وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > فشار خون بالا دومین علت نارسایی مزمن کلیه است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  فشار خون بالا دومین علت نارسایی مزمن کلیه است

فشار خون بالا پس از دیابت دومین علت بروز نارسایی مزمن کلیه است.

به گزارش وب دا؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: فشار خون بالا در دراز مدت به عروق کلیه و سلول های گلومرول آسیب می رساند و در روند تدریجی بدون هیچ علامتی موجب نارسایی مزمن کلیه خواهد شد.

دکتر ناصر سعیدی اظهار کرد: قربانیان نارسایی کلیوی بطور معمول تاثیرات فشار خون بالا در یک دوره 10 تا 15 ساله را بروز می دهند.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی بیان کرد: نوع دیگر نارسایی کلیوی حاد از بالا رفتن ناگهانی فشار خون رخ می دهد که در کلیه بیمار خونریزی ایجاد می کند و تخریب وسیع در بافت و عروق این عضو حیاتی را موجب می شود.

دکتر سعیدی اظهار کرد: با توجه به بی علامتی بیماری فشار خون و پیشروندگی نارسایی کلیه توصیه می شود تمامی افراد 30 سال به بالا هر شش ماه یک بار فشار خون خود را توسط پزشک چک کنند.

وی ادامه داد: تمامی افراد بزرگسال باید سالانه با هدف پیشگیری از نارسایی کلیوی آزمایش ادرار بدهند و در صورت دفع پروتئین به پزشک متخصص کلیه مراجعه کنند و از نظر سلامت کلیوی و میزان اوره و کراتین خون سنجش شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطر نشان کرد: بیشترین سن بروز دیابت و فشار خون بالا 30 تا 50 سال است و این امراض در جنس مرد بیش از زنان است و از این سنین کنترل سلامت کلیوی اهمیت ویژه دارد.

دکتر سعیدی عنوان کرد: متاسفانه به دلیل نبود نظام مراقبتی بیماری های کلیوی و غربالگری فراگیر فشار خون آمار دقیقی از قربانیان نارسایی کلیوی در استان مرکزی وجود ندارد اما بر مبنای اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 10 درصد جامعه از نارسایی کلیوی رنج می برد.

وی توضیح داد: نارسایی مزمن کلیوی به معنای کاهش شدید عملکرد کلیه ها است و این عضو نمی تواند به دلیل تخریب وسیع سلول های کلیوی نقش محوری خود در دفع مواد زاید بدن را انجام داده و تعادل آب و الکترولیت های بدن را ایجاد کند.

دکتر سعیدی تصریح کرد: نارسایی حاد و مزمن کلیوی منجر به دیالیز و پیوند کلیه می شود که هر دو علاوه بر رنج بسیار برای بیمار با هزینه های سنگین و از دست رفتن سال های قابل توجهی از عمر مفید افراد می شود./101/205/201

 
 يکشنبه ٢٥ فروردين ١٣٩٢- ٠٨:١٦ / شماره خبر: ٨٥٩٥٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج