وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > توصیه هایی برای استفاده از کوله پشتی در مدارس
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت عنوان کرد:
  توصیه هایی برای استفاده از کوله پشتی در مدارس

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: محل قرار گرفتن کوله پشتی در يك دست يا آويخته بر شانه در يك طرف بدن نیز از علل اصلي مشكلات دانش آموزان در طرز نشستن و ايستادن و هم چنين در بدشكلي اندام است.


دکتر سیدحامد برکاتی در گفت و گو با وبدا، درخصوص استانداردهای استفاده از كوله پشتی مدرسه، اظهار کرد: کوله پشتی اگر به صورت صحيح و مناسب انتخاب و مورد استفاده قرار گيرد، بهترين وسيله برای حمل کتاب و وسايل مدرسه است و نسبت به کيف دستی ارجحيت دارد. اما اگر درست انتخاب و استفاده نشوند، می تواند سبب تغییر شکل در اندام و افزایش احتمال به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحيه کمرو ناهنجاری های قامتی شود.

دانش آموزان دوره ابتدایی نباید بيشتر از10 درصد وزن خود را حمل کنند

وی افزود: دانش آموزان دوره ابتدایی نباید بيشتر از10 درصد وزن خود را حمل کنند. به طور مثال، اگر وزن دانش آموز 25 کيلوگرم است، وزن کيف او نبايد از 2.5 کيلوگرم بیشتر باشد. محل قرار گرفتن کوله پشتی در يك دست يا آويخته بر شانه در يك طرف بدن نیز از علل اصلي مشكلات دانش آموزان در طرز نشستن و ايستادن و همچنين در بدشكلي اندام است. زيرا وقتي کوله پشتي سنگين باشد، دانش آموز بيش از حد پشت را قوس دار مي کند يا سر و تنه را به جلو خم مي کند تا بتواند وزن کيف را تحمل کند. اين فشار روي عضلات گردن و پشت سبب خستگي بيش از حد و آسيب مي شود. اگر دانش آموز کوله را بر روي يك شانه حمل کند، براي جبران وزن اضافي آن به طرف مقابل خم مي شود و اين مسئله درد بخش فوقاني و تحتاني پشت، کشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد. به علاوه، بند باريك بعضي از کوله ها جريان خون و رشته هاي عصبي دستها را تحت فشار قرارداده و سبب ضعف و گز گز شدن بازو و دستها مي شود. کوله پشتی بعد از آویزان کردن، باید حدود 3 سانتیمتر بالاتر از خط کمر یا گودی کمر باشد.

کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد

دکتر برکاتی افزود: کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد. عرض بندهای کوله پشتی باید حداقل 5 سانتی متر باشد و به طور متقارن تنظیم شود. کوله پشتی در هنگام قرار گرفتن روی پشت نبايد روی باسن بيفتد و بهتر است توسط بند سوم در ناحيه کمر بسته شود. دانش آموزان بايد هنگام بلند کردن کوله پشتي بجای کمر، زانوهای خود را خم کنند و کتاب های سنگين تر خود را در مرکز ثقل کيف و نزديك به پشت قرار دهند. ضمن اينكه براي کاهش آسيب در هنگام بلند کردن کوله پشتي مي توان قبل از استفاده آن را روی ميز با ارتفاع مناسب قرارداد و با کمك يك نفر ديگر آن را به دوش انداخت؛ استفاده از کوله پشتي های جيب دار به دليل امكان توزيع وسايل و در نتيجه وزن بار، مناسب تر هستند. 

استفاده از کيف های چرخ دار توسط دانش آموزان توصیه نمی شود

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: استفاده از کيف های چرخ دار توسط دانش آموزان توصیه نمی شود، چراکه ضمن سنگین شدن وزن کوله پشتی، موجب محدوديت هايی درهنگام عبور از پله هاي مدارس، کنار جوي ها و دست اندازهای کنار خيابان ها و همچنين عبور از درب مدرسه به دلیل هجوم دانش آموزان در هنگام تعطيلي، می شود که اين موارد لازم است در هنگام خريد کيف توسط والدين مدنظر قرار گيرد./207

 

 

 
 دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨- ١٠:٢٤ / شماره خبر: ١٩٥٥٠٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج