وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کانون های سلامت نقطه آغاز مشارکت های مردمی هستند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در مازندران :
  کانون های سلامت نقطه آغاز مشارکت های مردمی هستند

 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت از کانون های سلامت به عنوان نقطه آغاز مشارکت های ساختارمند مردمی در حوزه سلامت یاد کرد.
 
به گزارش وبدا به نقل از مهر، دکتر سید محمد هادی ایازی در مراسم راه اندازی 286 کانون سلامت محله در استان مازندران با بیان اینکه جوامعی که در حوزه های مختلف مشارکت دارند، پویا هستند، گفت: در حال حاضر، 23.6 درصد مردم دچار اختلالات روانی بوده و 12 درصد مردان و 16 درصد زنان نیز در جامعه دچار افسردگی هستند. 
 
وی تصریح کرد: بخشی از ابعاد سلامت به فرد، سبک زندگی، روابط اجتماعی و سازمان ها و نهادهای موجود در جامعه برمی گردد و باید برای ارتقای شرایط زندگی و سلامت مردم تلاش کرد. 
 
دکتر ایازی با بیان اینکه همه برای کاهش آسیب های سلامت تلاش کنیم افزود: متاسفانه روز به روز سرمایه اجتماعی و سلامت وضعیت بدتری پیدا می کند و برای توفیق نظام سلامت باید به سمت مردم و جامعه حرکت کرد. 
 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: با مشارکت مردم می توان نظام سلامت بهتری را برای جامعه به ارمغان آورد چون وزارت بهداشت حداکثر 25 درصد از عوامل موثر بر سلامت را در اختیار دارد بنابراین برای ارتقای وضعیت سلامت باید از ظرفیت های سازمان های مختلف و جامعه بهره برد. 
 
وی با تاکید بر اجتماعی شدن سلامت، مشارکت مردم و افزایش سواد سلامت برای ارتقای سطح سلامت را امری لازم برشمرد و گفت: در سیاست های کلی نظام سلامت نیز بر رویکرد اجتماعی سلامت و مشارکت ساختارمند توجه شده است و مشارکت ساختارمند در قالب سازمان های مردم نهاد، خیریه و بخش های اجتماعی محقق می شود و باید همه مردم را تحت پوشش قرار دهد.
 
دکتر ایازی با بیان اینکه 1000 روز طلایی از نطفه تا پایان دو سالگی کودک وجود دارد، گفت: بیشتر شخصیت و رشد کودک در این 1000 روز اول شکل می گیرد و با توجه به اینکه به سمت سالمندی پیش می رویم حتما باید برای ارتقای سلامت جامعه برنامه ریزی کنیم. 
 
معاون احتماعی وزارت بهداشت کانون های سلامت را نقطه آغاز مشارکت های ساختارمند مردمی دانست و گفت: در سیاست های کلی نظام سلامت نیز بر مشارکت ساختارمند توجه شده است زیرا هر ایرانی باید به فکر سلامت خود و خانواده اش باشد. 
 
وی تصریح کرد: کانون های سلامت، تشکل اجتماع محوری هستند که در محلات شهری و روستایی باید شکل گرفته و نهادینه سازی شوند. همچنین از اهداف این کانون ها می توان به افزایش مشارکت و هدایت ظرفیت های مردمی و سازمان دهی مردم در حوزه های سلامت اشاره کرد. 
 
دکتر ایازی با بیان اینکه پنج میلیون ایرانی در آستانه ابتلا به دیابت هستند، نقش کانون های سلامت را در ارتقای سلامت مهم برشمرد و خواستار راه اندازی مجمع سلامت محله برای ارتقای سلامت در جامعه شد.
 
 چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧- ١٥:١٧ / شماره خبر: ١٨٣٥٥٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج