وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > مردان چهار برابر بیشتر از زنان به بیماری سنگ کلیه مبتلا می شوند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  مردان چهار برابر بیشتر از زنان به بیماری سنگ کلیه مبتلا می شوند

دکتر محمد علی دولتی در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه این بیماری اغلب از سال های اولیه بلوغ به بعد بروز می کند، افزود: رژیم غذایی غنی از کلسیم، سدیم و پروتئین، عدم تحرک، بیماری‌های گوارشی مثل التهاب روده، سابقه ابتلاء به عفونت ادراری و بیماری‌های متابولیک و نقرس در ابتلا به این بیماری نقش بسزایی دارند.

وی، برای درمان این بیماری، حمام یا بخار آب گرم و مصرف مایعات را در صورتی که منعی وجود نداشته باشد، مفید بیان کرد.

دکتر دولتی تصریح کرد: رعایت رژیم غذایی شامل مصرف حداقل دو لیتر آب در طول روز، پرهیز از فعالیت زیاد، مراجعه به پزشک با مشاهده اولین عفونت ادراری، انجام آزمایش ادرار هر چند وقت یک بار و جلوگیری از افزایش میزان اوره و کراتینین و نیتروژن اوره خون در پیشگیری از این بیماری موثر می باشد.

وی با بیان اینکه درد حاد اغلب ناشی از حرکت سنگ در مجاری ادراری است و خود سنگ اغلب علامتی ندارد، یادآور شد: انسداد، عفونت، درد شدید در منطقه دنده‌ای مهره‌ای، تهوع، استفراغ و اسهال از علائم سنگ کلیه است.

این متخصص ژنتیک یادآور شد: عوامل متعددی در ایجاد سنگ کلیه دخالت دارند و در بعضی از افراد زمینه مساعد ژنتیکی نیز یکی از عوامل مهم می باشد.

دکتر دولتی با اشاره به اینکه بیماری سنگ کلیه می‌تواند بسیار درد ناک باشد، اظهار داشت: هنگام بروز درد حاد (اغلب ناشی از گیرکردن سنگ در مجاری) مسکن‌های مخدر و غیراستروئیدی مفید هستند، معمولاً در چنین مواقعی اساس درمان، انتظار برای دفع سنگ از طریق جریان ادرار است.

وی در پایان، هدف فوری درمان سنگ کلیه را تسکین درد و هدف طولانی را جلوگیری از تخریب نفرون عنوان کرد. /131/203/201

 

 
 سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٢- ٠٩:٢٤ / شماره خبر: ٨٩٧٧١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج