وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > عوامل موثر بر ناباروری
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 بجنورد/دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
  عوامل موثر بر ناباروری

به گزارش وبدا مسئول واحد جمعیت و خانواده مرکز بهداشت بجنورد گفت: افزایش سن خطر سقط جنین را افزایش می دهد بطوری که خطر سقط های خود به خودی در سنین زیر 30 سال کمتر از 10 درصد است اما این رقم در سن بالای 40 سال به 34 درصد افزایش می یابد.

به گفته دکتر"تکتم یزدانی" با افزایش سن تخمک قدرت باروری کمتری دارد و احتمال افزایش بعضی بیماری ها که سبب ناباروری می شود نیز افزایش می یابد.

وی ضمن بیان این موضوع که یکی از موارد نازایی ناشی از اختلال در تخمک گذاری تخمدان هاست  است افزود:قاعدگی منظم نشان از وضعیت سلامت هورمون های داخلی و تخمک گذاری دارد.

به گفته وی اختلال در کار و شکل لوله های رحمی سبب ناباروری و بسته بودن لوله ها در هر نقطه از طول  لوله مانع از انتقال تخمک  می شود و عفونت دستگاه  تناسلی خصوصا  عفونت های آمیزشی  شایع ترین علل انسداد این لوله ها هستند.

مسئول واحد جمعیت و خانواده مرکز بهداشت بجنورد گفت: تغییر شکل فضای داخل رحم نیز سبب نازایی می شود و این تغییر شکل گاه به دلیل وجود تومورهای خوش خیم ایجاد می شود .

دکتر"یزدانی"اظهار داشت:مشکلات ساختمانی و تغییرات فیزیکی و شیمیایی دهانه رحم نیز از عوامل ناباروری به شمار می رود و عفونت ها و ترشحات غیر طبیعی  و التهاب های مزمن دهانه رحم و وجود مواد ضد اسپرم در دهانه رحم باعث بی حرکت شدن  اسپرم ها و و جلوگیری از انتقال آن ها به قسمت بالایی دهانه رحم می شود و این عوامل با اثر بر دهانه رحم نازایی ایجاد می کنند.

وی از علل های ناباروری در مردان نیز به اختلال در ساخت،تولید و انتقال اسپرم  اشاره کرد و گفت :اختلال در ساخت اسپرم یا کاهش کیفیت آن به دلیل  اختلال در ترشح هورمون های مردانه،واریکوسل،عوامل فیزیکی،عوامل شیمیایی و التهابات  و ... ایجاد می شود.

دکتر"یزدانی" اختلال در انتقال اسپرم  را نیز از عوامل ناباروری مردانه دانست و افزود:انسداد در لوله های منی برِ مجاری اپیدیدیم که وظیفه نگهداری و تکامل اسپرم را بر عهده دارند موجب کاهش اسپرم در مایع منی می شود .

وی به عوامل شیمیایی و فیزیکی ناباروری مردانه اشاره کرد و افزود:افزایش حرارت موضعی بیضه ها در اثر مشاغلی نظیر ریخته گری و ... و استفاده از سونا و جکوزی داغ و عوامل شیمیایی نظیر کار با رنگ ها،گاز های بیهوشی،حشره کش ها،آفت کش ها،آلاینده های محیطی و ....ممکن است سبب ناباروری در مردان گردد.

 
 شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٥- ١٠:٢٥ / شماره خبر: ١٥٨٨٢٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج