برای درمان اقدام سریع انجام شود، شانس درمان اختلالات، بیشتر می شود. لذا انجام آزمایش در دوران شیرخواری کودک لازم است تا والدین و پزشک ، به این نوع اختلالات زودتر پی ببرند و برای درمان اقدام کنند.

دکتر جلیلی، در پایان سخنانش خاطرنشان کرد که خوشبختانه انجام تست غربالگری پیشگیری از این نوع اختلالات ، در برنامه کشوری نظام بهداشت و درمان وارد شده و بیمارستانها موظف شده اند که پس از تولد نوزاد، نسبت به انجام آزمایش های لازم در این خصوص اقدام کنند.

نخستین همایش اختلالات عصبی – تکاملی در دی ماه جاری با حضور جمعی از روانپزشکان، روانشناسان بالینی، متخصصان مغزواعصاب، متخصصان بیماریهای اطفال، متخصصان توانبخشی ، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

سیرطبیعی تکامل، ارزیابی و غربالگری / تکامل در جمعیت های خاص / اختلالات عصبی تکاملی، غدد درون ریز و اختلالات متابولیک / اختلالات تکاملی و روانپزشکی و نورولوژی / اختلالات تکاملی و نورولوژی و روانپزشکی ، محورهای مباحث ارائه شده در این همایش بود./205

 
 سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٣- ٠٩:١٢ / شماره خبر: ١١٩٥١٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج