وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > شایع ترین علت نارسایی کلیه در دنیا، ابتلا به دیابت است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  شایع ترین علت نارسایی کلیه در دنیا، ابتلا به دیابت است

شایع ترین علت نارسایی کلیه در دنیا، ابتلا به دیابت است و روزانه از هر سه دیابتی، یک نفر به بیماری مزمن کلیه مبتلا می شود.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت : افرادی که در دو نوبت قند ناشتای آنان بالای ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد ، مبتلا به بیماری دیابت هستند.

دکتر محمد آذینی در گفتگو با وب­دا، در نیشابور افزود: لوزالمعده(پانکراس) ماده ای به نام انسولین تولید می کند که مقدار قند در خون را تنظیم می کند، اگر مقدار انسولین کافی نباشد و یا بدن از آن به خوبی نتواند استفاده کند ، فرد به بیماری دیابت یا مرض قند مبتلا می شود و به مرور، عروق کوچک و بزرگ بیمار صدمه می بیند و در نتیجه دچار عوارض چشمی ،کلیوی، اعصاب و عروق می شود.

وی بیان داشت: اگر کلیه ها دچار آسیب هایی شوند که به مرور زمان کارآیی خود را از دست بدهند ، فرد به بیماری مزمن کلیه دچار می شود. اگر به مدت دست کم سه ماه کلیه ها دچار علائم غیرطبیعی مانند دفع پروتئین در ادرار شوند که نشان دهنده تخریب در بافت کلیه است یا عملکرد آن ها در زمینه دفع آب و مواد زائد کاهش یابد ، فرد به بیماری مزمن کلیه مبتلا شده است اگر فرد به علت ابتلاء به دیابت دچار بیماری مزمن کلیه شده باشد به این بیماری نفروپاتی دیابتی اطلاق می شود./147/201

 
 يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٢- ١١:٠٣ / شماره خبر: ٩٦٠٠٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج