وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > بیماری ام اس
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
  مولتیپل اسکلروز
  بیماری ام اس

«اسکلروز مولتیپل(ام.اس) »

تعریف :

ازشایعترین بیماری های سیستم عصبی است که بطور معمول در زمان های مختلف مکان های مختلف سیستم عصبی را درجوانان بزرگسال درگیر می کند.اوج بروز بیماری در سنین 20 تا 40 سالگی و زنان تقریبا دوبرابر مردان درگیر می شوند. این بیماری با تخریب لایه پوشاننده رشته های عصبی باعث کندی ویا اختلال در سرعت هدایت جریان در رشته های حسی یا حرکتی سیستم عصبی می شود.

انواع :

- دانش پزشکی امروزه بیماری ام اس را به چهار دسته اصلی طبقه‌بندی می کند:

الف) نوع عودکننده و فروکش‌یابنده- اکثر مبتلایان، بیماریشان را با همین نوع آغاز می‌کنند. به این ترتیب که در آن‌ها هر حمله بیماری، یک دوره آرام (فروکش) در پی دارد که بیماران در این دوره آرامش مشکل چندانی ندارند. حمله‌ها معمولاً غیرقابل پیش‌بینی‌اند و در طی آن‌ها ممکن است مشکلات قبلی مجدداً تکرار شود. هر حمله ممکن است برای ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد و می‌تواند بسیار خفیف یا بر عکس بسیار شدید باشد، در حدی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

ب) نوع پیشرونده ثانویه -این دسته را می‌توان ادامه نوع قبلی دانست. یعنی پس از چندین سال حمله و آرامش، بیمار به مرحله ای می‌رسد که بدون داشتن دوره‌های واضحی از حمله یا فروکش، با گذشت زمان رفته‌رفته ضعیف‌تر می‌شود.

ج) نوع پیشرونده اولیه - در این نوع، بیماران حالت‌های عود یا فروکش را ندارند و از همان ابتدای شروع بیماری تدریجا بر میزان ناتوانی آنها افزوده میشود.

د) نوع پیشرونده – عودکننده -نوع نادری از ام اس است که با یک دوره پیشرونده اولیه آغاز میشود و دوره‌هایی از عود به این مسیر پیشرونده افزوده می‌شود.

نحوه ابتلا :

این بیماری غیر واگیر وغیر ارثی است. هرچند به نظر می رسد واکنش خود ایمنی در بدن بدنبال درگیری سیستم دفاعی نظیر سلول های دفاعی خون(مارکروفاژها) و عوامل شیمیایی آن علیه پوشش میلین رشته های عصبی صورت می گیرد. در بدن ما وقتی که به دلایلی (که هنوز کاملاً مشخص نشده) گلبول‌های سفید اشتباهاً به میلین( به‌جای یک عامل بیگانه) حمله ور شوند، بیماری ام اس آغاز میشود. و هر بار که این گلبول‌ها به رشته‌های اعصاب مربوط به یکی از اندام‌های بدن‌مان حمله می‌کنند، آن اندام دچار مشکل خواهد شد.

علل و عوامل ایجاد کننده :

بیماری احتمالا منشاء خود ایمن (اختلال سیستم ایمنی بدن علیه خود) داردولی نقش استعداد ژنتیکی نیز عنوان شده است. شیوع این بیماری در مناطق مختلف دنیا با هم متفاوت است. مثلاً در بعضی جاها (از جمله کشورهای شمال اروپا و آمریکا) شیوع آن بیشتر دیده می‌شود مثل افرادی که پوست، مو و چشم روشن دارند و در بعضی نژادها، مانند سیاه‌پوستان و ژاپنی‌ها، کمیاب است. یک علت مطرح بریا ابتلاء به ام اس تأثیر عرض جغرافیایی بر گسترش بیماری در جوامع است به این معنی که هر قدر از استوا دور می‌شویم احتمال ابتلا به ام اس افزایش می‌یابد.

علائم اصلی و هشدار دهنده :

علائمی ناگهانی ویا تبه تدریج پیشرونده نظیر کاهش حس درنواحی پوستی ،درد، ضعف وکاهش شدید قدرت عضلانی،عدم تعادل و یا مشکلات بینایی واختلالات اداری می تواند از علائم هشدار دهنده و اولیه بیماری باشد.

شکایات حسی یک تظاهر اولیه دربیماری ام اس می باشند و تقریباً در همه عزیزان درجاتی از سیربیماری بروز می نمایند. علائم حسی می تواند در نتیجه درگیری قسمت های مختلف از مناطق حسی در مغز یا نخاع ایجاد گردد. شکایات حسی بطور شایعی شامل ، احساس کرخی ، سوزن سوزن شدن ، احساس سفتی ،سردی،و یا تورم اندام یا تنه می شود، دردهای ریشه ای (رادیکولار ) درمسیر ریشه های اعصاب نیز میتواند وجود داشته باشد. این نوع دردها بخصوص در نواحی پائین تنه و یا روی شکم شایعتر می باشند .احساس خارش شدید بخصوص در نواحی گردنی نیز می تواند در این بیماری بروز نماید.درد ممکن است در صورت ،در مسیر عصب زوج پنجم (نورالژی تری ژمو) نیز بروز نماید.گاهاً علائم حسی بصورت وزوز گوش و یا کاهش شنوائی تظاهر می کنند.

کاهش قدرت عضلانی وضعف در اندام های چپ و راست مساوی نیست (غیر قرینه است) و معمولا درگیری پا از همراهان درگیری دستهاست گاهگاهی ضعف ممکن است فقط یک نیمه بدن را گرفتار کند .ضعف اغلب همراه با سفتی عضلانی است و این سفتی سبب بدتر شدن خستگی در زمان راه رفتن میشود .حدود ۵۰ – ۳۰% عزیزان مبتلا به ام اس ، اختلال بلع دارند . این اختلال ممکن است در اوائل خفیف باشد و توجه بیمار یا افراد خانواده را به خود جلب نکند.

عوارض احتمالی :

عوارض دراین بیماری میتواند ناشی ازکاهش توانایی های جسمی ،ایجاد حوادث وعدم امکان واکنش بموقع، فقدان نظام حمایتی وارگونومی لازم برای استفاده از تهسیلات اجتماعی،عوارض ناشی از بیماری های همراه و واکنش ها وعوارض داروئی میباشد. از شایعترین عوارض بیماری به عوارض داروئی میتوان اشاره نمود که در صورت رعایت کامل توصیه ها و اطلاع به موقع به پزشک میتوان تاحد زیادی با تغییر رژیم درمان یاز وقوع آن جلوگیری نمود. استفاده از ابزار کمک حرکتی assesstive device مشکلات سقوط و سایر حوادث را کم میکند. تحرک کافی و ورزش دهی به اندام ها میتواند از بروز زخم بستر پیشگری کند. تغذیه مناسب ومقوی از عوارض بیماری وارگان های داخلی می کاهد.

روش ها واقدامات تشخیصی :

فرایند تشخیص با شرح بیماری و معاینه توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب شروع وبرای رسیدن به تشخیص قطعی لازم است تصویر برداری از مغز و نخاع ( با انجام ام آر ای )، نوار عصب بینائی و انجام آزمایش خون ادامه یابد . در برخی موارد مایع مغزی – نخاعی نیز مورد ازمایش قرار می گیرد.درمواردی لازم است پزشک و بیمار منتظر گذشت زمان شوند تا تشخیص بیماری اثبات یا رد شود .

اصول پیشگیری ومراقبت های اولیه :

در مورد پیشگیری از ام اس تاکنون با توجه به ماهیت بیماری اقدام خاصی توصیه نشده است. هرچند برخی کمبود ویتامین D را در برئز بیماری موثر میدانند ولی مصرف زیاده آن در جلوگری از بیماری ثابت نشده است. موضوع قابل توجه در اداره بیماری ومراقبت های عمومی این است که نقش واثر آن کم انگاشته شده است.درمقابل سعی وافری از سوی عرضه کنندگان مواد داروئی در برجسته نشان دادن داروهای گران قیمت است بدون آنکه به عوارض جدی آن اشاره شود.برای کاستن ازعوارض بیماری ،از اقدامات مهم کنترل ومدیریت عوامل تشدید کننده بیماری است . از جمله عوامل تشدید کننده به موارد ذیل میتوان اشاره نمود:

الف) استرس

هیجانات روحی وروانی،اضطراب و استرس های روحی و جسمی می توانند سبب شدت گرفتن علائم بیماری شوندتاحدی که وقوع حملات بیماری میتواندتا دو برابر افزایش یابد. شایعترین استرس های روحی شامل مشکلات ناشی ازبیماری و نگرانی های خلقی،اجتماعی و روزمره زندگی وخانوادگی می باشند. عامل استرس به خودی خود نمی تواند نقش مهمی ایفا کند بلکه این نحوه برخورد فرد و مواجهه او با استرس ها است که نقش اساسی را بازی می کند . لذا طرز تلقی و نگاه فرد به شرایط سخت و دشوار زندگی ، نحوه برخورد او و تلاش او برای حل مسائل و یا پذیرش منطقی آنهاست که تعیین کننده می باشد و نه صرفا خود آن عامل استرس زا .

راه هایی پیشگیری از تاثیر عوامل استرس زا:

روان درمانی و یادگیری مهارت های کافی در زمینه برخورد با استرس و نحوه حل مسائل به شکل منطقی و عاقلانه،یوگا،مدیتیشن، ورزش مناسب و استخر آب، ریلکسیشن

ب ) گرما

گرمای محیط بخصوص اگر همراه با رطوبت باشد می تواند بسیار آزار دهنده باشد. علاوه بر گرمای محیط ، به هر دلیلی که درجه حرارت مرکزی بدن خود فرد افزایش یابد مثلاً تب و یا یک فعالیت ورزشی سنگین ، ممکن است اثرات مخربی بر بیمار برجا گذارد. در چنین شرایطی علائم عدم تحمل به گرما ظاهر میشود این علائم شامل ، کاهش بینایی ، لرزش و ضعف تمام بدن ، احساس خستگی ، اختلالات شناختی و حافظه می باشد.

- جهت پیشگیری از اثرات گرما، پیشنهادات زیر را ارائه می دهیم:

مایعات مصرفی خودرا به شکل آب یا آب میوه ، افزایش دهید. از محیط های گرم به خصوص گرم و مرطوب مانند حمام گرم، سونا، تابش شدید آفتاب و ورزش های سنگین پرهیز نمایند. از وسائل خنک کننده در منزل ، اتومبیل و محل کار استفاده نمایید.در صورت گرما، از دوش آب سرد ،مکیدن یخ ،دراز کشیدن با حوله ی مرطوب و یا کیسه های یخ استفاده نمایید. در صورت بروز تب هرچه سریعتر برای تشخیص علت و درمان آن اقدام کنید.

ج) خستگی

عبارتست از افت توانایی های حرکتی یا ذهنی بطور برگشت پذیر که می تواند خود به خود یا بعداز فعالیت فیزیکی یا ذهنی روی می دهد. خستگی ، هم علامتی از بیماری ام اس است و هم عامل تشدید کننده آن و با خستگی معمولی تفاوت هایی دارد. معمولا در اوائل روز (صبح) احساس می شود و به تدریج در طول روز شدت می یابد . نتیجه آن کلیه علائم بیماری تشدید یابند و یا علامتی جدید ایجاد شوند. شایعترین عوامل ایجاد کننده خستگی عبارتند از : گرما و رطوبت، غذای سنگین ،آلرژی غذایی ،فعالیت زیاد ،سیگار،گرسنگی و افت قند خون ، استرس ها

-شیوه های جلوگیری وکنترل خستگی:

ورزش در حدی که خسته و گرم نشویم ،یوگا /شنا،پرهیز از گرما، پرهیز از کار زیاد (درخانه یا محل کار )، استراحت در فواصل کار،دراز کشیدن و قرار دادن پاها بالاتراز سطح بدن،·ایجاد نظم در خواب،پرهیز از گرسنگی ، غذای سنگین و غذای شیرین، صبحانه فراموش نشود.

روش های درمانی متداول :

داروهای موجود درمان ام اس از نظر کاربرد به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

الف-برای کاهش وکنترل *حملات

ب-برای کنترل *علائم

ج- برای کنترل *سیر بیماری

 برای حملات بیماری

- گاهگاهی ممکن است شخص دچار حمله (عود) شود. در این مواقع با استفاده از ترکیبات دارای کورتن می‌توان با کم کردن التهاب در سیستم اعصاب مرکزی، هم طول مدت حمله و هم میزان ضایعات را کاهش داد. این درمان معمولاً به صورت تزریق وریدی و یا خوراکی تجویز می‌شود و معمولاً طول هر دوره بین سه تا پنج روز طول می‌کشد. ازاین گروه دارویی ، متیل پردنیزولون بیشتر به‌کار می‌رود . این درمان‌ برای کنترل علائم در فاز حمله است و در صورتی که حمله شدید نباشدممکن است نیازی به مصرف دارو نباشد. بطور معمول ایمونوگلوبین داخل وریدی در مواردی که حمله به درمان با کورتیکواستروئیدها پاسخ مناسبی ندهد مورد استفاده قرار میگیرد . دوره درمان با این دارو معمولاً 5 روز است. تعویض خون ( پلاسما فرز )نیز در موارد حمله بیماری که به ترکیبات کورتون پاسخ مناسبی داده نشده باشد انجام میشود.در این نوع درمان حجم مشخصی از خون در طول مدت ۴-۳روز تعویض می شود.

برای کنترل علائم بیماری

بسته به اینکه فرد در حال حاضر چه علائم و مشکلاتی دارد، از داروهای مختلفی برای کنترل و به حداقل رساندن مشکلاتش استفاده می‌شود. ذکر نام تک‌تک این داروها ضروری نیست و فقط بدانیم که بیش از سی داروی مختلف به این منظور به‌کار می‌روند.مثلاً از آمانتادین برای درمان خستگی و از باکلوفن برای مقابله با سفتی عضلانی (اسپاسم) استفاده می‌شود.با توجه به اینکه داروهای این گروه در بخش مربوط به "علائم بیماری" توضیح داده شده از ذکر آنها در این قسمت پرهیز می کنیم.

برای کنترل سیر و دوره بیماری

این گروه داروئی قادرند از تعداد و شدت حملات بکاهند و سیر بیماری را نیز کند نمایند. کلیه داروهای فوق صرفا قادر به کنترل بیماری می باشند و توانایی ریشه کن کردن آن را ندارند . دراین گروه ، داروهای ذیل قرارمیگیرند.

- اینترفرون: پروتئین هایی هستند که بطور طبیعی در بدن ساخته میشوند و دفاع بدن را در مقابل و یروسها تأمین می کنند. سه نوع انترفران طبیعی وجود دارد ، الفا، بتا، و گاما که از بین آنها نوع بتا در بیماری MS نقش درمانی دارد . این نوع انترفرون خود به سه شکل تزریقی در بازار وجود دارد. انترفران بتا – یک آ شامل آونکس (معادل ایرانی آن سینووکس) که بصورت عضلانی هفته ای یک بار تزریق میشوند. ربیف و معادل ایرانی آن رسیژن که بصورت زیرجلدی ، هفته ای سه بار تزریق میشوند . اینترفرون بتا – یک ب ( بتافرون) که بصورت زیرجلدی یک روز در میان تزریق میشود .

-گلاتیرامر استات: ( کوپاکسون )

داروی گلاتیرامراستات با نام تجاری کوپاکسون و معادل ایرانی کوپامر و اُسویمر، و به تازگی در کشور تولید شده است ، از نظر ساختمان شیمیایی این دارو با میلین دور تنه عصب ، مشابهت دارد. داروی گلاتیرامر استات که در کشور ما با نام های اوسویمر و کوپامر تولید میشود، هم اکنون با دوز20 میلی گرم بصورت روزانه و زیر جلدی تزریق می شود.

-میتوکسانترون ( نوانترون )

در موارد خاصی از بیماری بصورت تزریقی هر سه ماه یک بار مصرف میشود .معمولاً بیشتر از دو سال هم ادامه نمی یابد

- ناتالی زوماب

این دارو که درسال ۲۰۰۶توسط سازمان غذا و داروی امریکا و اروپا مورد تأئید و در کنترل بیماری MS تاثیر بسیار خوبی دارد و بصورت تزریق وریدی ، ماهانه یک بار مورد استفاده قرار می گیرد . متأسفانه بدلیل عارضه مهم و کشنده ای بنام (PML) که با این دارو دیده شد، مصرف آن باید کاملاً تحت نظارت دقیق ودر چارچوب سیستم های خاصی انجام شود تا در صورت وقوع این عارضه ، بتوان هرچه سریعتر آن را تشخیص و در حد امکان درمان کرد.

- فینگولی مود

اولین داروی خوراکی بیماری MS است که در سال ۲۰۱۰از سازمان غذا و داروی امریکا تائیدیه گرفت و بتازگی مجوز مصرف گرفته است . این دارو که روزانه از راه خوراکی مصرف میشود تعداد حملات بیماری را کاهش میدهد و سیر پیشرفت بیماری را کند می کند .

انواع و نقش توانبخشی درمدیریت بیماری

اهداف عمده ارائه خدمات توانبخشی شامل پیشگیری از ایجاد یا بروز و پیشرفت ناتوانی ، سعی دراستقلال هرچه بیشتر فردی وخودکفائی و عدم نیاز به دیگران ،قادر سازی وی در برخورد با مشکلات، تطابق زندگی فرد ناتوان باجامعه از طریق آموزش و مشاوره، افزایش آگاهی افراد ناتوان نسبت به توانائیهای جسمی ، روانی خویش و تطبیق آنان با محیط،تبدیل مبتلاء به یک فرد مؤثر در جامعه میباشد. انواع حیطه های توانبخشی شامل توانبخشی پزشکی، حرفه ای، توانبخشی اجتماعی و روانی ،توانبخشی آموزشی میباشد .توانبخشی پزشکی به فرآیندی اطلاق می شود که هدف آن توسعه توانائیهای عملکردی ،جسمانی و روانی فرد ناتوان در جهت قادر سازی آنان برای دستیابی به یک زندگی مستقل و فعال می باشد.این موضوع با آموزش روش های حرکتی جایگزین،تقویت توانمندی های موجود،نحوه استفاده ونگهداری ابزار کمک حرکتی ، تقویت قوای حرکتی از طریق تقویت وانجام حرکات ورزشی خاص ،آموزش بهره گیری از مدالیته ها ی فیزیکی برای جلوگیری،درمان ونوتوانی اعضای بدن و ............. می باشد.

توصیه های طب مکمل : (بعنوان تکمیل درمان نه جایگزین)

آندسته از فرضیه هاومداخلات درمانی را که در سیستم پزشکی معمول تعریف نشده اند ، طب مکمل می گویند. این درمانها شامل: تغذیه اصولی ومفید،مدیتیشن ویوگا،ورزش ،اکسیژن درمانی،طب سوزنی، هومیوپاتی ، رفلکسولوژی... میشود که شواهد اندکی در مورد تاثیرات این روش ها برای کنترل یا درمان بیماری موجود است وبیشتر به توان افزایی بیماران در انجام امور روزمره کمک مینماید.

مدیریت بیماری : (باید ونباید ها و نحوه نگهداری بیمار)

توانمند سازی اسکلتی عضلانی (حرکتی) ، تعداد و چگونگی حرکات و تمرینات مورد نیاز دررا خانه رابیاموزید و در صورت نیاز به وسایل کمکی، آن‌ها را از مراکز مربوطه تهیه کنید .همه روزه در منزل زمانی را به حرکات ورزشی اختصاص دهید و ضمن انجام آن سعی کنید بیشتر به بهبودی و تندرستی فکر کنید.-تمرینات ورزشی بصورت انجام تعداد کمی حرکت در نوبت‌های متعدد در طی روزو تا مرز رسیدن به خستگی انجام گیرد. هر موقعیتی که انجام حرکت را آسان کند مفید است، بنابراین با توجه به سبک شدن وزن بدن در آب، شنا یکی از مفیدترین ورزش‌ها برای شما می‌باشد. اگر حتی اندکی در آب دست و پایتان را تکان دهید بسیار مفید است. قدرت و خستگی در بیماران مبتلا به ام اس طی برنامه ۱۰ هفته ای حرکت در آب بررسی شده است. عملکرد دست و پا بطور خیلی محسوسی بهبود یافته است. تمرین همراه گروه، ورزش را موثرتر خواهد کرد.تمرین های گروهی کمک به حس بهبود و شادی خواهد کرد. بهبود در راه رفتن، تحرک و عملکرد مثانه و روده پس از ورزش دیده شده است.

درمورد اختلال بلع،عمل به توصیه های زیر می تواند به بهتر کردن وضعیت بلع کمک کند.غذاهای شل و نرم استفاده کنیددرهنگام خوردن وضعیت بدن خود را اصلاح کنید- در محیطی آرام و بدون تنش غذا بخورید- با عجله غذا نخورید- خوب بجوید و با فاصله بخورید- حین خوردن صحبت نکنید- پس از غذا حتماً مقداری آب بنوشید- حداقل نیم ساعت پس از غذا دراز نکشید.در صورتیکه اشکال در بلع پیشرفته باشد و خوردن بیمار خطرناک باشد ، لازم است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

باورهای غلط

الف-روش های درمانی جدیدوگران قیمت باید بطور کامل موجب رفع علائم می گردند؟

طبیعت این بیماری و وجود ضایعات تخریبی و سیر بیماری که میتواند پیشرونده ویا عود کننده باشد موجب ایجاد دوره های از بیماری وبهبودی می شوند. برخی از بیماران امید بیش از حد در دوره بهبودی دارند و با عود مجدد سراسیمه می شوند. لذا حفظ ارامش و امادگی قبلی روحی میتواند کمک زیادی به درمان بموقع نماید. از طرفی تاثیرات داروئی میتواند کنترل کننده باشد نه بهبود دهنده.متاسفانه برخی ازمبتلایان با عود بیماری دست به دامان انواع روش های مورد ادعا می شوندو هرگونه شدت گرفتن بیماری را به روش های متداول وهرگونه بهبودی خودبخود وطبیعی را به روش های غیر متعارف نسبت میدهندو تجربه اتفاقی خود را به دیگران توصیه میکنند.

ب- هرگونه ضعف عضلانی وکاهش حس هشدار جدی در مورد ابتلاء به ام اس است؟

ضعف عضلانی،فلج ویا اختلالات حسی طیف بسیار گسترده ای از بیماری های را شامل میشوند که اغلب جدی نبوده و بطور موقت فرد را درگیر می کنند. بدیهی است ام اس جزء بسیار کوچکی از این گروه از بیماری ها را شامل میشود. لذا بدون معاینه وانجام روش های تشخیصی تایید کننده به هیچوجه نمی توان این بیماری را به کسی نسبت داد.

ج- ام اس؛ بیماری افراد مضطرب است؟

ام اس یک بیماری چند فاکتوری است و بروز آن به عوامل متعددی از جمله استرس، مسائل آب و هوایی، وجود بعضی از سموم، ویروس ها و کمبود برخی از مواد غذایی مانند ویتامین D بستگی دارد. با این حال، نباید فراموش کنیم که هیچ یک از این موارد به طور صد درصد ثابت نشده و به همین دلیل هنوز نمی توان به طور قطع عامل ایجاد بیماری را مشخص کرد.اما خیلی ها می گویند استرس یکی از مهم ترین مسائل ایجاد کننده ام اس است. دکتر معتمد در این باره توضیح می دهد: مسلما استرس نقش مهمی در این بیماری دارد، ولی نمی توان آن را به عنوان یک فاکتور اصلی در ایجاد این بیماری به حساب آورد.

د- برخی اعتقاد دارند که ام اس بیماری ای ارثی است ؟

برخی معتقدند که اگر فردی دچار ام اس شود، حتما خانواده درجه اولش نیز به این بیماری مبتلا خواهند شد.البته تا حدی می توان زمینه ژنتیک را در بروز بیماری ام اس مشاهده کرد. به این معنی که این بیماری در بستگان درجه یک کسانی که به ام اس مبتلا هستند، کمی بیشتر مشاهده می شود.، ولی در حقیقت ارث وژنتیک در ایجاداین بیماری نقش خیلی زیادی ندارد.

آخرین دستاوردهای علمی درزمینه درمان بیماری :

داروی بی جی 12با نام تجاری تکفیندرا درسال 2013 از طرف سازمان غذا و داروی امریکا ، مجوز ورود به بازار امریکا را دریافت کرد. مجوز این دارو در حال حاضر فقط برای نوع عود کننده – بهبود یابندهمی باشد .دوز مصرفی آن روزانه دو عدد می باشد.

تری فلونامید درسال 2012 توسط سازمان غذا و داروی امریکا FDA برای ورود به بازار ، تأئیدیه گرفت.این دارو قادر است فعالیت سلولهای ایمنی را که در بیماری ام اس دخیل هستند مهار کند. به نظر می رسد که این دارو ، آنزیمی کلیدی را که برای عمل سلولهای ایمنی لازم است مهار میکند و تزاید سلولهای (لنفوسیت) نوع تی و بی را که در ام اس فعال هستند کاهش میدهد .میزان اثربخشی با انترفران ها و گلاتیرامراستات برابر است و تعداد حملات بیماری را تا حدود 36% کاهش میدهد.

فینگولی مود اولین داروی خوراکی در درمان بیماری ام اس است که در سال ۲۰۱۰ از طرف سازمان غذا و داروی امریکا تأئیدیه مصرف گرفت و در حال حاضر در بازار دارویی برخی نقاط دنیا وجود دارد این دارو می تواند تعداد حملات بیماری ام اس را کاهش دهد و ناتوانی های احتمالی را به تعویق بیندازد.دارو به شکل قرص های ۵/. میلی گرمی است و روزانه یک عدد لازم است مصرف شود.اکیداً توصیه می کنیم که دارو فقط در صورت تجویز پزشک معالج مصرف شود و از مصرف آن بدون تجویز پزشک متخصص مغز و اعصاب ( نورولوژیست ) جداً باید پرهیز کرد. چراکه بدلیل عوارض جدی قلبی مصرف آن بخصوص در شروع ، باید با تمهیدات خاصی صورت گیرد.
در کشور ما این دارو با نام تجارتی "فینگولید" تولید میشود و عزیزان می توانند با نظر پزشک معالجشان از آن سود ببرند.

برای فرم پیشرونده بیماری داروهای محدود با اثر بخشی محدود وجود دارد.ایبودی لست برای فرم های پیشرونده مورد تحقیق قرار گرفته، در مراحل اولیه تحقیقات ثابت شده که مصرف آن مفید و قابل تحمل بوده لذا بزودی وارد مرحله دوم تحقیقات میشود. در این مرحله نیز بر روی عوارض دارو و میزان تاثیر آن بررسی بعمل خواهد آمد. این دارو در میان داروهای ام اس ، از این جهت منحصر به فرد است که اصلا" با هدف درمان فرم های پیشرونده ساخته شده است.

*هم اکنون فعالیت وپژوهش در عرصه سلول های بنیادین امید های زیادی را در درمان این بیماری زنده کرده است هرچند که این مطالعات بتازگی فاز های اولیه خود را طی نموده و هنوز برای تفسیر نتایج مطالعات انسانی آن زود است.

 
 شنبه ٩ خرداد ١٣٩٤- ١١:٣٠ / شماره خبر: ١١٧٤٨١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج