وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > كودكان پرخطرترين گروه سني از نظر بروز مسموميتها می باشند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رئیس اداره تحقیق، توسعه و آموزشهای مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:
  كودكان پرخطرترين گروه سني از نظر بروز مسموميتها می باشند

رئیس اداره تحقیق، توسعه و آموزشهای مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: كودكان خردسال طبیعتی کنجکاو داشته و معمولاً هر چیزی را به دهان میبرند و پرخطرترين گروه سني از نظر بروز مسموميتها می باشند.

به گزارش "وب دا " دکتر وریا رحیمی با اشاره به نام گذاری روز دوشنبه 4 آبان به عنوان روز پیشگیری از مسمومیت در کودکان گفت: به منظور پيشگيري از بروز مسموميت ها در کودکان  توجه  به برخی نکات می تواند کمک کننده باشد .

وی افزود:عمده ترين موارد مسموميت در كودكان در اثر خوردن داروها، مواد شيميايي و محصولات خانگي مانند، مواد آرايشي بهداشتي، فرآورده هاي شوينده، سفيدكننده و لوله باز كن، لاك پاك كن (استون) و گياهان آپارتماني سمي بوده است، لذا باید  به كودكان خود بياموزيم بدون اجازه بزرگسالان هيچ چيزي را ننوشند و يا نخورند.

دکتر رحیمی  تاکید کرد: درب كمدهايي كه در آن مواد شيميايي خطرناك، مواد شوينده و سفيد كننده را نگه مي داريد با قفل يا طناب محكم نمائيد و هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و همچنین در هنگام استفاده از محصولات شيميايي و پاك كننده چنانچه مجبور شديد به زنگ درب ورودي و يا تلفن جواب دهيد، هرگز از كودك خود چشم برنداريد.

دکتر رحیمی بر لزوم نگهداری داروها، محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين در ظرف اصلي آن اظهار داشت: هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگه داري نكنيد. اين عمل سبب خورده شدن اتفاقي اين مواد توسط كودكان مي شود.

 

وی افزود: داروهاي مصرفي افراد خانواده را دور از دسترس كودكان نگهداريد و داروهاي خود را در مقابل چشم كودكان نخوريد، چرا كه كودكان از رفتار بزرگسالان تقليد مي كنند و ممكن است دور از چشم والدين داروها را به دهان ببرند. همچنین در هنگام بيماري كودكتان مراقب باشيد تا داروها را دقیقا با همان مقداری که تجویز شده است به کودک بدهید و اگر به كودك خود دارو مي دهيد به او تفهيم كنيد كه اين دارو است و از كلماتي مثل آبنبات، شكلات و يا خوراكي استفاده نكنيد.

رحیمی مشکلات خانوادگی را عاملی خطرساز دانست و گفت: در هنگام بروز مسائل و مشكلات خانوادگي، بيشتر مراقب كودكان باشيد. در اين شرايط كودكان در برابر حوادث و مسموميت اتفاقي آسيب پذيرترند.

وی گلها و گياهان آپارتماني را عاملی دیگر از عوامل بروز مسمومیت در کودکان دانست و گفت: گلها و گياهان آپارتماني را دور از دسترس كودكان قرار دهيد و هنگام بازي كودكان در فضاي باز مراقب آنها باشيد تا توسط گلها و گياهان سمي، مسموم نشوند. بسياري از گياهان و گلهاي آپارتماني مانند خرزهره و ديفن باخيا، سمي هستند و تماس پوست با آنها و يا به دهان بردن آنها منجر به مسموميت مي شود. /302

 
 دوشنبه ٤ آبان ١٣٩٤- ١٢:٣٢ / شماره خبر: ١٣٤٤٥٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج