وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تومورها، خوش خیم و بد خیم دارند، نه سرطان ها
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  تومورها، خوش خیم و بد خیم دارند، نه سرطان ها

عضو هیأت علمی دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت:  در باور بسیاری از مردم سرطان  به خوش خیم و بدخیم تقسیم شده است، در حالیکه اینگونه نیست و این تقسیم بندی، ویژه تومورها است.

به گزارش "وب دا " دکتر هادی موسی خانی مطلب فوق را در برنامه زنده تلویزیونی «رنگ زندگی» در سیمای مرکز قزوین بیان کرد و با اشاره به اینکه هنوز هم علت اصلی سرطان مشخص نیست، گفت: برحسب تحقیقات دانشمندان، یکی از علل مهم ابتلا به سرطان، سبک زندگی بیمار است.

 

احتمال انتشار بیماری، ملاک خوش خیمی یا بدخیمی

این پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان با عنوان اینکه بیشتر افرادی که به ما مراجعه می کنند، جویای این موضوع هستند که بیماری آنان، خوش خیم یا بدخیم است؛ بیان کرد: این موضوع در سرطان ها نیست و در تومورها، انتشار بیماری تعیین کننده این وضعیت خواهد بود. دکتر موسی خانی، ادامه داد که در تومورهای خوش خیم، با در آوردن توده، هیچ عارضه ای اتفاق نمی اُفتد، چون قابلیت انتشار ندارند، ولی در تومورهای بدخیم، خطر انتشار بیماری وجود دارد.

 

مراقب نشانه های سرطان باشیم

این عضو هیئت علمی دانشگاه، در مورد راه های تشخیص سرطان با بیان اینکه ما علائم و نشانه های داریم که یک راهنما محسوب می شوند، گفت: با دیدن این نشانه ها، باید به پزشک مراجعه کنیم.

وی  وجود هر نوع زخمی در بدن که بهبودی آن طول بکشد؛  تغییر رنگ زخم، ترشح و خونریزی از زخم (زنگ خطر است)، تغییر رنگ یا تغییر اندازه خال و زگیل، تب های  چند هفته ای و بدون علت، سرفه های بیش از دو هفته در افراد غیر سیگاری، خستگی ها و کاهش وزن در مدت سه تا شش ماه و رنگ پریدگی ها و کم خونی ها را از جمله این نشانه ها عنوان کرد./129/302

 
 چهارشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٤- ١١:٥٥ / شماره خبر: ١٣٣٨١٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج