وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سردرد، تاری دید و درد سردل از علائم خطر دوران بارداری است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  سردرد، تاری دید و درد سردل از علائم خطر دوران بارداری است


همه مادران باردار چنانچه دچار سردرد، تاری دید و درد سر دل شدند هرچه سریعتر به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی و یا به پزشک مراجعه کنند.

 به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان واموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سمینار فوریتهای مامایی اظهار داشت: شایعترین علل مرگ و میر مادران باردار خونریزی بارداری، حین و پس از زایمان است و ارتقاء سلامت مادران نشان دهنده گسترش عدالت در سلامت است.

 وی تصریح کرد: در چند سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مداخلات گسترده ای در سراسر استان در جهت کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان اجرا نموده است  که حاصل آن کاهش موارد مرگ و میر مادران  در بخش خارج بیمارستانی بوده است.

 به گفته دکتر طباطبایی تدوین و آموزش پروتکلهای آموزشی برای دستیاران، پزشکان عمومی و ماماها، ارتقا، کیفیت وکمیت مراقبت از مادران در زمان بارداری تاپس از زایمان از مهمترین مداخلاتی است که در  جهت کاهش مرگ ومیر مادران باردار در استان و سطح کشور انجام گرفته است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به روند رو به رشد بیماریهای زمینه ای از علل مرگ و میر مادران اشاره کرد و افزود علت 28 درصد مرگ و میر مادران باردار در دنیا  بیماریهای زمینه  می باشد  و در استان سیستان و بلوچستان نیز براساس طرح شناسایی مادران باردار 7 درصد از آنها دارای بیماریهای زمینه ای بوده اند.

 وی تاکید کرد: مداخلات و اقدامات کاهش مرگ و میر مادران باردار باید قبل از بارداری آغاز شود و از بارداریهای زیر 18 سال و بالای 35 سال بعنوان بارداریهای  پر خطر نام برد.

دکتر زهرا مودی دکترای سلامت باروری و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: 16 درصد مرگ  مادران در دنیا ناشی از اختلالات فشارخون گزارش شده است و لازم است کادر بهداشتی  مسمومیت حاملگی را درمادر هر چه سریعتر در مراحل اولیه  تشخیص دهند و به مادر و خانواده علائم خطر مسمومیت حاملگی را آموزش دهند.

دکتر مودی به مادران باردار توصیه کرد: چنانچه دچار هرگونه سردرد، تاری دید، درد سر دل شدند سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

 وی همچنین اضافه کرد: در صورت شک  به حاملگی مراجعه سریع به مراکز بهداشتی و درمانی و تشکیل پرونده الزامی است زیرا مراقبتهای لازم برای مادران باردار  بایستی از روزهای اول بارداری صورت بگیرد و مراقبتهای دوران بارداری،حین زایمان و پس از زایمان حافظ سلامت مادر و جنین است./119/205/201

 

 

 

 
 چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٣- ٠٩:٠٨ / شماره خبر: ١١٧٣٤٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج