وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > فشار خون و دیابت عامل افزایش بیماران کلیوی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 عضو کمیسیون بهداشت و درمان عنوان کرد؛
  فشار خون و دیابت عامل افزایش بیماران کلیوی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تأکید بر اینکه وضعیت اختصاص اعتبارات به حوزه دیالیز و بیماران کلیوی مناسب نبوده است، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی وضعیت اختصاص اعتبارات، نمی‌توان خدمات باکیفیتی را به بیماران کلیوی ارائه کرد.

به گزارش وب دا؛ دکتر حمیدرضا عزیزی‌فارسانی در گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر وضعیت بیماران کلیوی در قیاس به بیماران دیگر در سطح خوبی قرار دارد.

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه بروز بیماری فشار خون و دیابت موجب تشدید بیماری کلیوی در کشور شده است، افزود: تغییر سبک و ماشینی شدن زندگی و همچنین تغییر سبک تغذیه و روی آوردن افراد به غذاهای آماده موجب بروز بیماری‌های بسیاری مانند فشار خون در کشور شده است.

وی با اعلام اینکه در گذشته سن فشار خون در آقایان بالای ۴۰ سال و خانم‌ها بالای ۵۰ سال بوده است، یادآور شد:‌ هم‌اکنون سن فشار خون به پایین ۳۰ سال رسیده است که به تبع آن آمار بیماری دیابت نیز در کشور افزایش یافته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بهترین راه پیشگیری از نارسایی‌های کلیه تغذیه درست، ورزش و تحرک و غربالگری در جامعه است، گفت: متأسفانه غربالگری در کشور انجام نمی‌شود، این درحالی است که غربالگری از سن ۳۰ سالگی برای آقایان و سن ۳۵ سالگی برای خانم‌ها باید انجام شود.

عزیزی‌فارسانی وضعیت سرویس‌دهی به بیماران دیالیزی را خوب ارزیابی کرد وافزود: هم‌اکنون ایده‌آل و استاندارد دستگاه‌های دیالیز در جهان به ازای هر چهار نفر یک دستگاه است، این در حالی است که بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی این آمار در کشور حدود ۳/۵ است.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت اختصاص اعتبارات به حوزه دیالیز و بیماران کلیوی مناسب نبوده است، تصریح کرد: به طور حتم در شرایط کنونی و وضعیت اختصاص اعتبارات نمی‌توان خدمات باکیفیتی را به بیماران ارائه کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایکانا، بر لزوم اجرای طرح‌های پیشگیرانه برای کاهش میزان بیماران کلیوی در کشور تأکید کرد وگفت: تحقق این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی و اختصاص اعتبارات است.

 
 يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩١- ١٠:٠٤ / شماره خبر: ٨٤٣٤٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج