وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > الزام در استفاده از لوگو و عبارت تراریخته در برچسب های جدید برای مواد غذایی مشمول تراریختگی/ نمونه برداری در کارخانجات
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو خبر داد:
  الزام در استفاده از لوگو و عبارت تراریخته در برچسب های جدید برای مواد غذایی مشمول تراریختگی/ نمونه برداری در کارخانجات

 
 
مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، به تشریح دستورالعمل برچسب گذاری مواد غذایی مشمول تراریختگی، ابلاغی به معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت.
 
به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر وحید مفید به الزام کارخانجات تولید مواد غذایی که می بایست از برچسب تراریختگی استفاده کنند، اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که در اجرای برچسب گذاری محصولات غذایی بر مبنای سنجش کمی ترکیبات تراریخته در عمل محتمل است، مقرر شد که بعد از این، تمامی محصولات غذایی حاصل از دانه های روغنی نظیر ذرت، سویا، کلزا و پنبه دانه تراریخته به صورت خاص و یا ترکیبی و با هر درصدی علاوه بر لوگو، باید در مقابل جزو تراریخته، عبارت «تغییر یافته ژنتیکی یا تراریخته» درج شود.
 
وی تصریح کرد: در این زمینه بحث کمیت سنجی مطرح نبوده و صرفا وجود و یا عدم وجود جزو تراریخته در فرمولاسیون محصول، برچسب آن را مشمول درج لوگو و عبارت ترایختگی می کند.
 
دکتر مفید تاکید کرد: در صورتی که متقاضی بنا بر مستندات معتبر مدعی عدم تراریختگی محصول باشد، باید فرم تعهدنامه عدم تراریختگی مطابق با دستورالعمل اجرایی وزارت بهداشت درخصوص موجود زنده تغییر ژنتیکی یافته و فرآورده های آن مرتبط با مواد غذایی را تکمیل کرده و با سایر مستندات در محلی مناسب که دسترسی همکاران ناظر در دانشگاه های علوم پزشکی به سهولت میسر باشد، نگهداری کند.
 
مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، اظهارداشت: طبق این دستورالعمل، از محموله های تراریخته به صورت رندم، نمونه برداری جهت راستی آزمایی تعهد عدم تراریختگی انجام خواهد شد.
 
دکتر مفید افزود: با توجه به اینکه در برخی از کارخانجات از قبل، مقادیری برچسب موجود است، لازم است تمامی موجودی برچسب های مواد غذایی مشمول کارخانجات تحت نظارت، دقیقا شمارش شده و زمان اتمام آنها از طرف واحد تولیدی به طور منطقی مشخص شود.
 
وی گفت: مقرر شده که تا پایان برچسب های موجود، درج لوگوی تراریختگی و عبارت تراریخته در مقابل جزو تراریخته با «جت پرینتر» صورت گیرد و بعد از اتمام موجودی برچسب های هر کارخانه، لوگو و عبارت تراریخته در برچسب های جدید با شرایطی که در بخشنامه های قبلی اعلام شده، چاپ شود.302/225
 
 سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧- ١٣:٥٠ / شماره خبر: ١٨١٠٢٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج