وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > فشارخون در بارداری
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  فشارخون در بارداری

 فشار خون وابسته به بارداری و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی)، از شایعترین مشکلات طبی در بارداری است و یکی از سه علت مهم مرگ مادران را در کنار خونریزی و عفونت تشکیل می دهد. این اختلال، 8-5 درصد بارداریها را عارضه دار می کند. مادران مبتلا به مسمومیت حاملگی در معرض خطر بیشتر ی از نظر عوارض مادری و جنینی هستند به همین دلیل باید تحت مراقبتهای ویژه بارداری قرار گیرند.

تعریف فشار خون وابسته به بارداری و مسمومیت حاملگی:

افزایش فشار خون مادر در طی بارداری که با علایم ورم و پروتئین در ادرار همراه باشد. پره اکلامپسی نامیده می شود. این عارضه به نامهای توکسمی و مسمومیت حاملگی نیز نامیده می شود.اکلامپسی آخرین و شدیدترین مرحله پره اکلامپسی است و زمانی روی می دهد که علاوه بر علائم پره اکلامپسی تشنج نیز روی می دهد،ممکن است حتی منجر به کما و مرگ مادر و جنین شود.زناني که فشار خون حاملگي دارند، دچار فشار خون بالا هستند اما در ادرار پروتئين ندارند. در بسياري موارد فشار خون بالا خفيف است و در مراحل انتهايي بارداري رخ مي دهد. اگر براي شما تشخيص فشار خون بارداري داده شده است پزشک ممکن است پروتئن ادرار شما را مرتب اندازه گيري نمايد که اگر وجود داشته باشد نشانه اين است که فشار خون حاملگي به سمت مسموميت حاملگي پيشرفت کرده است. از هر چهار زن مبتلا به فشار خون بارداري يک زن دچار مسموميت حاملگي مي شود.

فشار خون مزمن

فشار خون مزمن فشار خون بالايي است که پيش از هفته بيستم بارداري اتفاق مي افتد و تا پس از هفته 12 از زايمان ادامه مي يابد. در بعضي موارد زنان قبل از حاملگي مي دانند که مبتلا به فشار خون مزمن هستند. اما در اکثر موارد زنان دچار فشار خون پر دوام پيش از بارداري براي اين مشکل ارزيابي نمي شوند.

فشار خون بالاي آنها طي مراقبتهاي پيش از تولد شناسايي مي شود، اما از آنجا که فشار خون بالا معمولاً در اوايل بارداري کم است ممکن است در ابتدا شناسايي نشود. فشار خون بالاي مزمن به علت حاملگي رخ نمي دهد. اگر بعد از زايمان از بين نرود احتمالاً در تمام مدت به آن مبتلا بود ايد اما تشخيص داده نشده است.

مسموميت حاملگي ايجاد شده بر روي فشار خون بالاي مزمن

اين اصطلاحي است براي زناني که دچار فشار خون بالاي مزمن پيش از بارداري هستند و طي بارداري در ادرار خود پروتئين پيدا مي کنند. اين نام در مورد زنان دچار فشار خون بالا و پروتئين در ادرار از پيش از بارداري باشند نيز در صورتيکه افزايش قابل توجهي در هر کدام از اين مشکلات طي نيمه دوم بارداري وجود داشته باشد، به کار مي رود.

اگر براي شما هر يک از اين 3 مورد اختلال فشار خون تشخيص داده شود پزشکتان به دقت از شما و جنينتان مراقبت خواهد کرد. او در مورد انتخابهاي درماني ممکن و خطرات نيز توضيح مي دهد.

اين اختلالات تشابهاتي با مسموميت حاملگي دارند اما دقيقاً مانند هم نيستند.


نحوه ابتلا وعوامل ایجادکننده:

- مادران شکم اول

- زنان با سابقه پره اکلامپسی در خواهر یا مادر

- زنان با سابقه پره اکلامپسی در بارداری قبلی

- زنان چاق

- مادران مبتلا به بیماری دیابت قبل از بارداری یا حین حاملگی

- زنان باردار در سنین زیر 18 و بالای 35 سال

- زنان با سابقه فشار خون بالا یا سابقه بیماری کلیوی قبل از بارداری

بعضی از نشانه ها می توانند علامتی بروز پره اکلامپسی زودهنگام در آینده نزدیک باشند. بنابراین باید به وجود این نشانه ها در بدن خودتان حساس باشید و با بروز هر کدام از آنها سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علائم اصلی و هشداردهنده:

علایم مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) خفیف:

- فشارخون بالا( فشار خون 140/90)، ورم و مقدار کم پروتئین در ادرار


علایم پره اکلامپسی شدید:

-فشار خون بالا( فشار خون 160/110 و بیشتر) پروتئین در ادرار، ورم عمومی بدن بویژه دست و صورت، افزایش ناگهانی وزن بدن ،اختلال در بینایی و تاری دید، درد قسمت بالا و راست شکم، سردرد و کاهش ادرارو یا توقف جریان ادرار.

عوارض پره اکلامپسی بر روی جنین و مادر:

- افزایش احتمال مرگ جنین در داخل رحم و مرده زایی

- افزایش احتمال تولد نوزاد کم وزن( با وزن کمتر از 2500 گرم)

- افزایش جدا شدن زودرس جفت در دوران بارداری

- افزایش احتمال زایمان سزارین

- افزایش احتمال نارسایی کلیوی و قلبی

- افزایش احتمال بروز فشار خون پس از زایمان

روش ها واقدامات تشخیصی:

هر کدام از نشانه های گفته شده می تواند نشانی از بروز پره اکلامپسی باشد. در هر بار مراجعه به پزشک یا ماما نیز ، او با اندازه گیری فشار خون و وزن شما، و درصورت وجود علائم با درخواست آزمایش ادرار برای بررسی وجود پروتئین در ادرار24 ساعته و نیز اندازه گیری اسید اوریک و کراتینین خون، وضعیت شما را مورد بررسی قرار می دهد.سونوگرافی می تواند به تعیین وضعیت جنین و جفت نیز کمک کند.

درمان فشار خون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی:

تنها درمان پره اکلامپسي زايمان است. بعد از زايمان معمولاً فشار خون در عرض چند روز به سطح طبيعي بر مي گردد. بنابراين زايمان براي مادر که در خطر افزايش يافته تشنج، قطع بند ناف و خونريزي شديد است تا زمان طبيعي شدن فشار خون او مفيد است.

البته زايمان زماني که اوايل بارداري است مي تواند بهترين فکر براي جنين تان نباشد. بنابراين پزشکتان تعيين مي کند که چه مدت ديگر پيش از القاي زايمان تا پايان نمو جنين شما باقي است. ايده آل اين است که پزشکتان وضعيت شما را کنترل کند تا به 36 هفته بارداري برسيد. در بيشتر موارد منتظر ماندن امکان ندارد و لازم است که شما زودتر تحت القاي زايمان يا سزارين قرار گيريد.

اگر مادر پره اکلامپسی خفیف داشته و جنین رشد کافی نداشته باشد، موارد زیر به مادران توصیه می شود:

- استراحت بر پهلوی چپ برای افزایش خونرسانی به جنین

- افزایش تعداد ویزیتها توسط پزشک یا ماما

- محدود نمودن مصرف نمک

- مصرف مایعات کافی در طول روز

- مصرف داروی پایین آورنده فشار خون به دستور پزشک

- بستری شدن در بیمارستان برای کنترل فشار خون و کارکرد کلیه

اصول پیشگیری و مراقبت های اولیه:

خانمهایی که به تازگی فشار دیاستول( فشار پایین) آنها 89-81 میلی متر جیوه شده است، یا بیش از 1 کلیوگرم در هفته افزایش وزن پیدا کرده اند باید هر 4-3 روز یکبار مراجعه کنند و مراقبت به طور سرپایی ادامه پیدا کند مگر اینکه علایمی مانند فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار، اختلالات دید یا درد ربع فوقانی و راست شکم در آنها بروز کند.متاسفانه ،راه مطمئنی برای پیشگیری از وقوع پره اکلامپسی وجود ندارد ولی برای کاهش عوامل مستعد کننده ای که باعث افزایش فشار خون می شود ،می توان اقدام کرد .

مدیریت بیماری (بایدها ونبایدها ونحوه نگهداری بیمار):

- کنترل مرتب فشار خون و اندازه گیری وزن و میزان پروتئین در ادرار با توجه به دستور پزشک
-
ویزیت مرتب توسط پزشک یا ماما
-
مصرف مایعات کافی در طول شبانه روز
-
مصرف کم مواد کافئین دار واجتناب از مصرف دخانیات والکل
-
مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تازه به دلیل خاصیت آنتی اکسیداتیو

- مصرف ماهی ها بویژه ماهی های دریای جنوب به غیر از ماهی تن ( فقط در حد 6 اونس در هفته) و استفاده از کپسولهای روغن ماهی
-
پرهیز از مصرف زیاد نمک و مواد نشاسته ای و غذاهای سرخ کردنی
-
استراحت کافی در طول روز
-
انجام مرتب تمرینات ورزشی

303/308


 
 دوشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٤- ٠٨:٣٠ / شماره خبر: ١٠٧٢٥٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج