وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تهیه روغن کنجد در حضور مشتری، نشان از سلامت آن نیست
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یزد:
  تهیه روغن کنجد در حضور مشتری، نشان از سلامت آن نیست

کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی این دانشگاه گفت: اینکه روغن کنجد در برابر دیدگان مشتری، گرفته شود نشان از سلامت آن نیست، این نوع روغن ها بعلت تصفیه نشدن، تاریخ مصرف آنها کوتاه مدت و حاوی مواد مضریست که سلامت عمومی را تهدید می کند.

به گزارش وبدا، حسین زارع بیدکی با بیان این مطلب گفت: روغن های خوراکی شامل دو گروه روغن نباتی یا گیاهی و روغن های حیوانی هستند.

وی اضافه کرد: افراط در مصرف روغنهای حیوانی و نباتی جامد در افراد چاق و کم تحرک به علت اسیدهای چربی غیر اشباع موجود در آنها باعث افزایش کلسترول خون و درنهایت سکته می شود.

این کارشناس اظهار کرد: کارگاههای تولید روغن از ارده، زیتون، کنجد، سبوس برنج و روغن هسته انگور، به شدت گسترش یافته به صورتی که در حال حاضر مصرف گسترده محصولات این کارگاه ها معضلات بهداشتی در جامعه محسوب می شود.

کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یادآور شد: این کارگاه ها صرفا مجهز به یک دستگاه پرس جهت استخراج روغن هستند و روغن خروجی را بدون هیچ گونه عملیات تصفیه به مصرف کنندگان عرضه می نمایند و این درحالیست که این روغن قبل از تصفیه، حاوی مقادیر زیادی مواد مضر مانند رطوبت، ذرات باقی مانده دانه، صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت زاست.

زارع بیدکی ادامه داد: رطوبت و ذرات دانه موجود در این نوع روغن، منجر به رشد و تکثیر انواع باکتری های بیماری زا می شود.

وی افزود: همچنین ذرات صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت زای موجود، فرایند واکنش های نامطلوب را در این نوع روغن تشدید کرده و شتاب می دهند بصورتی که حتی اگر روغن تولیدی در زمان استحصال قابل مصرف باشد در یک دوره کوتاه چند هفته ای، بدون تردید غیر قابل مصرف و بیماری زا خواهد بود.

کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: لازم است مصرف کنندگان از مصرف روغن های این چنینی خودداری و هنگام تهیه روغن با مطالعه برچسب به شماره پروانه ساخت و علامت استاندارد توجه داشته باشد  و محصولاتی با اسید چرب اشباع کمتر، اسید چرب ترانس صفر و ایزومتر ترانس روغن پایین‌تر و به صفر نزدیکتر را خریداری کنند.

 

زارع بیدکی تاکید کرد: روغن های سرخ کردنی، پخت و پز و یا سالاد را هر کدام را در جای خود استفاده کنید، زیرا روغن های مایع مخصوص پخت و پز، تحمل حرارت بالا را نداشته و فاسد می شوند.302/225

 
 سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧- ١١:٠٣ / شماره خبر: ١٧٧٨٨٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج