وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اهدای خون زکات سلامتی است و حجامت جنبه درمانی دارد/ فرد حجامت شده تا یکسال حق اهدای خون ندارد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مدیرکل انتقال خون استان تهران:
  اهدای خون زکات سلامتی است و حجامت جنبه درمانی دارد/ فرد حجامت شده تا یکسال حق اهدای خون ندارد

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اشتباه خواندن مقایسه اهدای خون و حجامت از جانب برخی افراد سود جو عنوان کرد: این دو پدیده از بن متفاوت هستند، یکی زکات سلامتی و دیگری در پی سلامتی است.

 

به گزارش :وب دا"سید مرتضی طباطبایی با بیان تفاوت‌های حجامت و اهدای خون اظهار کرد: آنچه این روزها عنوان می‌شود مقایسه اشتباه این دو امر است.

 

وی تصریح کرد: حجامت جزء مسائلی است که در طب اسلامی و طب سنتی سفارش‌هایی برای رهایی از برخی بیماری‌ها بدان شده است و بیشتر جنبه درمانی آن برجسته است اما موضوع اهدای خون جنبه انسان دوستانه و خدا پسندانه دارد.

 

طباطبایی تأکید کرد: فردی که به حجامت اقدام می‌کند تنها تن خود را از از گزند بیماری می‌رهاند اما فردی یک واحد از خون خود را اهدا می‌کند جان چهار نفر را نجات می‌دهد.

 

وی اظهار کرد: نباید این دو موضوع متفاوت را با هم مقایسه کرد ما به اهدای خون به عنوان یک خدمت ایثارگرانه نگاه می کنیم که اصلا قابل قیاس با حجامت که فرد برای رفع بیماری این شیوه درمانی را مورد استفاده قرار می دهد، نیست.

 

مدیرکل انتقال خون استان تهران بیان کرد: فردی که می‌خواهد به جامعه خدمت کند و زکات سلامتی خود را بپردازد خون اهدا می‌کند، این فرد دغدغه و نگرانی این را دارد که مردم کشورش به خون سالم نیاز دارند این مسئله یک موضوع شفاف و روشن است اما فردی که حجامت می‌کند در پی درمان خویش است.

 

وی با اشاره به دستورالعمل سازمان انتقال خون و سازمان بهداشت جهانی مبنی بر ممنوعیت یک‌ ساله حجامت کنندگان از اهدای خون گفت: به دلیل وجود آلودگی‌های ناشی از خراش و زخم شدن پوست در شرایط ناسالم و احنمال انتقال آلودگی به فرد حجامت شونده و نگرانی از سرایت این آلودگی به خون‌های اهدایی سازمان انتقال خون دستور‌العملی دارد که فرد حجامت شده تا یکسال حق اهدای خون ندارد.

 

وی با بیان اینکه فصد خون برای کاهش غلظت خون حتما باید از جانب پزشک تجویز شود اظهار کرد: افرادی که به دلیل بیماری  غلظت خون با دستور پزشک در بیمارستان مجبور به فصد خون هستند طبق ضوابط بهداشتی باید این کار را انجام دهند.

 

وی تصریح کرد: غلظت خون موجب عدم خون رسانی به قلب و شریان‌های حیاتی می‌شود وقتی چنین باشد از افرادی‌ که دارای غلظت خون هستند باید طبق دستور پزشک و به میزانی که او مشخص می‌کند از وی خون گرفته می‌شود، این خون هم به دلیل شرایطی که دارد نمی‌تواند مورد استفاده بیماران و نیازمندان قرار گیرد.

 

وی یاد آور شد: خونی که اهدا می‌شود در داخل یک کیسه که در آن ماده ضد انعقاد وجود دارد نگهداری می‌شود پس از آن از درون سانتریفیوژهایی رد شده و یک واحد پلاکت و یک واحد پلاسما از آن گرفته می‌شود که هر کدام مورد نیاز بیمار خاصی است و در حینی که این کار انجام می‌شود نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه‌های تخصصی وارد می‌شود تا از سلامت خون‌های اهدایی مطمئن شوند./302

 

 

 
 يکشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٤- ١٣:٥٥ / شماره خبر: ١٣٠٠٤٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج