وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پیشگیری از افزایش گودی كمر
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 ارگونومی
  پیشگیری از افزایش گودی كمر

ارگونومی

پیشگیری از افزایش گودی كمر

 

گودی كمر به خودی خود، مشكل ساز نیست و ستون فقرات هر انسان سالمی به صورت طبیعی باید چنین حالتی داشته باشد. پس چه اتفاقی می افتد كه بعضی ها با دردسرمواجه می شوند و گودی كمر را عامل بروز درد و بیمار یهای اسكلتی عضلانی می دانند؟

گودی كمر به صورت طبیعی باید وجود داشته باشد و آنچه می تواند مشكل ساز شود، افزایش بیش از حد گودی كمراست كه طی آن، انحنای كمر بیش از میزان طبیعی اش می شود. بنابراین نباید فراموش كنیم كاهش یاافزایش غیرطبیعی انحنای ستون فقرات، هم می تواند نشان های از یك بیماری باشد و هم خودش ممكن است زمینه ساز بروزبیماری و ناراحتی شود و به همین دلیل به پیگیری و رسیدگی نیاز دارد.

زمانی كه گودی كمرافزایش پیدا می كند، مركز ثقل بدن هم تغییر خواهد كرد كه این وضع به بروز مشكلات متعددی برای فرد منجر خواهد شد.

 

دردسرهای افزایش گودی كمر

گودی بیش از حد كمر، دردهایی در ناحیه جلوی زانوها و پنجه های پا نیز ایجاد خواهد كرد و به دلیل نبود توازن در تقسیم وزن، استخوان لگن را هم تحت فشار قرار خواهد داد.

 

علل گودی كمر

گودی بیش از حد كمر، یكی از شایع ترین اختلالات انحنای ستون فقرات است، علل متعدد و متفاوتی از جمله عوامل ارثی وافزایش وزن می تواند در بروزاین مشكل موثر باشد، اما یكی از مهمترین عوامل زمینه ساز گودی كمر كه البته به راحتی هم قابل پیشگیری خواهد بود،استفاده از كفش های پاشنه بلند و غیراستاندارد است. كوتاهی عضلات ناحیه پشت پا، ضعف عضلات شكمی، چرخش لگن، استفاده از كفش های غیراستاندارد و چاقی به ویژه بزرگی و چاقی های شكمی نیز موجب افزایش گودی كمرمی شود.

بعضی ازبیماری­های مادرزادی هم در این زمینه نقش دارد و می تواند باعث افزایش گودی كمر شود. به عنوان نمونه، دررفتگی مادرزادی لگن یا جابه جایی ستون مهره ها به سمت جلو كه می تواند مادرزادی باشد یا حتی ممكن است به دلایل دیگر اتفاق بیفتد نیز در افزایش گودی كمر موثر خواهد بود. پوكی استخوان در مراحل اولیه از جمله عوامل موثر در ایجاد گودی كمر به حساب می آید.

 

گودی كمر قابل پیشگیری است یا نه؟

افزایش گودی كمر مشكل شایعی است كه خیلی ها را درگیرمی كند و برای همین هم بسیاری ازافراد، هرگونه دردی را در ناحیه پشت و كمر به این وضع ربط می دهند و به دنبال پیدا كردن روشی برای درمان آن هستند. البته خیلی ها تصور می كنند گودی كمر قابل درمان نیست و اعتقاد دارند كاری از دست كسی برای بهبود آن برنمی آید. در صورتی كه متخصصان می گویند با استفاده از روش­های موثری می توان از بروز این مشكل پیشگیری كرد یا آن را تا حد قابل توجهی بهبود بخشید. دربسیاری از موارد، گودی كمربه علت چرخش لگن اتفاق می افتد، دراین وضع با استفاده از حركات اصلاحی خاصی می توان شدت این مشكل را كاهش داد. یكی از علل موثر در بروز گودی بیش از حد كمر، ضعف عضلانی است. بنابراین با توجه به عضله ای كه دچار این مشكل شده است، باید ورزش­ها و تمرینات مناسبی را انتخاب كرد تا گودی كمر بهبود یابد.

استفاده از كفش های مناسب و همین طور توجه به شیوه های صحیح نشستن و ایستادن نیز به پیشگیری ازافزایش گودی كمر كمك زیادی می كند.

هنگام نشستن بایداز صندلی های مناسب استفاده كنید كه پشتی و ارتفاعش قابل تنظیم باشد و همچنین برای حمایت بیشتر كمر، بالش كوچكی را پشت صندلی قرار دهید تا قوس طبیعی كمر حفظ شود.

چاقی یكی از عوامل موثر درافزایش گودی كمراست. بر همین اساس، كسانی كه دچار این مشكل هستند باید وزن­شان را كاهش دهند و با استفاده از حركات ورزشی مناسب، عضلاتشان را تقویت كنند. علاوه براین موارد، به توصیه پزشكان و متخصصان، افرادی كه با این مشكل روبه رو شده اند باید برای تشخیص دقیق و انتخاب روش درمانی و ورزش­های متناسب با شرایط شان به پزشك مراجعه كنند.

از تقویت عضلات شکم، باسن و کمر غافل نباشید.

حالا که وضعیت سر و گردن را تنظیم کردید، به پاهای تان توجه کنید! کف پاها را صاف بر روی زمین بگذارید و در صورت لزوم از یک زیر پایی مناسب استفاده کنید و هیچ گاه پاها را به صورت ضربدری قرار نداده و یا روی نوک پنجه نگه ندارید. این کار از وارد شدن فشارهای بیش از حد بر مفاصل شما جلوگیری خواهد کرد. از جمع کردن پا زیر تنه خودداری کنید.

در صورتی که با مانیتور کامپیوتر کار می کنید حداقل فاصله ی ۲۵ تا ۷۵ سانتیمتر بین چشم و صفحه را رعایت کنید. برای این کار رعایت فاصله ای معادل طول بازو کفایت می کند. بالای صفحه ی مانیتور باید در سطح چشم شما باشد، این کار می تواند با استفاده از چند کتاب صورت گیرد.

در زمان نشستن، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک کوچک برای پُر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید.

وقتی ایستاده اید، یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه، در سطحی کمی بالاتر از پای دیگر قرار دهید. این کار حمایت کمرتان را افزایش خواهد داد.

 بهترین حالت برای خوابیدن، وضعیت صورت و شکم رو به بالا است، در حالی که بالشی زیر زانوها قرار گیرد، اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

 توجه داشته باشید که پوشیدن کفش های پاشنه بلند موجب افزایش گودی کمرتان خواهند شد. 306

 

 
 شنبه ٤ بهمن ١٣٩٣- ٠٩:٥٠ / شماره خبر: ١٢٠٠٦٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج