وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > وزارت بهداشت، شناگاه های طبیعی را به صورت مستمر کنترل می کند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رییس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار:
  وزارت بهداشت، شناگاه های طبیعی را به صورت مستمر کنترل می کند

رییس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهداشت، شناگاه های طبیعی را به طور مستمر کنترل می کند.


به گزارش وبدا، مهندس غلامرضا شقاقی، رییس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اظهار داشت: شنا به عنوان یک فعالیت تفریحی و ورزشی از نظر جسمی و روحی مفید بوده و توجه به جوانب بهداشتی محل های شنا برای تامین سلامت و رفاه شناگران بسیار مهم است. کیفیت آب یکی از موضوعات مهم در این زمینه می باشد. به طوری که آب محل شنا باید دارای ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مناسب بوده و در طول استفاده از آب، این ویژگی ها در حد مطلوب حفظ شود.

غلامرضا شقاقی افزود: در صورت آلودگی شیمیایی و میکروبی  آب محل شنا، با توجه به تماس مستقیم بدن انسان با آب، همچنین امکان ورود آب به دهان، بینی، گوش و چشم احتمال انتقال بیماری زیاد است. لذا کنترل بهداشتی آب شناگاه های طبیعی جهت حفظ سلامت شناگران و جلوگیری از انتقال بیماری ها دارای اهمیت می باشد.

وی با اشاره به اینکه بازرسین بهداشت محیط  شناگاه های موجود در استان های ساحلی کشور را نظارت می کنند، تصریح کرد: بازرسین بهداشت محیط، به صورت مستمر در تمام ایام هفته وضعیت کیفی آب های آشامیدنی لوله کشی داخل طرح ها، کنترل میکروبی آب دریا (قسمت شناگاه ها)، وضعیت سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب ها، کنترل بهداشتی مراکز تولید و عرضه مواد غذایی، معرفی متخلفین عرضه کننده مواد غذایی غیر بهداشتی به مراجع قضایی، تعطیلی مراکز عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی، نمونه برداری از مواد غذایی غیر بهداشتی ، جمع آوری و دفع فاضلاب و پسماند، وضعیت بهداشتی سرویس های بهداشتی و دوش های شناگاه های طبیعی را کنترل و پایش می کنند.

وی تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد:  به منظور ارتقای وضعیت بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی شناگاه های طبیعی، تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امضا و ابلاغ شده و پرچم گذاری سواحل جهت اعلام وضعیت شناگاه ها اجرا خواهد شد.   

مهندس شقاقی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل های ابلاغی بررسی های میدانی و نمونه برداری از آب های مناطق محدوده طرح های سالم سازی دریا و بازرسی بهداشتی انجام می شود و شناگاه هایی که رعایت موازین بهداشتی و زیست محیطی را انجام دهند، پرچم آبی و مراکزی که نیاز به اصلاحات دارند، پرچم زرد دریافت می کنند.

وی ادامه داد: نظارت و مراقبت بهداشتي از طرح های سالم سازی دریا از نظر حفظ بهداشت عمومي اهميت زیادی دارد، لذا بايد مدیران طرح های مذکور در جهت كنترل و اجراي دقيق مقررات بهداشتي و زیست محیطی، نهایت كوشش و مراقبت را داشته باشند.
 

سامانه بهداشت 190 و ثبت شکایت های مردمی
 وی همچنین خاطرنشان کرد: برای کمک به ارتقای وضعیت بهداشتی شناگاه ها هموطنان در صورت مشاهده هرگونه نقص و تخلف بهداشتی از قبیل آلودگی آب شناگاه، وضعیت نامطلوب جمع آوری و دفع فاضلاب، وضعیت نامطلوب جمع آوری  زباله و پسماند، عدم دسترسی به آب آشامیدنی، عدم دسترسی به توالت بهداشتی، عدم دسترسی به دوش بهداشتی، وجود حشرات و جوندگان و حیوانات، وضعیت غیربهداشتی  مراکز تهیه، نگهداری، توزیع و فروش مواد غذایی، استعمال قلیان، موضوع را به صورت تلفنی به سامانه بهداشت 190 اطلاع دهند./

 
 شنبه ٩ تير ١٣٩٧- ١٠:٥٢ / شماره خبر: ١٧٨٢٤١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج